Plusz

Látott már kottaírógépet?

2019.03.17. 16:30
Ajánlom
Az 1950-es évekbeli találmány soha nem terjedt el széles körben, furcsa alakjával azonban ma már zene- és dizájntörténeti ritkaság.

A legtöbb zeneszerző kézzel írja a kottáit, a zenetörténet során azonban több típusú kottaíró masinát is piacra dobtak, hogy megkönnyítsék a dolgukat. Ezek közül a legkülönlegesebb a Keaton Music Typewriter, a Keaton Zeneírógép. A San Francisco-i Robert H. Keaton alkotta meg azt a szerkezetet, amely ma már csak gyűjteményekben megtalálható ritkaság. 

Az eredeti szabadalom egy 14-billentyűs írógép volt 1936-ban, amelyet aztán 33-billentyűssé fejlesztett az 1953-as szabadalomra.

A jellegzetes, kör alakú billentyűzettel ellátott szerkezetet az 1950-es években árulták 255 dollárért. A tervezésénél Keaton ügyelt arra, hogy olyan gépezetet alkosson, amellyel nagyon pontosan lehet elhelyezni a karaktereket az öt vékony vonalon.  

A billentyűzet egyedi kialakítása azért született, hogy a karakterek két típusát elkülönítse. "Az egyik billentyűsor a bal jobb oldalon az olyan zenei karaktereknek, mint az alsó és felső pótvonalak, amelyek a kottavonalakhoz képest általában ugyanoda kerülnek. És a másik billentyűsor balra a többi karakternek, mint a hangjegyek, szünetjelek, módosítójelek, keresztek, bék, és így tovább, amelyek különböző helyen jelennek meg a kottavonalak között" - írta Keaton.

Ez a különös elrendezés adja Keaton írógépének jellegzetes külsejét.

A bal oldalon található görbe skála lehetővé teszi, hogy könnyen irányítani lehessen, hova kerüljenek a lapon a hangjegyek és a jelzések. A fogantyú fel-le mozgatásával bármelyik irányban 1/24 inch-csel elmozgatható, hova kerüljön a karakter, ezzel a zenei hang pont eggyel feljebb vagy lejjebb kerülhet. Hogy gépelés közben is látható legyen, hova kerülnek a hangjegyek, Keaton a billentyűknek hosszú szárat tervezett.

A kottaírógép ritkaságát jelzi, hogy amikor nemrég egy darabot eladásra kínáltak az Ebayen, az előadó a Carnegie Hall Archívumához fordult, hogy segítsen beazonosítani a gépet és utánajárni a történetének. Az archívum válaszoló munkatársa azonban ugyanolyan tanácstalanul állt a szerkezet előtt. A zenetörténet mellett az írógépekkel foglalkozó szakirodalom is meglehetősen kevés forrással szolgál a kottaírógépekkel kapcsolatban. 

(via Atlas Obscura, Music Printing History)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
Vizuál

Megszűnik az Indafotó

A szolgáltató közlése szerint március 31-én éjfélkor 13 641 979 fotót törölnek véglegesen. A felhasználók a platform megszűnéséig azonban letölthetik az ott tárolt képeiket.
Zenés színház

Elhunyt Németh József operaénekes

A Liszt-díjas, érdemes művészt március 15-én, életének nyolcvanharmadik évében érte a halál. A Magyar Állami Operaház és a Szegedi Nemzeti Színház is megemlékezett a neves baritonról.
Vizuál

Újra Magyarországon látható a Fejedelmek aranya

Március 15-én lenyűgöző időszaki kiállítás nyílik Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumban. A 16-17. századi erdélyi pénzérmék mellett ötvösmunkákat, díszfegyvereket is megtekinthetünk.
Klasszikus

Az inspiráló Bartók: Bartók és a csend

Bartók inspirációs ereje vitathatatlan: Amerikától Ázsiáig, határokon és műfajokon átívelve, generációk óta kiapadhatatlan ihletforrásként ösztönzi alkotásra a művészeket. De vajon ő maga miből merített ihletet?

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

P. Howard szellemében – 5 Rejtő-program Budapesten

Közeleg március 29-e, azaz hazánk talán legkedveltebb írójának, Rejtő Jenőnek születésnapja, a páratlan zsenijű és kivételes humorú szerző 120 éve ezen a napon látta meg a napvilágot. Számos program esedékes a következő hetekben, amely Rejtőhöz kapcsolódik. Ezekből válogattunk.
Plusz interjú

Legendás öltözékek – Öltözékek legendái – Regőczy Krisztina kűrruhája a Folk Fashion kiállításon

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című kiállításán Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető.
Plusz hír

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz hír

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz hír

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.