Plusz

Kossuth-díj: Omega együttes

2013.03.15. 20:59
Ajánlom
"Fontos számunkra a Kossuth-díj, mert a velünk együtt indult, és az elmúlt évtizedekben meghatározó zenészek nagy többsége már megkapta az elismerést" - mondta Benkő László, az Omega vezetője annak kapcsán, hogy az együttes tagjai március 15-én megosztott Kossuth-díjat vehettek át.

Az Omega tagjai a magyar könnyűzenében játszott úttörő szerepükért, a közönség szeretetétől övezett, folyamatosan megújuló, a magyar rocktörténetben egyedülálló nemzetközi sikereket elért, legendássá vált fél évszázados művészi pályafutásuk elismeréseként kapták megosztva a kitüntetést.

"A rockzene műfaja velünk együtt, a hatvanas évek elején indult, ezért szerencsések vagyunk. A Beatles, a Stones is 1962-ben kezdte, tagjaik minden fontos díjat megkaptak azóta. Amit ők jelentettek a világnak, azt jelentettük mi a volt szocialista blokkban" - fogalmazott Benkő László az MTI-nek. Az Omega minden idők egyik legsikeresebb magyar rockzenekara, világszerte több mint 50 millió albumot adott el, olyan slágerek fűződnek hozzá, mint a Petróleumlámpa, a Gyöngyhajú lány vagy a Fekete pillangó. A zenekar felállása 1971 óta állandó: Kóbor János (ének), Benkő László (billentyűs hangszerek), Molnár György (gitár), Mihály Tamás (basszusgitár), Debreczeni Ferenc (dob). Az Omegában 1963 és 1971 között megfordult Laux József, Somló Tamás és Presser Gábor is.

Benkő László kifejtette: az akkori politikai viszonyok ellenére, Magyarországról indulva is kitárult előttük a világ, 1968-ban Londonban készíthettek lemezt (ez volt az Omega Red Star), és első közép-kelet-európai zenekarként turnézhattak az Egyesült Királyságban. "Az Omega kinti sikereiről szóló híreket itthon visszafogták, holott a hetvenes évek közepén népszerűek voltunk Németországban, a frankfurti Bellaphon kiadó adta ki lemezeinket, 1977-ben az angol nyelvű Time Robber (Időrabló) egymillió példányban fogyott. Amikor az 50 éves Omega tavaly Berlinben fellépett, még mindig óriási volt az érdeklődés" - idézte fel a zenész.

A billentyűs szerint amit egy keleti rockzenekar elérhetett, azt ők akkor elérték. Hozzátette: talán annyi hiányzott, hogy amikor hirtelen jött egy új lehetőség, akkor arról még kivételezettként is le kellett néhányszor mondaniuk a szabad mozgás hiánya, a szigorú hazai hatóságok, a nehézkes ügyintézés miatt. Az Omega beatzenekarként indult, a hetvenes évek első felében a stílus hard rockká módosult, később jöttek az úgynevezett space-rock lemezek (Időrabló, Csillagok útján, Gammapolis) - talán ez volt a legsikeresebb időszak -, majd az újhullámos anyagok. A csapat olyan sztárokkal koncertezett együtt, mint a Uriah Heep vagy a Supertramp.

"Az egyik jött a másikból, új utakat kerestünk, másrészt német producerünktől, Peter Haukétól is kaptunk instrukciókat, amik beváltak. A különböző stílusok jól megférnek egymás mellett, a tavalyi jubileumi turnén a szimfonikus feldolgozások is sikert arattak" - fejtette ki Benkő László. Úgy vélte, hogy az Omega talán akkor volt a csúcson, amikor dalai még a latin országok slágerlistáira is felkerültek, előbb Spanyolországban és Portugáliában, majd Dél-Amerikában.

"Még mindannyian jó formában vagyunk, ezért folytatjuk tovább, május 30-án Moszkvában fogunk fellépni, ami újabb lehetőségeket nyithat előttünk Oroszország felé, ahol annak idején nagyon sokan ismerték a lemezeinket" - mondta Benkő László.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

P. Howard szellemében – 5 Rejtő-program Budapesten

Közeleg március 29-e, azaz hazánk talán legkedveltebb írójának, Rejtő Jenőnek születésnapja, a páratlan zsenijű és kivételes humorú szerző 120 éve ezen a napon látta meg a napvilágot. Számos program esedékes a következő hetekben, amely Rejtőhöz kapcsolódik. Ezekből válogattunk.
Plusz interjú

Legendás öltözékek – Öltözékek legendái – Regőczy Krisztina kűrruhája a Folk Fashion kiállításon

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című kiállításán Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető.
Plusz hír

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz hír

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz hír

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.