Az idén 30 éves Nemzeti Kulturális Alap (NKA) életének meghatározó szereplője volt a 2021 májusában elhunyt Jankovics Marcell Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, grafikus, könyvillusztrátor, művelődéstörténész, az MMA tiszteletbeli elnöke, a nemzet művésze. Kétszer töltötte be az Alap elnöki pozícióját (1998-2002, 2010-2011), amely időszak alatt számos maradandó intézkedésével és az általa megalkotott életfa motívumot ábrázoló logóval az intézményt a kultúratámogatás egyik legjelentősebb pontjává tette – írta közleményében az NKA. A művész tiszteletére és emlékére 2023 januárjától ismét a nevéhez fűződő logót használja a szervezet, májustól pedig falfestmény formájában a gazdag életművének egyik emblematikus mesefigurája, a Fehérlófia alakja elevenedik meg a Gyulai Pál u. 13. szám alatti székház udvari homlokzatán.
A városképet is meghatározó falfestményen
a sétáló Fehérlófia, másik nevén Fanyűvő egy modern város fekete színű sziluettjének hátteréből tekint le a járókelőkre.
Az egészalakos hős karaktere arany- és narancssárga színekben ragyogó arcával és lángoló hajkoronájával a Napot szimbolizálva utal a film utolsó jelenetének sugallatára.
Jankovics Marcell özvegyével, Rubovszky Évával tavaly lapunk is interjút készített az Országos Rajzfilmünnep kapcsán. Akkor úgy fogalmazott, Jankovics Marcell tudta, hogy nagy tehetséget örökölt. „Ha az ember megkapja, tudnia kell. Neki pontosan ezzel a felelősséggel kellett viseltetnie, és nem nyafogni vagy feltenni a lábát. Sok ember bukik el így. A zsenialitást munkákban kell megmutatni. Nem azért dolgozott, hogy éljen, hanem azért élt, hogy dolgozzon.”
Kapcsolódó
Huszonöt perc az örökkévalóságnak – Interjú Rubovszky Évával
„A magyar rajzfilmnek még mindig nincs akkora tábora itthon, mint amekkora híre van a világban” – fogalmazott lapunknak Rubovkszy Éva. Jankovics Marcell özvegyével, a november 18-án kezdődő IX. Országos Rajzfilmünnep fővédnökével egyebek közt a tavaly elhunyt művész emlékezetéről, a nemrég bemutatott Toldiról beszélgettünk, ahogy arról is, miért nem szabad a gyerekeknek igénytelen tartalmakat gyártani.
Az NKA tűzfalán látható falfestmény tervét az Adventisz Reklám Iroda – Stúdió Kft. rajzolta meg, és a Színes Város Csoport festette fel.
Fejléckép: Jankovics Marcell-emlékfal a 8. kerületben, a Fehérlófia illusztrációjával (Fotó/Forrás: Nemzeti Kulturális Alap)