„A Kék madarat nem kell távoli országokban keresni. A Kék madár mindig velünk van, ha szeretjük egymást, és örülünk az élet legkisebb ajándékainak is. De mindig elrepül, ha bántjuk egymást, ha irigykedve figyeljük a mások örömét. Mert a Kék madár maga a boldogság, és kalitkája: az emberi szív” – írja a neves belga író, Maurice Maeterlinck meséjében. A szeretet, az összetartás és a boldogság szimbólumáról kapta a nevét Kalocsa immár harminchárom éve megrendezett jótékonysági fesztiválja, amely abból a célból jött létre, hogy a legnagyobb művészek fellépésével zajló, színvonalas programok során összegyűlő adományokkal támogassa a beteg gyerekeket.
„Spanyolországban koncerteztünk az Aquincum Fúvósötössel, amikor 1987. február 28-án egy részeg sofőr elgázolt minket a járdán. A legjobb barátom, Karmanóczki János kürtös azonnal meghalt, én pedig súlyos sérüléseket szenvedtem.
Mikor nagyjából felépültem, még kerekesszékkel és mankóval kezdtem megszervezni egy jótékonysági koncertet annak a kórháznak, ahol huszonnégyszer operáltak,
és több éven keresztül ápoltak” – idézi fel a kezdeteket Lakatos György fagottművész, a Kék Madár alapítója. A koncerten olyan zenészbarátai is közreműködtek, mint Kocsis Zoltán vagy Berkes Kálmán, és a Budapesti Vonósok játszott.
A műsort a Zeneakadémia Nagyterme után több helyszínen is előadták, így jutottak el 1991 novemberében Kalocsára, a művész szülővárosába, ahol a gyerekkórház javára hatvanezer forintot sikerült összegyűjteni. „Akkora volt a siker, hogy a kalocsaiak azt mondták, Gyuri, máskor is gyere” – meséli. A következő évben már a Magyar Állami Operaház zenekarát hívta, ahol ő maga is játszott. Vukán György fellépésével, El Kazovszkij kiállításával bővült a rendezvény, amelyet ekkor neveztek először fesztiválnak. A program az évek során megőrizte a sokszínűségét, sőt még gazdagodott is, volt, hogy teljes operaszínpad épült a kalocsai sportcsarnokban, de a nagy budapesti színházak is elhozták az előadásaikat. Gyermekműsorok, kézművesek vására, kiállítások, szimfonikus zene, oratórium – felsorolni is nehéz, mi mindent láthatott eddig a kalocsai közönség.

Zsúfolásig megtelt templom a Kék Madáár Fesztiválon (Fotó/Forrás: Igari Balázs / Kék Madár Fesztivál)
A fesztivál bevételeiből és az ahhoz társuló adományok, 1%-felajánlások jelentette összegből a Kék Madár Alapítvány minden évben több tucat beteg gyermeket támogat. Az első tíz év után ugyanis
úgy döntöttek, közvetlenebbül tudnak segíteni az érintetteken, ha nem az egészségügyi intézményekhez juttatják a gyűjtött pénzt, hanem maguk a családok pályázhatnak.
Egy orvosi bizottság dönt a betegség súlyossága alapján, illetve szociális szempontok figyelembe vételével, hogy kik azok, akik legjobban rászorulnak a segítségre. A fesztivál kezdete óta több mint 1300, tartósan és súlyosan beteg vagy fogyatékos gyermek kapott támogatást, összesen körülbelül 120 millió forint értékben.
„Időnként szoktunk visszajelzést kapni, hogy van a gyermek, mit sikerült segíteni. Sőt, így harminchárom év után találkoztam olyan felnőttel, aki gyerekkorában a mi segítségünkkel gyógyult meg. De előfordult, hogy az utcán megszólított egy szülő, és elmondta, a gyermeke tizenöt-húsz éve kapott támogatást, és sikerült viszonylag jól felépülnie” – számol be a sikertörténeteikről Lakatos György. „Sajnos a legtöbben igen súlyos állapotban vannak, így nem mindig lehet komolyabb javulást elérni, de ha csak egy gyermeken sikerült segíteni, már megérte. Annak idején az Alapítvány létrehozásakor ezt a mottót írtam az alapító okirat végére: cseppenként telik meg a tenger.”
A Kék Madár szervezőcsapata nagyrészt a művelődési ház munkatársaiból és a helyi zeneiskola tanáraiból áll, de a szűken vett stábon túl számos önkéntes is segíti a munkájukat. Fiatalok és idősebbek egyaránt igazi közösségi ügyüknek érzik a fesztivált. „Pár éve találtuk ki, hogy nem jegyet lehet venni, hanem ingyenesek a koncertek, és kitűzőket lehet vásárolni, amelyeket általános iskolás gyermekek rajzai díszítenek.
Idén kétezer-nyolcszáz gyerek küldött rajzot a pályázatunkra, ebből választották végül ki azt az ötöt, amelyek a kitűzőkön szerepelnek.
Mivel ezek az egyébként nyolcszáz forintos ajánlott áron megvásárolható jelvények több elemből állnak, egy szombati délelőtt ötvennyolc önkéntes ragasztotta őket össze.” Az új módszer jól működik, tavaly körülbelül öt és fél millió forint gyűlt össze csak a kitűzőkből.

Gyerekrajzzal díszített jótékonysági kitűzők a 2023-as Kék Madár Fesztiválon (Fotó/Forrás: Kék Madár Fesztivál)
Mostanra a Kék Madár Fesztivál lett a város legnagyobb kulturális eseménye, és az ország fesztiváljainak sorából is kiemelkedik azáltal, hogy egy kis magánalapítvány kezdeményezéséből ilyen nagyszabású eseménysorozattá vált. Idén is jobbnál jobb programok várják a kalocsai és a városba látogató közönséget: „Mindig az a fő koncepció, hogy legyen kiállítás is, most Korniss Péter fantasztikus fotóművész barátom képeit láthatja a közönség. Már szinte minden művészeti ág szerepelt a fesztiválon, de kizárólag fényképekből álló tárlat nem volt” – mesél az idei különlegességekről Lakatos György. Az évek során nagyon sok zenekar járt már Kalocsán, most két újabb együttes érkezik: a MÁV Szimfonikus Zenekar Maxim Rysanov vezényletével és a Szent István Filharmonikusok, akiket Záborszky Kálmán dirigál majd. Ők Mozart Requiemjét fogják előadni, Geszthy Veronika, Szolnoki Apollónia, Papp Balázs és Bán Balázs szólójával, a koncert további különlegessége, hogy a fiatal tenor és basszus személyében még egészen a pályájuk elején járó, ám már most kivételesen nagyszerű énekművészeket hallhat a kalocsai közönség.
A Fesztivál Kórust Lakatos György édesanyja, Dr. Lakatos Istvánné Klári néni vezényli majd, aki ötven éven át tanított éneket a városban, egykori tanítványai pedig rendszeresen összeállnak muzsikálni. Nem szerepelt még a fesztiválon a Swing á la Django, a Punnany Massif vagy a Honeybeast zenekar sem, míg Ferenczi György és az I-ső Pesti Rackák húsz év után térnek vissza. De lesz színházi előadás is, az Orlai Produkciós Iroda Mély levegő című előadását hozza el, Pálos Hanna közreműködésével.
„Mindig azt szoktam mondani, hogy az idei program volt a legjobb” – magyarázza nevetve Lakatos György. „De továbbra is az a célom, hogy értékes műsort állítsak össze, és megtaláljam a jótékonyságra nyitott közreműködőket.” Ugyanakkor előre figyelmezteti az érdeklődőket: mivel nincs lehetőség előzetes jegyvásárlásra, főleg a templomi hangversenyeknél és a színházi előadásoknál érdemes korán a helyszínre érkezni, különben előfordulhat, hogy valakinek nem jut hely. „A könnyűzenei koncerteket szabadtéren tartjuk, ott nincs probléma, de
a komolyzenei eseményeknél volt, hogy még a templom kövezetén is ültek az emberek.
Sajnos nagyobb koncert- vagy konferenciaterem nincsen Kalocsán.” Ha valaki kedvet kapott a programokhoz, induljon el tehát időben, hiszen a Kék Madár Fesztiválon két nemes késztetésünknek együtt hódolhatunk: elmerülhetünk a művészet szépségeiben, és közben azokon segíthetünk, akik leginkább rászorulnak.
Fejléckép: Lakatos György a Kék Madár Fesztiválon (fotó/forrás: Paletta Richárd / Kék Madár Fesztivál)