Plusz

Lassan mindenkinek agyára megy az új őrület

2015.03.12. 12:44
Ajánlom
Franciaországban elsőként a versailles-i kastély múzeuma tiltotta ki épületeiből a szelfibotot, és több francia kulturális intézmény is hasonló korlátozást fontolgat.

Az amerikai gyakorlathoz hasonlóan a versailles-i kastély igazgatósága is a látogatók és a múzeumi tárgyak védelmével indokolta döntését. A tiltás a belső terekre vonatkozik a kastélyban, a Nagy- és a Kis-Trianon épületeiben, de a parkban továbbra is szabadon használhatók a szelfibotok.

"Azt tanácsoljuk a látogatóinknak, hogy a termekben ne használják a szelfibotokat" - olvasható az intézmény közleményében. A hivatalos tiltás igazgatótanácsi jóváhagyásáig a teremőrökre hárul a feladat, hogy figyelmeztessék a látogatókat, de újonnan kitett feliratok is felhívják a figyelmet az ajánlásra. A döntés indoklásában az intézmény kiemelte, hogy a kastély naponta 1000-1550 látogatót fogad olyan műtárgyak között, amelyeknek nagyobb része nincs vitrinben, és a termek egy része nagyon szűk. A 150 centiméter hosszú szelfibotok használata a műtárgyak és a kastély termeit megvilágító csillárok közelében ezért nem kockázatmentes.

Két másik nagy látogatottságú múzeum, a Louvre és a Pompidou Központ is fontolgatja a tiltás bevezetését. A Louvre, ahol a látogatók hetven százaléka külföldi, "nem tiltja a szelfibotokat, ha az intézmény szabályainak megfelelően használják" - közölte a leglátogatottabb francia múzeum. A Pompidou viszont "a tiltás felé halad, de a döntés még nem született meg" - jelezte az intézmény, amely a táskákat és a babakocsikat is szeretné kitiltani a kiállítóterekből. A párizsi Orsay Múzeumban nemcsak a szelfibot, de a fotózás is tilos.

A múzeumokban világszerte még néhány évvel ezelőtt is tiltották a műtárgyak fotózását. Az okostelefonok és a közösségi oldalak megjelenésével azonban az utóbbi időben nagyon népszerű és bevett gyakorlat lett. A múzeumok kifejezetten bátorítják a látogatókat szelfik készítésére az intézményeken belül, mert azt a szakértők a kiállítások népszerűsítése egyik eszközének tekintik. Ennek érdekében a francia kulturális minisztérium chartát is közzétett a "fotózó látogatók" helyes viselkedéséről. Eszerint a látogatóknak ügyelniük kell a műtárgyak épségre és arra, hogy a többi látogatót nem zavarhatják meg. A szabályzat leszögezi, hogy vakut csak külön engedéllyel lehet használni, a szelfibot használatára azonban nem tér ki.

Bécs egyik vezető múzeuma, az Albertina sem engedi be a botot, Nagy-Britanniában a londoni Nemzeti Galéria mellett egyes futballcsapatok stadionjaiba sem vihető be az eszköz. A Nemzeti Galéria mellett álló Nemzeti Portrégaléria beengedi ugyan a szelfibotot, ám "a szabályokat folyamatosan felülvizsgálják, ha egy eszköz veszélyesnek bizonyul".

A 2000 éves római Colosseumból múlt héten tiltották ki a szelfibotot a kiállított tárgyak és a látogatók biztonságának érdekében. Két amerikai turistát tartóztattak le a múlt héten Rómában, mert nevüket az amfiteátrum falába vésték, és bot használatával szelfit készítettek "alkotásukról".

Az Egyesült Államok számos intézményében is bevezettek már hasonló korlátozást, egyebek közt a New York-i Metropolitan Művészeti Múzeumban és a Guggenheim Múzeumban, valamint a washingtoni Smithsonian Intézetben. Videózni és fotózni szabad, szelfibotot és fényképezéshez használt állványokat bevinni azonban nem.

Brazília futballstadionjaiból is kitiltották a szelfibotot. A rendőrség azzal indokolta a döntést, hogy az eszközt a rivális szurkolótáborok fegyverként vethetik be egymás ellen. A múlt hónapban rendezett riói karneválon sem volt szabad bottal szelfizni.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

A mi Zeneakadémiánk – vallomások a 150 éves Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemről

Iskola, koncertterem, a zene szentélye – a Zeneakadémia palotája sok-sok mindent jelent muzsikusok és hétköznapi zenebarátok számára. Az intézmény 150. születésnapja alkalmából kiváló művészeket, egykori zeneakadémistákat kértünk, akik azóta már fellépőként vagy oktatóként is visszatértek az épületbe, hogy osszák meg egy kedves vagy más okból emlékezetes történetüket az intézményről.
Vizuál

Josef Mengele a pokolban

Mi történik, ha a gonosz soha nem bánja meg tetteit? Kirill Szerebrennyikov új filmjében testközelből ismerhetjük meg Josef Mengele háború utáni életét. Meglehet, a kétórás pszichothriller a náci bűnös pokoljárásáról szól, a rendező egyúttal a néző világképét is megingatja.
Jazz/World

Ősi dallamok új fénytörésben – lemezbemutató koncertre készül a Hunclorique

A nyári teltházas Müpa-koncert és sikeres európai miniturné után december 11-én a Fonóban mutatja be új lemezét a Hunclorique. Boggie és Petruska együttese unikálisan ötvözi a magyar népzene motívumait az urbánus akusztikus hangzással.
Klasszikus

Mentorprogram indult Rolla János emlékére

Új művészekkel bővül az Óbudai Társaskör rezidenseinek köre: 2026-ban a Szigeti Quartet és Magyar Valentin zongoraművész viselheti a címet. Ugyancsak jövőre elindul a Rolla János Kamarazenei Műhely Alapítvány mentorprogramja az intézményben.
Vizuál

Közös gondolkodásra invitál a 14. Budapesti Zsidó és Izraeli Filmfesztivál

November 26–30. között a 14. Budapesti Zsidó és Izraeli Filmfesztivál ismét elhozza Budapestre a zsidó és izraeli filmművészet legizgalmasabb alkotásait. A vetítéseket beszélgetések és kísérőprogramok egészítik ki,

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

Advent a történelmi falak között – ünnepi programokkal készül a Várkert Bazár

Az ünnepi kulturális kínálatban lesznek nagyszabású koncertek, családi programok, adventi séták, irodalmi és táncos estek, továbbá hangulatos iparművészeti vásár, valamint szabadtéri kiállítást is.
Plusz ajánló

A férfiidentitást állítja középpontba az ANNO fesztivál

„Azok a csodálatos férfiak” – ez a játékos, mégis sokatmondó mottó indítja útjára 2025 novemberében a XV. kerület legnagyobb kulturális eseményét, az ANNO összművészeti fesztivált.
Plusz ajánló

75 év a mozgás szabadságának szolgálatában – jubileumi gálaest a Pető Intézet javára a Pesti Vigadóban

A Pető Intézet immáron 75 éve bizonyítja, hogy a mozgás nem csupán fizikai képesség, hanem a méltóság és az önállóság része. Ezt ünnepli az intézmény jubileumi jótékonysági gálaestje november 24-én a Pesti Vigadóban, ahol a magyar művészeti élet elismert alkotóinak összefogása által valósul meg az intézmény dolgozóinak és diákjainak támogatása.
Plusz hír

Négyen vehették át a Nemzet Művésze díjat

A Nemzet Művésze díj Bizottság Geiger György trombitaművész, Kiss János balettművész, az MMA alelnöke, Kubik Anna színművész, az MMA rendes tagja és Serfőző Simon író, költő, az MMA rendes tagja részére ítélte oda az elismerést.
Plusz hír

Gerendai Károly stratégiai vezetésével rendezik meg jövőre a Szigetet

Az eddigi menedzsmenttel és szervezői csapattal, az egykori alapító, Gerendai Károly stratégiai vezetésével vág neki a jövő évi rendezvény szervezésének a Sziget, amelyet 2026. augusztus 11-15. között terveznek megrendezni.