Nemrég a Balatonnál, Tihanyban bukkant fel a Kult50-be is beválogatott művész, Kolodko Mihály miniszobra, most pedig ismét a fővárosiak örülhetnek az újabb kedves alkotásnak – ráadásul rögtön kettőnek!
A két miniszobrot a kőbányai Dreher Sörgyárak fontos emlékei ihlették.
Az egyik a gyár udvarán egy korabeli söröshordón álló, Dreher Antalt ábrázoló szobor, kezében a jellegzetes sétapálcájával, a háttérben pedig Európa egyik legszebb főzőházával. A gyár előtt áll a másik szobor, amely egy valódi mészkőhídon álló olyan söröskocsit ábrázol, előtte két lovacskával.
A Dreher család múltja regénybe illő, évszázadokon átívelő történet.
Az 1854-ben alapított Kőbányai Serfőző Társaságot ma Dreher Sörgyárakként ismerjük, a sörfőzdét idősebb Dreher Antal virágoztatta fel saját találmánya, a ma Vienna Lágerként ismert sör révén. Ő kezdett sörgyártásba is Pesten, halála után pedig fia és unokája, ifjabb Dreher Antal és Dreher Jenő fejlesztette tovább a Kőbányai Sörgyárat, ami hamarosan az ország legnagyobb sörgyára lett.
„A sörgyár hangulata és története azonnal megérintett, amikor bejárhattam pincétől a padlásig, láttam az Eiffel-iroda által tervezett »léhűtő« padlást, a százéves Zsolnai-csempéket, a söröslovakat, a százéves hordókat.
Azért pedig külön örültem a felkérésnek, mert így most már Kőbányán, Budapest mértani közepén is megjelenhetnek a szobraim
– mondta el Kolodko Mihály. A miniszobrokat a gyár sörtúráinak részeként mutatják majd be a nagyközönségnek a hamarosan újra megnyitó sörmúzeummal együtt. „Célunk, hogy ezekkel a fejlesztésekkel mi is erősítsük Kőbánya bekapcsolódását Budapest turisztikai életébe, és a sörrajongók, illetve a sörtörténet iránt érdeklődőknek bemutassuk a Dreher múltját és jelenét” – mondta el Szabó Ibolya, a Dreher Sörgyárak vállalati kapcsolatok vezetője.