Nyolc nagyszabású, egyedi tervezésű hangkeltő installációval várja a látogatókat a Magyar Zene Háza új kiállítása, a Kreatív Hangtér. Az intézmény, mely a januári nyitás óta több mint 250.000 látogatót fogadott, elsősorban azzal a céllal jött létre, hogy minél többekhez hozza közelebb a zene világát. A Hangdimenziók – zenei utazások térben és időben című nagy sikerű állandó kiállítás mellett a most megnyíló Kreatív Hangtér egy újabb állomás a zenei világ felfedezésének izgalmas útján.
A történelmi ismeretek, a zenei sokszínűség megismerése után a Ház a zenélés, a közösségi élmény varázsát kínálja a látogatóknak.
A Kreatív Hangtérben zenei előképzettség nélkül bárki megtapasztalhatja, hogyan jönnek létre a hangok, és mitől lesz egyszerű hangok sorából zene.
A Kreatív Hangtér afféle zenei csodák palotája
– nyitotta meg Batta András a Magyar Zene Háza ügyvezető igazgatója az új kiállítást. „Nem titkolt vágyunk volt egy olyan inspiráló tér létrehozása, ahol a látogatók saját élményeiken keresztül kedvet kaphatnak a zenéléshez. Hiszen erről szól a Magyar Zene Háza is, zenetörténeti kiállításunkkal, felnőtteknek és gyerekeknek szóló zenepedagógiai és ismeretterjesztő programjainkkal, valamint élőzenei koncertjeinkkel a zene sokszínűségét szeretnénk megismertetni a látogatókkal.”
Galériánkban megtekinthetők a Kreatív Hangtér legérdekesebb installációi:
„A Kreatív Hangtér koncepciójának véglegesítésekor sok inspirációt merítettünk Ligeti György munkásságából. Ligeti sokat gondolkozott azon, hogy miként lehetne az orgona hangját vezérelhetően megszólaltatni, és más hangszerekkel együtt zenekarként bemutatni” – mesélte Horn Márton intézményigazgató a kreatív tervezés több éven át tartó folyamatáról.
Az Orchestrion installációban szereplő orgona nem csupán egy hangszer, hanem egy olyan egyedülálló tervezés, melyben Ligeti álma is megvalósíthatóvá válik majd
– tett hozzá.
Köszöntőbeszédében Horn Márton gratulált a tér alkotóinak a munkához. Az installációk koncepcióterveit Váczi Dániel zenész, a hangszerkészítőknek szóló nemzetközi megmérettetés, az amerikai Guthman-díj idei fődíjasa készítette. Váczi a Medence-csoporttal közösen hozta létre a Kreatív Hangtérben látható egyedülálló hangszereket, hangképző installációkat.
„Önmagában egyetlen hangról sem mondhatjuk el azt, hogy zenei vagy sem. Egyszerűen csak egy hang. Bármilyen hangról is legyen szó, az akkor válik zeneivé, ha megtalálja a helyét egy zeneműben” – fogadják John Cage szavai a látogatókat, akik a Kreatív Hangtér bejáratán keresztül belépnek a hangok birodalmába.
A videón megtekinthető, amint az első gyerekcsoport megismerkedik a Kreatív Hangtér installációival:
Fejléckép: A gyerekek kipróbálják a Ritmushajtányt (fotó/forrás: Hajdu János / Magyar Zene Háza)