Plusz

Korzenszky Klára: A népmese az anyanyelvünk

2020.12.09. 11:05
Ajánlom
Gyermekpszichológus és énekművész. Klárisok nevű együttesében ötvözte a zenét és a mesét, ezzel játékos formában segítve a gyermekek személyiségfejlődést. Korzenszky Klára a Fidelio.hu-nak az alternatív művészetterápiák jótékony hatásairól és a Klárisok Tíz, tíz, tiszta víz című új lemezéről is beszélt. Aki pedig december 12-én, 14.30-kor a Duna tévére kapcsol, a Partitúra balatonfüredi adásában hallhatja is a pszichológus énekest.

Gyerekkorodtól a mindennapjaid meghatározó eleme a népi kultúra: az Óbudai Népzenei Iskolába jártál, miközben a Bihari János Táncegyüttes, majd a Budapest Főváros Bartók Táncegyüttes tagja is voltál. Szülői inspirációra?

Nagy a családunk, szüleink hatására mindannyian kiskorunkban kezdtünk népzenélni, néptáncolni. Korán az életformánkká vált. Egy néptáncos csoportnak vagy népzenei együttesnek a közösségi élmény mellett személyiségfejlesztő hatása is van: képessé tesz az együttműködésre. Jó útravaló ez a felnőtt élethez.

A Klárisok nevű együttest is a táncos és a zenei anyanyelvedre építve alapítottad meg nyolc évvel ezelőtt.

Sokáig klasszikus zenésznek készültem, mégis inkább gimnáziumba mentem, majd pszichológia szakra jelentkezem. Édesapám orvos, a gyógyítás sem állt messze tőlem. 2012-ben a FolkEurópa Kiadó felkért, hogy készítsek egy gyereklemezt, melyben szerettem volna a hivatásomat, a gyermekpszichológiát és az éneklést ötvözni. Egyetemi éveim alatt a Bartók Táncegyüttesben gyermekcsoportokat tanítottam, illetve elsajátítottam a gyermekpszichodrámát és a meseterápiát, idővel a zeneterápiát, ezért szerettem volna a meséket és a népzenét párhuzamba állítani. Akkor alapítottuk meg három zenésztársammal – Buzás Attila, Eredics Dávid, Porteleki Áron – a Klárisok nevű együttest.

Korzenszky_Klara_foto_Vermes_Tibor-144419.jpg

Korzenszky Klára (Fotó/Forrás: Vermes Tibor / Partitúra)

A Bethesda Gyermekkórházban dolgozol gyermekpszichológusként, munkád során a zeneterápiát is alkalmazod. Hogyan tudod megnyitni a kezelt gyermekek és szüleik zeneiségét?

Egyre nyitottabbak az emberek az alternatív művészetterápiákra. Számos tudományos kutatás alátámasztotta a zene jótékony hatásait: az agyunkban zenehallgatás és éneklés közben endorfin szabadul fel, ezért örömet érzünk, emellett fejlesztő hatással van a kognitív, érzelmi és szociális képességekre is.

A Bethesda Gyermekkórházban leggyakrabban a krízisintervenció során használom a zeneterápiát. A kórházban kezelt égéssérült gyermekek azonnal pozitívan állnak hozzá, hiszen játékként fogják fel, míg a szüleiket először meglepetésként éri, hogy zenével kapcsolódunk hozzájuk, ezért van bennük némi szorongás. Hogy ezt feloldjam, szakemberként én szólaltatom meg először a hangszert, vagy kezdek el énekelni, és utána ebbe a folyamatba észrevétlenül is becsatlakoznak. A munkámban fontos a mintamutatás a szülőknek, hiszen nehéz helyzetben vannak, amikor a kórházban elveszítik a szülői kompetenciájukat: a mindennapokban jól ismerik a gyereküket, minden problémára találnak megoldást, de a kórházi helyzetben nem ők az irányítók. Ezt fel kell oldani, a zene jó eszköz erre.

Korzenszky_Klara_foto_DeakVera-144150.jpg

Korzenszky Klára fiatal közönségével (Fotó/Forrás: Deák Vera / Partitúra)

A Kende Hanna nevéhez fűződő gyermekpszichodrámát és a Boldizsár Ildikó által megalkotott Metamorphoses Meseterápiás Módszert is használod. Mindkettő a mesére épül, de mi a különbség közöttük?

Ezekben a terápiás módszerekben a mese egy eszköz, amit arra használunk, hogy a belső tartalmakat megnyissuk, és dolgozzunk a felvetődő nehézségeken. Hasonló hatása van a zenének is, ezért szeretem kombinálni őket, mert különböző csatornákon, de ugyanazt a tartalmat tudják felszínre hozni. Kende Hanna gyermekpszichodráma módszerének fő alkotóelemei: a szerepjáték, a fantáziatevékenység és a mintha-játék.

A gyerek egy csodavilágot képzel el, és ebben a szimbolikus térben – a mese- vagy a főszereplővel azonosulva – az őt foglalkoztató problémákat kijátszhatja magából. Bárkivé és bármivé válhat, az ő döntése. Így történik meg a katarzis, mely énerősítő, bátorító funkcióval bírhat.

Ez a módszer kifejezetten gyerekeknek szól. Boldizsár Ildikó meseterápiájának nincsen korosztályi megkötése, de természetesen mindig az adott életkornak megfelelő történeteket kell használni. A Metamorphoses Meseterápia alapgondolata, hogy minden élethelyzetnek megvan a maga meséje. Központi eleme a rend, a kaotikus helyzetek után megteremtődik az egyensúly.

Ha egy gyereknek van kedvenc meséje, amit sokszor kér, az azt jelenti, hogy az adott főhős szerepébe tudja leginkább beleélni magát, vagy ezt már a Disney és a marketing határozzák meg?

A gyerekek azonosulnak az adott főhőssel, az ő útját járják be, de fontos különválasztani a mesehallgatást és a vizuálisan megjelenített mesét. Mindkettőnek helye van, de hogy milyen arányban, azt érdemes átgondolni és a szülőnek irányítani. A gyerekek mesehallgatás közben használják a fantáziájukat, ami fejleszti a kreativitásukat és növeli a koncentrációképességüket. A népmese az anyanyelvünk, a gyerekekben genetikailag kódolva van, hogy értik, hat rájuk.

Mely hangszerekkel találkozhatnak a koncerten résztvevők?

A zenekar tagjai közül Buzás Attila és Eredics Dávid a magyar népzene mellett kiválóan ismerik a délszláv, balkáni népzenét, és számos olyan hangszeren játszanak, amely ehhez a vidékhez kapcsolódik. Az együttesünk dobosa és brácsása Porteleki Áron édesapja révén a magyar népzenéből érkezik, de jazzdobosként is játszik. Ezért változatos hangszerelést alkalmazunk a meseszituációk felidézésre, megjelenítésére és a történetbe való belehelyezkedés segítésére. Sok olyan hangszert is használunk a koncerteken, amelyek széles körben nem ismertek, ezért a mesét egy adott ponton mindig megállítjuk, a hangszereket bemutatjuk, külön-külön is megszólaltatjuk őket.

Idén Tíz, tíz, tiszta víz címmel újabb lemezzel készültetek. Ezt hallgatva a „mesébe helyezkedés”, a szerepelőkkel való azonosulás otthon is meg tud teremtődni?

Törekszünk rá, hogy ez létrejöhessen, mind a három lemezünkön Kálloy Molnár Péter az, aki a mesét néhány mondattal tovább görgeti, mutatja a hallgatónak az irányt. Viszont tudatosan úgy tesszük egymás után a dalokat, hogy azok önmagukban is kiadják a mesét.

A Partitúra balatonfüredi adása december 12-én, szombaton 14.30-kor látható a Duna Televízió műsorán.

Partitúra

Partitúra – kulturális felfedezőút Magyarországon, nyitott szívvel, együtt. Ez a mottója a Virtuózok zsűrijéből is jól ismert páros, Miklósa Erika operaénekesnő és Batta András zenetörténész műsorának. A Partitúra alkotói Novák Péter rendezésében olyan országos túrára csábítják a nézőket, ahol a muzsika és más művészeti ágak, a hagyományok és az új teremtések, a mesterek és a fiatal tehetségek turistajelzését követhetik nyomon.

A népszerű tévéműsor legújabb szériája szeptember 12-től várja a nézőket a képernyő elé. Az új részek szombatonként 14.30-kor kezdődnek a Duna Televízióban.

Tartsanak velünk virtuális felfedezőtúránkon, amely során Magyarország meseszép tájain kutatunk közösségi élmények, közös értékek és kiemelkedő emberek után!

A korábbi részek itt érhetők el>>>

A műsorral kapcsolatos kommunikáció az NKA támogatásával valósulhatott meg.

Legolvasottabb

Zenés színház

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.
Vizuál

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Klasszikus

Dubóczky Gergely: Rajongok Ives elképesztően ötletgazdag szemléletéért

A kísérletező zeneszerző, Charles Ives két karmestert is foglalkoztató IV. szimfóniája először hangzik fel a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. A mű második karmesterével, Dubóczky Gergellyel beszélgettünk.
Színház

Színházi esttel emlékeznek meg Morcsányi Gézáról a Radnótiban

Személyes vallomásokkal, legendás előadások és közös emlékek felidézésével elevenedik meg a januárban elhunyt Morcsányi Géza alakja március 26-án. Az emlékesten való részvétel díjtalan, de regisztrációköteles.
Vizuál

„Mindegyik képen megjelennek a hőseim” – Korniss Péter 55 éve tartó széki meséi

Korniss Péter Várfok Galériában látható legújabb, Hosszú úton című kiállítása az erdélyi községbe, Székre vezet, ahová a fotóművész ötvenöt éve hazajár. Nemcsak fényképezni, hanem együtt lenni a község lakóival, akik időközben a barátai lettek.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

VeszprémFest 2023: jön Alvaro Soler, Mariza, Anna Netrebko, Joss Stone, Norah Jones és Rost Andrea

A két évtizedes prémium zenei fesztivál július 12. és 16. között a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program kiemelt zenei rendezvényeként fennállásának egyik legváltozatosabb programjával ünnepel.
Plusz ajánló

Fesztiválokkal nyílik a tavasz – itt az áprilisi Fidelio

Számos fesztiválajánlóval, interjúkkal, kritikákkal és részletes programbontásokkal megjelent a 2023. áprilisi Fidelio.
Plusz hír

Mesepályázatot hirdetnek Méhes György emlékére

A Méhes György – Nagy Elek Alapítvány és a Magyar Írószövetség csaknem egymillió forint összdíjazással Méhes György-mesepályázatot hirdet magyar gyermekirodalmi művek születésének ösztönzésére.
Plusz interjú

„Nem karriert, sokkal inkább magamat próbáltam építeni” – interjú Menyhárt Jenővel, az Európa Kiadó énekes-gitárosával

„Az én fejemben is többször megfordult, hogy disszidáljak. Egyszer ténylegesen közel kerültem ahhoz, hogy meg is tegyem” – meséli az Európa Kiadó énekes-gitárosa, Menyhárt Jenő. Interjú.
Plusz hír

„Vissza a pénzt a kultúrába!” – Duda Éva és Fodor Tamás felolvasta a FESZ követeléseit a Civil Sugárúton

Az 1848-as forradalom évfordulója alkalmából Civil Sugárút néven, civil szervezetek részvételével tartottak eseménysorozatot a Hősök tere és az Andrássy út között március 14-én és 15-én. Itt hangzott el a Független Előadó-művészeti Szövetség kiáltványa.