Plusz

Katonából iskolaalapító – Gróf Festetics György

2019.04.02. 14:15
Ajánlom
Miután katonai pályája megakadt és örökre kitiltották Bécsből, Festetics György adósságban úszó birtokának fejlesztésébe vetette magát. A keszthelyi Georgikon és Helikon megalapítása mellett zeneiskolát, rajziskolát és polgári iskolát is adott a városnak. Kétszáz éve, 1819. április 2-án halt meg gróf Festetics György.

A gróf tolnai Festetics sarjaként született Ságon 1755. december 31-én. Apja, Festetics Pál alispán, Mária Terézia udvari kamarai tanácsosa és bizalmasa volt, aki 1772-ben grófi rangra emelte. Feleségével, gróf nagybossányi Bossányi Juliannával három fiút és négy lányt neveltek.

Festetics Györgyöt és testvéreit kezdetben anyjuk tanította otthon, neki köszönhetően lett szerelmese a magyar nyelvnek. 

Festetics_Gyorgy_portre-104950.jpg

Festetics György (Fotó/Forrás: wikipedia)

Felsőfokú tanulmányait a bécsi jezsuiták által vezetett Teréz Akadémián kezdte meg 1768-ban, ahol osztrák államigazgatást, filozófiát, jogi ismereteket tanult. Az akadémia volt az első oktatási intézmény, amely megismertette diákjaival a könyvtártudományt, ami később nagyban hozzájárult Festetics pazar könyvtárának kialakításához. Itt kötött jó barátságot gróf Széchényi Ferenccel, aki később Julianna nővérét vette feleségül.

Tanulmányai befejezése után a pesti pénzügyigazgatóságnál kapott munkát, majd rövid ideig fizetés nélküli tanácsos volt Horvátországban.

Hamar felismerte, hogy a kamarai állás nem neki való, ezért apja rosszallása ellenére a katonai pályát választotta.

1778-ban lépett be gróf Nádasdy Ferenc ezredébe.

Időközben a Festetics család vagyona veszélybe került, ezért - hogy anyagi helyzetükön javítsanak - apja jó házasságot szervezett Györgynek. A leendő ara Sallér István nádori ítélőmester lánya, Jakabházi Sallér Judit volt, akinek négyszázezer forintos hozománya sokat lendített a Festeticsek anyagi helyzetén. A házasságkötésre 1783-ban került sor, a frigyből egy fiú és három lány született, de házasságuk zátonyra futott, és 1805-ben az asszony elköltözött a keszthelyi kastélyból.

Festetics 1786-ban a magyar nemesi testőrség szolgálatába állt, majd a következő évben saját kérésére a Graeven huszárezredhez helyezték át. 1790-ben, a II. József halála utáni politikai zűrzavarban ismét felmerült a Habsburgok elleni fellépés lehetősége. Július 5-én tiszttársaival együtt folyamodványt nyújtottak be az országgyűlésnek, amelyben kérték, hogy a magyar ezredek békeidőben Magyarországon tartózkodhassanak, a szolgálati nyelv és a vezető tisztikar is magyar legyen. A Graeven huszárezred kérése nagy felháborodást váltott ki a birodalmi katonai vezetésben, Festeticset a Haditanács elé vitték, és két hétig fogdába zárták.

I. Ferenc császár megfosztotta kamarási címétől, és örökre kitiltotta Bécsből.

Miután felismerte, hogy katonai előmenetele elakadt, és a családi birtok vezetése is egész embert kíván, 1791 májusában saját kérésére és felesége közbenjárásával leszerelt a katonai szolgálatból, és hazatért Keszthelyre.

Birtokait jelentős adóság terhelte, ezért nekiállt a gazdaság átszervezésének, uradalmainak vezetésére Nagyváthy Jánost, az első magyar nyelvű mezőgazdasági szakkönyv szerzőjét kérte fel.

Az elmaradott mezőgazdasági állapotok javítására és kiváló szakemberek képzésére 1797-ben kastélya szomszédságéban megnyitotta a Georgikont.

Az iskola hamar nemzetközi hírnévre tett szert, ez volt az első intézet Európában, amely alsó-, közép- és felsőfokú mezőgazdasági képzést is nyújtott. Később a birtokok bevételéből falusi iskolákat létesített, hogy jobbágyainak gyermekei is részesülhessenek oktatásban.

Az 1800 évek elején zeneiskolát, rajziskolát és polgári iskolát alapított Keszthelyen. Nagyváthy tanácsára uradalmai egyikén, Csurgón református gimnáziumot és templomot alapított: a gimnázium 1792-ben nyitotta meg a kapuit, a templom 1796-ra épült fel.

Támogatta a nemzeti kulturális törekvéseket is. 1814-től minden év májusában Helikon elnevezéssel irodalmi ünnepségeket rendezett, amelyen megjelentek a kor ismert költői, írói. Kapcsolatban állt Berzsenyivel, Kisfaludy Sándorral, Dukai Takách Judittal, Csokonaival, Pálóczi Horváth Ádámmal, nem egyet közülük anyagilag is támogatott. A tudományoknak is pártfogója volt.

Keszthelyen helyi nyomdát nyitott, szakkönyvtára párját ritkította, tagja volt a göttingeni tudós társaságnak. Ő volt az, aki elkezdte a hévízi gyógyfürdő fejlesztését.

Nagy formátumú egyéniség volt, aki egész életében azon munkálkodott, hogy Magyarországon korszerű gazdálkodást és nemzeti irodalmat teremtsen. 1819. április 2-án halt meg Keszthelyen, itt is temették el. 1902-ben a város főterén felavatták Lukácsy Lajos egész alakos Festetics szobrát, 2006-ban Farkas Ferenc szobrászművész alkotásával gyarapodott Keszthely. A helyi zeneiskola 1994-ben, a hévízi művelődési központ 2006-ban vette fel nevét.

Halálának kétszázadik évforduló alkalmából Keszthelyen megemlékezést tartanak, illetve egy későbbi időpontban földi maradványait áthelyezik a Festetics-mauzóleumba.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Milyen jövőt építünk így?” – erős videóban áll ki a gyermekekért és az oktatásért a Radnóti Színház

A videóban megjelenik Erdős Virág József Attila-díjas költő, író is, akinek Szóljatok című, ikonikus versét mondják el a művészek.
Klasszikus

Elhunyt Kelemen Pál gordonkaművész

Kelemen Pál 1970-től 1999-ig a Liszt Ferenc Kamarazenekar csellistája volt, az együttessel több mint száz lemezfelvételt készített, emellett az ő nevéhez fűződik Magyarország első magán koncertközvetítő irodája is. A művész hetvenkilenc éves volt.
Zenés színház

Öt fiatal művésszel elindult a Marton Éva Nemzetközi OperaStúdió

Négy magyar és egy osztrák énekes részvételével megkezdte első félévét a Magyar Állami Operaház kétéves szakmai továbbképzése, amelynek fővédnöki tisztségét a világhírű drámai szoprán látja el.
Színház

A Hippolyt, a lakájjal indítja új évadát a dunaújvárosi Bartók Színház

A társulat hét új bemutatót tart, klasszikus és kortárs művek, valamint családi és gyerekelőadások egyaránt színre kerülnek a 2024/2025-ös szezonban.
Klasszikus

Nemcsak koncerteznek, mesterkurzust is tartanak idén a Concerto Budapest sztárfellépői

Mesteriskola, világsztárok, A Hegedű Ünnepe, tematikus napok – a Concerto Budapest a 2024/25-ös évadban is izgalmas, sokrétű programkínálattal várja a közönséget a Zeneakadémián és a Müpában.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

Sétahajózással egybekötött épülettörténeti sétára invitál a Pesti Vigadó

Szeptember 29-én, a Turizmus Világnapja alkalmából szakképzett idegenvezetők segítségével járhatjuk körbe a Pesti Vigadó tereit, ezt követően pedig gyönyörködhetünk a Duna-menti épületekben. A program két időpontban indul.  
Plusz interjú

„A hiány elválaszthatatlan a jelenléttől” – beszélgetés a PLACCC Fesztivál két alkotójával

Az augusztus 30. és szeptember 21. között zajló PLACCC Fesztivál programjában szerepel Bogdana Kosmina ukrán vizuális művész és építész helyspecifikus installációja, valamint Rita Hoofwijk holland színházi alkotó köztéri részvételi előadása.
Plusz ajánló

Századik születésnapját ünnepli a Collegium Hungaricum Berlin

Az egész őszi szezonjuk a kerek évforduló köré épül majd, különleges programsorozattal, többek közt kiállítással és bállal is készül a berlini intézmény.
Plusz ajánló

Ahol a hazai és a nemzetközi művészet találkozik – közeleg a Liszt Ünnep

Október 9-én kezdődik, és egészen 22-éig várja az érdeklődőket a negyedik Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál. Az eseménysorozat névadójának szellemiségében összeállított programon a klasszikus és kortárs zene nemzetközi sztárjai érkeznek Budapestre.
Plusz ajánló

VAN, pontosabban LESZ valami furcsa koncert és élő zenés vetítés a Trafóban

2014 októberében mutatták be Reisz Gábor kultikus VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjét. A tizedik születésnap alkalmából egy különleges, élő zenés vetítés és a VAN filmzenekar koncertje várja a közönséget október 25-én a Trafóban.