A videóhoz szükséges, több mint százórányi, óriási felbontású MRI felvételt a Bostonban található Massachusetts Általános Kórház agyi képalkotó laboratóriumában készítették, amit egy amerikai elektronikus zenész és zenei gondolkodás-kutató, Grace Leslie alakított zenévé. Honlapján Leslie magát úgy jellemzi, mint az „újfajta zenei interfészek elkötelezettje”, aki
szeretné a legmodernebb technológiák segítségével megérteni a zene és az érzelmek közötti kapcsolatot.
Néhány évvel ezelőtt a BBC Future műsorában saját magán szemléltette Leslie azt az általa kifejlesztett módszert, amivel az agyi hullámokat zenei hangokká alakítja. Az agy elektromos aktivitását, a pulzusszám és a bőr vezetőképességének finom változásait figyelő berendezés segítségével zenét készített a saját teste által leadott jelekből – mindezt élőben, a színpadon, közönség előtt. Leslie az agy jeleit egy elektronikus szintetizátoron játszotta le, ezzel olyan dallamokat hozva létre, amelyek tükrözik a testében zajló eseményeket. Ráadásul a hangszerek által játszott zenét képes a teste zenévé alakított jeleivel összefűzni, amiből egy sajátos zenei élmény született.
Leslie nem pusztán izgalmas színpadi előadásokra akarja használni az általa kifejlesztett módszert. Mint mondja,
ez a zenei kifejezésmód olyanok számára is segítséget nyújthat, akiknek nehézséget okoz a világgal való interakció, például az autizmussal élők számára.
Ebből a szempontból a célja találkozik a massachusetts-i kórház kutatócsoportjának küldetésével, akik az agyi képalkotó módszereket a traumás agyi sérülésekből való kilábalás elősegítésére szeretnék használni. Így, bár orvosi célra készítik ezeket a felvételeket, nem hátráltatja őket az, ha munkájuk melléktermékeként olyan izgalmas kísérletek születnek, mint a Neurosymphony, amelyek motiválnak minket, hogy egy kicsit többet megtudjunk saját agyunk természetéről.
(forrás: openculture.com)

hírlevél













