Az első köztéren felállított karácsonyfa
A téli napfordulót köszöntő díszített fák szokása a 15-16. századig nyúlik vissza. Azt, hogy pontosan melyik is volt az első, ennyi idő távlatából lehetetlen megállapítani. Litvánia fővárosa, Riga magának követeli a címet egy csatornafedélre alapozva, melyen nyolc nyelven szerepel a felirat: Az első újévi fa Rigában 1510.
A Feketefejűek testvérisége nevű kereskedő céh a 14. században alakult, majd egészen a 20. század közepéig működött. Állítólag ők voltak az elsők, akik évi rendes ünnepségükön fát állított a téren, papírvirágokkal díszítették azt, majd – feltehetőleg nem kevés alkohol elfogyasztása mellett – énekkel és tánccal ünnepeltek, végül az egészet felgyújtották.
így ez lehet az első dokumentált karácsonyfa. A rigaiak ma is ezen a helyen állítják fel a város karácsonyfáját, igaz, a felgyújtás már elmarad. Az 1510-es tél sűrű volt a környéken: Tallin városa szintén magának követeli az elsőséget ugyanerre a karácsonyra.
Az első nyilvánosan felállított karácsonyfa, Riga, Litvánia
A Télapó sírja
Az ír Thomastown közelében fekszenek a középkori város, Newtown Jerpoint maradványai. A 12-13. századi Szent Miklós templomnak ma már csak a romjai maradtak.
A helyi legenda szerint maga Szent Miklós – vagyis a Mikulást/Télapót inspiráló valódi püspök – is itt nyugszik egy faragott sírkő alatt. A hagyomány szerint két, a Szentföldről haza, Kilkenny-betartó normann kereszteslovag megszerezte és elhozta a hamvakat 800 évvel ezelőtt.
Ez az elmélet nem örvend széleskörű elismertségnek a nem idevalósiak között. Az általános vélekedés szerint a csodatévő szent sírja az Olaszországi Barin van. Ma a templomrom és a sír egy magánkézben lévő, működő gazdaságban, Jerpoint Parkban található.
Newtown Jerpoint, Kilkenny, Írország
https://www.atlasobscura.com/places/the-lost- town-of- newtown-jerpoint
Betlehem Múzeum
A Jézus születését ábrázoló jelenetek gyűtjésére szakosodott múzeum legféltettebb kincsei a mechanikus betlehemek. A 17. században a frissen katolizált csehek karácsonyi rituáléinak részét képezték a betlehemek.
A tiltás előtt a jelenetek a vallásos ünnepségek részét képezték, utána azonban az otthonokba költöztek be. Minden családnak – még a legszegényebbeknek is – volt egy, akár papírból kivágott és máig a cseh karácsonyok jellegzetes részei maradtak. A múzeumban kiállított darabok többsége fából van, akadnak azonban viaszból, cukorból, vagy mézeskalácsból készített különlegességek is. A legnagyobb büszkeségük azonban a mechanikus, mozgó diorámák. A gyerekeket arra biztatják, hogy próbálják ki bátran a miniatűr automatákat.
Az ország legnagyobb „gépesített” betleheme is itt található egy külön szobában a padláson. A 260 négyzetméteres szerkezet számos jelenete a Bibliát elegyíti a cseh történelemmel, miközben Bedřich Smetana Má vlast című szerzeményét játssza.
Muzeum Betlémů Karlštejn, Karlštejn, Csehország
A Karácsonyi történet-ház és múzeum
A nosztalgikus Karácsonyi történet(1983) az 1940-es években játszódik. Főhőse, a kilencéves Ralphie légpuskát szeretne karácsonyra, amit nemcsak szülei, de úgy tűnik a Télapó is ellenez.
A mostani tulaj a filmben látható „láb-lámpa” utánzatait árulta, ami olyan jövedelmezőnek bizonyult, hogy az egész házat megvásárolta. Azóta a belsejét is átalakította a filmben látottak pontos mására. A látogatók megkóstolhatják a szappant, amivel Ralphie száját kimosták vagy kipróbálhatják a vágyott légpuskáját.
A Christmas Story House and Museum, Cleveland, Egyesült Államok
(via Atlas Obscura)
Tavalyi, klasszikus válogatásunkat ide kattintva olvashatja.

Kapcsolódó
Izgalmas karácsonyi kiállítások a nagyvilágból
Nézzük, mit érdemes megnézni, ha nem itthon töltjük a karácsonyt, vagy az ünnep után elutaznánk.