Súlyos kulturális veszteségek érték a világörökségi védelem alatt álló odesszai belvárost, mikor július 23-án hajnalban az orosz csapatok rakétatámadást indítottak a város katonai szempontból nem jelentős, ám számos történelmi értéket hordozó központja ellen. A támadások során súlyosan megrongálódott az odesszai ortodox katedrális, amelynek már így is hányattatott sorsa volt a történelem során, 1936-ben Sztálin leromboltatta, és csak 1999-ben építették újjá.
A bombázás során találat érte az odesszai Tudomány Házát is, ahol azt a zongorát őrizték, amelyen Liszt Ferenc 1847-es koncertturnéján játszott.
Egy nappal a támadások után az olasz miniszterelnök, Giorgia Meloni bejelentette, országa kész segíteni az odesszai katedrális újjáépítésében. A műemlékeket ért támadások már korábban nagy felháborodást váltottak ki világszerte. Az UNESCO az Ukrajna kulturális örökségében elszenvedett eddigi károkat eddig 2,6 milliárd dollárra becsüli.
Az orosz származású zongoraművész Jevgenyij Kiszin, aki már a háború kitörésekor is igen kemény szavakkal illette a felelősöket, a közösségi médiában képeket közölt a pusztításról, valamint bejelentette, támogatja az ukrán hadsereget, hogy meg tudják védeni a városaikat, és mindenkit erre biztatott.
Fejléckép: Liszt Ferenc zongorája az odesszai romok között (forrás: Jevgenyij Kiszin Facebook-oldala)