Az NKA-ban húsz szakmai kollégium szakemberei osztják el a kulturális programtámogatásra szánt forrásokat. A jubileumi fesztiválra most mindegyik kollégium kitalált egy-egy programot, öt eseményt pedig az NKA Bizottsága hirdetett meg – mondta el a rendezvénysorozat szerdai sajtótájékoztatóján a kulturális alap nemrégiben leköszönt alelnöke.
Lőrinczy György kiemelte többek között a Müpában megtartandó nyitógálát, amely éppen az NKA által támogatott műfaji sokszínűséget vonultatja fel, mások mellett Bíró Eszter, Novák Péter, a Győri Balett vagy az Orfeo Zenekar fellépésével.
Az eseményen Molnár Piroska részletet ad elő a Bors néni című előadásból, amely az első projektek egyike, amelyet az NKA megalapítása után támogatásban részesített.
Szeptember 24-én a Jászai Mari térnél horgonyoz le a 25 éves képzőművészek kiállításának otthont adó NKA fesztiválhajó, de a Családok évéhez is számos program csatlakozik: a pécsi Zsolnay-negyedben például a hazai művészeti fesztiválok mutatkoznak be egy helyen, a Szentendrei Skanzenben pedig Szent Mihály-napi népművészeti fesztivált tartanak. A fesztivált "közös születésnap", azaz a 25. évüket ebben az évadban betöltő művészek gálaestje zárja a Várkert Bazárban.
Fekete György, az NKA alapító elnöke, az MMA tiszteletbeli elnöke a huszonötödik születésnapot az aratáshoz hasonlította, amikor visszaemlékeznek az NKA múltjára és szót ejtenek a jövőjéről. Beszédében felidézte, hogy harminc évvel ezelőtt vetődött fel a Nemzeti Kulturális Alap gondolata, majd az Antall-kormány törvényjavaslata alapján indulhatott el negyedszázada az NKA. Az alap azóta is azokat a művészeti tevékenységeket támogatja, amelyek nélkül szegényebb lenne a magyar kultúra, más mégsem finanszírozza ezeket – hangsúlyozta Fekete György, hozzátéve: megalakulása óta az NKA 170 milliárd forintot osztott szét a kulturális élet szereplői között.
Kiss János balettművész, a Győri Balett igazgatója a művészeti tematikájú kollégiumok fesztiválprogramjairól számolt be. Mint elmondta, a Liszt Ferenc Kamarazenekar a Pesti Vigadóban ad koncertet, a huszonöt filmet felvonultató 5x5 fesztiválnak pedig a Puskin mozi ad otthont. Háromórás show keretében az elmúlt huszonöt év slágereit idézi fel a Sportarénában huszonöt fellépő, többek között a Brains, Caramel, az Ivan & the Parazol, Nagy Feró, Péterfy Bori és a The Biebers.
Kecskeméten ötnapos bábfesztivállal várják a közönséget, szeptember 30-án pedig a Millenárison egész napos Táncparkot tartanak, ahol a klasszikus balettől a kortárs táncig a műfaj teljes palettája felvonul.
Érdekesség, hogy az eseményen lehetőség lesz megtekinteni a Nemzeti Táncszínház új épületének előterét. A játszóhelyet várhatóan jövő februárban adják át.
Ramháb Mária, a Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtár vezetője a nem művészeti tematikájú kollégiumok programjairól számolt be, kiemelve a Petőfi Irodalmi Múzeumba 25 a négyzeten címmel meghirdetett zenés irodalmi estet.
Kaposváron az elmúlt huszonöt év fotóművészeti értékeiből nyílik kiállítás, az Aggteleki Nemzeti Parkban pedig A föld mélyétől a csillagokig címmel tartanak minifesztivált barlangtúrával, interaktív minielőadásokkal, barlangi koncerttel.
Lapozzon bele a programokat tartalmazó Fidelio különszámba: