Ed Sheeran egyik koncertje kapcsán került elő újra annak a jegyértékesítő oldalnak a neve, amely a tapasztaltabb színház- és koncertlátogatóknak ismerősen csenghet. A Viagogón ugyanis tömegével találtak gazdára olyan jegyek, amelyek érvénytelennek bizonyultak, de olyan is volt, aki nem kapott jegyet, csak a pénzt szedték le a számlájáról - írja az Index.
A Viagogót 2006-ban hozta le egy Harvardot végzett, gazdag családból származó fiatalember, Eric Baker. Az oldal jegynepperkedéssel, azaz jegyek újraeladásával foglalkozik. Ez főleg azokban az esetekben jól jövedelmező dolog a neppereknek, amikor nagy érdeklődésre számottevő koncertekre vásárolják be magukat, a belépőket pedig sokszoros áron adják tovább.
Ez még legális lenne, írja az Index egy szakértői véleményre hivatkozva, csakhogy az eladásra kínált jegyek sokszor nem állnak rendelkezésre, sőt olyan is előfordul, hogy nem létező előadásra szólnak. Egy alkalommal a Madách Színház egy előadására 84 különböző embernek adtak el két jegyet. A cikk a CAFe Budapest Ólafur Arnolds müpás koncertjét is példaként hozza, amelyre már minden jegy elfogyott, viszont a Viagogón még lehet kapni rá belépőt: nem kevesebb, mint 87 ezer forintért.
A globális céghálózaton nehéz fogást találni, de már az Interpol is nyomoz a csalások ügyében. Viszont amíg az oldal nem kerül le az internetről, a szorgos Google-hirdető Viagogo első lesz a találati listákban. A gyanútlan webhasználó pedig könnyen csalás áldozatává válhat. Több rendezvényhelyszín a weboldalán külön felugró ablakban értesíti a látogatóit, hogy ne vásároljanak az ő eseményeikre meghirdetett jegyeket a Viagogo oldalán.
Az oldal legfőbb eszköze a pszichológiai manipuláció: a felhasználó folyamatosan impulzusokat kap arra vonatkozóan, hogy amit vásárol, azok az utolsó jegyek. Általánosságban elmondható, hogy az ilyen módszerekkel operáló webshopokat érdemes kerülni.
A Port.hu adatbázisára támaszkodó Fidelio programkeresője garantáltan hiteles oldalakra irányít, ha jegyvásárlásról van szó. Olvasóinknak mindenképpen ezt ajánljuk. A kevésbé gyakorlott nethasználóknak pedig kellő óvatosságot.