Plusz

Kultúrák találkozása az életerő és az újjászületés jegyében – interjú a Kínai Kulturális Központ vezetőjével

2023.01.20. 14:35
Ajánlom
Egy kínai mondás szerint a nemzetek közötti barátság az emberek közelségén alapul, a népek közelsége pedig a két ország közötti megértésen és bizalmon. Ennek előmozdításán dolgozik Magyarországon a Budapesti Kínai Kulturális Központ, amelynek igazgatójával, Jin Haóval az év legnagyobb kínai ünnepe, a január 22-én kezdődő Holdújév apropóján beszélgettünk a kétoldalú kulturális kapcsolatokról, a központ tevékenységéről és a tradíciók megőrzésének fontosságáról.
IMG_1555-120014.jpg

Jin Hao, a Budapesti Kínai Kulturális Központ igazgatója és Jang Csao, a Kínai Népköztársaság magyarországi nagykövetségének ideiglenes ügyvivője a kínai horoszkóp bélyegsorozat új darabjának bemutatóján (Fotó/Forrás: Budapesti Kínai Kulturális Központ)

A Budapesti Kínai Kulturális Központ közvetlen bepillantást enged a magyaroknak a kínai kultúrába. Mely kezdeményezések és programok bizonyultak a legnépszerűbbnek az elmúlt években?

A Budapesti Kínai Kulturális Központ 2020-as alapítása óta számos kulturális csereprogramot indított Kína és Magyarország között. Ezek között szerepeltek az olyan hagyományos kínai ünnepekhez és fesztiválokhoz kapcsolódó események, mint a Tavaszünnep, a Sárkányhajó Fesztivál, az Őszközép ünnep vagy a 24 napszak. Megismertettük a magyar közönséggel az ismert kínai turisztikai célpontokat, érdekes történelmű és kultúrájú városokat, a hagyományos kínai népművészeti termékeket, a szellemi kulturális örökséget, valamint a magyar mondókákhoz hasonló kínai versikéket és a bennük rejlő történeteket. A publikum mindegyiket jól fogadta. Ezen kívül gyermekrajzpályázatot és kreatív tervpályázatot is hirdettünk, amelyek szintén sok résztvevőt vonzottak.

A legnépszerűbb programoknak általában az olyan személyes élmények bizonyulnak, mint a holdsütikészítés az Őszközépünnep idején, a kínai harcművészeti bemutatóink vagy a hagyományos kínai zenei események, amelyet sokan élveznek.

Két rendkívül népszerű online rovatunk is fut: az egyik „A Panda Talpa”, amiben a házigazda, Cserkész Gábor, videón keresztül kalauzolja a nézőket a kínai kultúrában, és válaszokat ad a kétoldalú kulturális kapcsolatok kérdéseire. A másik népszerű rovatunk címe „Tianyu Kínában”, amiben egy Kínában tanuló magyar fiatal, Lengyel Bence járja az országot, és ötleteket, jótanácsokat oszt meg azokkal, akik Kínába terveznek ellátogatni.

Milyen eredményeket sikerült elérniük a kétoldalú kulturális kapcsolatok fejlesztésében?

A Kína és Magyarország közötti kulturális csere és együttműködés folyamatos, és szinte minden nap új eredményeket hoz, amelyeket nem egyszerű összefoglalni. Az elmúlt évben együttműködtünk a Nemzeti Vagyon Kezeléséért Felelős Tárca Nélküli Minisztériummal, a Magyarországi Kínai Nagykövetséggel és a Magyar Postával a kínai zodiákus bélyegek kibocsátásában, a Magyar Fotóművészek Szövetségével egy online fotókiállításban, a magyarországi „Kortárs Kínai Könyvklubbal” egy kínai irodalmat népszerűsítő rendezvény szervezésében, valamint online párbeszédet indítottunk matyó hímzőművészekkel és vállalkozásokkal a kínai és magyar hímzőművészet témájában.

A központon keresztül egyre több magyar ismerkedik meg a kínai kultúrával, és mi is hatással vagyunk a magyar kultúra kínai terjesztésére.

A koronavírus-járvány következtében az induláskor elsősorban az online térben szervezték az eseményeiket. Milyen várakozásokkal tekint a Központ a személyes találkozásokra épülő programokra? Milyen terveik vannak 2023-ra?

A koronavírus-járványt a hátunk mögött tudva, 2023-tól több, személyes találkozáson alapuló tevékenységet is tervezünk. Az idei kínai újévhez kapcsolódóan például gazdag holdújévi eseményekkel jelentkezünk: Budapesten és Pekingben, online és offline egyaránt színes újévi programokat mutatunk be. Május-júniusban tervezzük a Kínai Kulturális Turizmus Hetét, ezen kívül pedig számos rendezvényt szeretnénk megvalósítani a hagyományos kínai viseletek, a teaszertartás, a gasztronómia, a hagyományos építészet és a klasszikus festészet témakörében.

Milyen területeken tudja a cserekapcsolatok létrejöttét elősegíteni a Budapesti Kínai Kulturális Központ a két ország között?

Célunk, hogy a Budapesti Kínai Kulturális Központot az emberek közötti csereprogramok és együttműködés platformjává tegyük azért, hogy egyre több érdeklődőt és kulturális-turisztikai intézményt ösztönözzünk mindkét országból arra, hogy részt vegyenek ezekben a csereprogramokban és együttműködésekben, és így előmozdítsuk a két ország közötti kapcsolatokat. Keményen dolgozunk azon, hogy a kínai és magyar művészek, művészeti intézmények, irodalmárok, népművészek és kézművesek, pedagógusok és más területek képviselői közötti együttműködések összhangba kerüljenek, valamint hogy ezekhez platformot és találkozási lehetőségeket biztosítsunk.

IMG_1453-120025.jpg

Kínai és Magyarország képviselői a kínai horoszkóp bélyegsorozat új darabjának bemutatóján (Fotó/Forrás: Budapesti Kínai Kulturális Központ)

Ön hogy érzi magát Magyarországon, mennyire épültek be a magyar hagyományok a hétköznapjaiba?

Egyre többet próbálok megtapasztalni a magyar kultúrából, amikor csak lehetőségem nyílik rá. Zenekedvelő vagyok, az elmúlt évben sok koncerten volt szerencsém részt venni Magyarországon, ahol a zenészek virtuozitása és a táncosok szenvedélyes improvizációi megérintettek és magukkal ragadtak. Nemrég pedig kipróbáltam a szegedi halászlé készítését dunai pontyból, és szerintem nagyon magyaros íze lett, mindenkinek nagyon ízlett!

Közeleg a Holdújév, amely a legfontosabb tradicionális ünnep Kínában. Milyen hagyományok kapcsolódnak hozzá?

A kínai újév a családi összejövetelek ideje. Az év utolsó napján, szilveszterkor, összegyűlik három-négy generáció, nagyszülőktől az unokákig, hogy szerencsekaraktereket írjanak, tisztelegjenek az ősök előtt, majd a szilveszteri vacsora elfogyasztása közben megnézik a kínai újévi gálát, beszélgetnek és petárdákat gyújtanak.

A hagyományos holdújévi ünnep tizenöt napig tart, ami alatt az emberek templomokba, színházakba és lámpásvásárokba is ellátogatnak, hogy megosszák az év örömét és az új évre vonatkozó kívánságaikat.

Hogyan ünnepli a Budapesti Kínai Kulturális Központ az eseményt Magyarországon?

Idén a kínai újév alkalmából újraindítottuk a kínai zodiákus bélyegek offline bevezetését. Január 16-án a Magyar Gazdaságfejlesztési Minisztériummal, a Magyarországi Kínai Nagykövetséggel és a Magyar Postával közösen szerveztük meg a Nyúl évére készült horoszkóp bélyeg ünnepi kibocsátását. Január 20-án kínai kulturális bemutatóval és tradicionális kínai zenei flashmobbal várjuk az érdeklődőket a XI. kerületi Allee bevásárlóközpont átriumában, ahol újévi ajándékot is nyerhetnek azok, akik részt vesznek a fotózáson. Erről a központ Facebook-oldalán találnak bővebb információt.

Clip008700_02_42_15Still003-115945.png

A kínai horoszkóp bélyegsorozat legújabb, a Nyúl évét köszöntő darabja (Fotó/Forrás: Budapesti Kínai Kulturális Központ)

Mit várhatunk a Nyúl évétől? Mik jellemzik ezt a jegyet?

A kínai kultúrában a nyúl a szelídség, a kedvesség, a találékonyság és az állandó életerő szimbóluma, a magyar kultúrában pedig az újjászületés és a remény kapcsolódik hozzá. Reméljük, hogy a Nyúl éve új fejlődési lehetőségeket és erőt hoz a gyarapodáshoz. Sok szerencsét kívánunk Kínának és Magyarországnak a jövőbeni csereprogramokhoz és együttműködéshez!

A Budapesti Kínai Kulturális Központ közösségi felülete itt érhető el. >>>

Fejléckép: Jin Hao, a Budapesti Kínai Kulturális Központ igazgatója a kínai horoszkóp bélyegsorozat új darabjának bemutatóján (forrás: Budapesti Kínai Kulturális Központ)

Támogatott tartalom.

Reményt és újjászületést hoz a Nyúl éve – új darabbal bővült a Magyar Posta kínai horoszkóp bélyegsorozata

Kapcsolódó

Reményt és újjászületést hoz a Nyúl éve – új darabbal bővült a Magyar Posta kínai horoszkóp bélyegsorozata

Idén tizedik alkalommal bocsátott ki zodiákus bélyegkisívet a Magyar Posta a kínai Holdújévhez kapcsolódóan. A bemutatón az alkalomra gyártott, elsőnapi pecséttel látták el az alkalmi borítékra felragasztott bélyeget, amely a Nyúl évét köszönti.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Új fénytörésben – Barta Dóra a Turandotról

Hosszú idő után új rendezésben láthatjuk az Operaházban Turandot, a kínai hercegnő történetét. Barta Dóra rendező-koreográfussal a novemberi bemutató kapcsán beszélgettünk.
Vizuál

Gusztustalanul jó ez a film – A szer kritika

Coralie Fargeat filmje egy igazán provokatív allegórián keresztül mutat rá, hogy a modern kori szépségfelfogásunk egyenes úton vezethet az öngyűlölethez. A szer egyszerre abszurd médiakritika, nyomasztó lélektani dráma és provokatív testhorror.
Színház

Elhunyt Tatár Eszter rendező

A Jászai Mari-díjas alkotót, aki a MMA Színházművészeti Tagozatának Díját is elnyerte, kilencvenkét éves korában érte a halál. Munkásságáról egykori munkahelye, a Nemzeti Színház emlékezett meg.
Klasszikus

Kundera művére fókuszál a Zeneakadémia kamarazenei fesztiválja

Minden évben egy-egy irodalmi alkotás köré szerveződik a kamara.hu zenei programja, ezúttal A lét elviselhetetlen könnyűsége című regény a vezérfonala a fesztiválnak, amelyen világhírű zenészek lépnek fel november 14. és 17. között.
Vizuál

Kiosztották a Verzió Filmfesztivál díjait

November 10-én adták át a 21. Verzió Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál elismeréseit: a zsűri az Apa, Az életed nélkülem, a Queendom, a Nincs más föld, valamint a Dalok a lassan égő földről című alkotásokat ítélte a legjobbnak.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz hír

Megválasztották a Nemzet Művészeit

Nyolcan nyerték el idén az egyik legrangosabb magyarországi művészeti elismerésnek számító Nemzet Művésze díjat, amelyet kedden adtak át Budapesten, a Magyar Művészeti Akadémia székházában, a Pesti Vigadóban.
Plusz ajánló

November 15-től jégpályával vár a Városháza Téli Élménypark

Az idei szezonban is két helyszínen hangolódhatunk az ünnepekre: a Deák Ferenc téren karácsonyi vásári forgatag, míg a Városháza parkban jégfolyosó és jégpálya, valamint minőségi ünnepi programok várnak mindenkit.
Plusz ajánló

Ünnepelje a Pesti Vigadóban Budapest születésnapját!

November 17-én tematikus épülettörténeti sétán vehetünk részt Görbe Márk művészettörténésszel, aki személyes hangvételű betekintést nyújt a Pesti Vigadó történetébe. A séták két időpontban indulnak.
Plusz ajánló

Nyolcezer év étkezési kultúrája

Fine Dining: az ősi Kína gasztrotörténetei címmel nyílt meg a Néprajzi Múzeum új időszaki kiállítása, amelyet január közepéig láthatnak az érdeklődők. Az új tárlatról Wilhelm Gábor kurátorral beszélgettünk.
Plusz ajánló

Összművészeti előadással emlékeznek a nyolcvan éve elhunyt Radnóti Miklósra

A Rumbach Zsinagógában tartott, november 9-i előadás a Bori notesz szövegére épül. A költőt Sütő András színművész alakítja, a produkció rendezője Seres Tamás.