Plusz

Meghatározható-e tudományosan a szerelem?

2018.08.24. 15:40
Ajánlom
A Fidelio és a Klasszik Rádió közös magazinműsorának következő adása augusztus 25-én lesz hallható a 92.1-en.

A Hadik Irodalmi Szalon Juhász Anna vezetésével évek óta izgalmas és teltházas esteknek ad otthont Kosztolányi, Karinthy és Rejtő Jenő egykori törzshelyén. Költők, írók, filmesek, tudósok és megannyi érdekes gondolkodó, akik megosztják egy-egy téma kapcsán érzéseiket, tapasztalataikat egymással és a közönséggel. Ilyen lesz az a szeptember 19-i szerda este is, amikor Csányi Vilmos etológus, író, Bánki György pszichiáter és Révai Gábor író ül egy asztal köré, és beszélgetnek a legősibb, legpusztítóbb és legéltetőbb érzelmeinkről, a szeretet, szerelem utáni vágyunkról. Az est háziasszonya, Juhász Anna faggatja majd a három vendégét arról, hogy

vajon mi a szerelem igaziból, tudjuk-e, mikor szeretünk úgy igaziból, hogyan szeret a nő és hogyan a férfi, és vajon miért múlhat el a szerelem, amibe mindannyian szerelmesek vagyunk.

Csányi Vilmos humánetológus, írót az Egy este a szerelemről című esemény kapcsán arról is kérdezzük, vajon hogyan határozza meg a szerelem emberek kisebb és nagyobb közösségét és társadalmát; hogyan választ el vagy kapcsol össze embereket, kultúrákat, művészeti korokat az, ahogyan szeretünk, szerettünk száz éve, 1000 éve; meghatározható-e tudományosan a szeretet és a szerelem mint érzelem, mint szociális viselkedés, mint motivációs erő; mi történik azzal, aki nem szeret, mert nem tudja, hogyan kell, és meg lehet-e tanulni. És vajon mindenki tud szeretni?

Csanyi2_foto_kaszas_tamas-150711.jpg

Csányi Vilmos (Fotó/Forrás: Kaszás Tamás / Fidelio)

A Ferencváros Önkormányzata által szervezett Bakáts Feszt elnevezésű összművészeti szabadtéri fesztivál augusztus 23-án vette kezdetét a. A programnak augusztus 26-ig a Kálvin udvar, a Rombusz terasz és az Erkel utca ad helyet a zene, a tánc és a család jegyében, a komolyzenei koncerteknek a Dunamelléki Református Egyházkerület Székházának díszterme ad otthont, de érdemes lesz ellátogatni a Holokauszt Központba, az Unitárius Templomba vagy a Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjteménybe is. A rendezvény gasztronómiai sétánya, a Ráday utca Borutcává változik, a vendéglősök saját üzleteik előtt az általuk választott pincészetek boraival látják vendégül az arra járókat. Az immár 3. éve megrendezett IX. kerületi fesztiválról, célokról s a programokat színesítő fellépőkről bővebben Kállay Gáborné Mária, Ferencváros kultúráért felelős alpolgármestere mesél.

A Thália Színház szervezésében idén a Pesti Magyar Színház épületében rendezik meg szeptember 3. és 9. között a 7. Vidéki Színházak Fesztiválját, amelynek keretében nyolc előadás várja majd a közönséget. A fesztivál célja továbbra is változatlan:

jó alkalmat szolgáltatni arra, hogy a vidéki társulatok találkozzanak a budapesti közönséggel, párbeszéd alakuljon ki a művészek és a közönség, valamint a szakmabeliek között.

Nyitóelőadásként szeptember 3-án Csehov Három nővér című művét láthatja a közönség a debreceni Csokonai Nemzeti Színház előadásában, Ilja Bocsarnikovsz rendezésében, szeptember 9-én pedig a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház A név: Carmen című előadásával zárul a rendezvénysorozat. A részt vevő színházak között van még a Békéscsabai Jókai Színház, a Pécsi Nemzeti Színház, a Miskolci Nemzeti Színház, a Győri Nemzeti Színház és a kecskeméti Katona József Színház. Az eseményről és a vidéki városok színházaiból érkező előadásokról Lantos Anikó fesztiváligazgatót kérdezzük.

Újra megrendezik a Budapesti Klasszikus Filmmaratont szeptember 4. és 9. között Budapesten a Toldi moziban, az Urániában, a Francia Intézetben, a Szent István téren szabadtéri vetítésekkel, valamint Egerben és Győrben. A Magyar Nemzeti Filmarchívum és a Filmlabor által restaurált magyar filmekből és egyúttal európai filmarchívumok anyagából, a világ legjobb filmjeiből, ritkaságokból is láthatunk számos klasszikus alkotást. A hollywoodi filmipart megteremtő közép-kelet-európai filmesek, a ’30-as évek sci-fi alkotásai és huszárfilmek éppen úgy itt lesznek, mint nemzetközi sztárok, Claudia Cardinale, Klaus Maria Brandauer vagy Katinka Faragó, aki Ingmar Bergman közvetlen munkatársa és producere volt. A moziélmény mellett szakmai workshopok, zenés programok, európai előadókat felvonultató konferencia is lesz a fesztiválon. Az első, 2017-es Filmmaratonon vetített klasszikus remekműveket több ezren nézték meg három nap alatt. Idén már öt napig tart az eseménysor, és rögtön egy egésznapos konferenciával indul, amely a digitális restaurálás és a film közoktatásban betöltött szerepéről szól majd, s ezen az európai filmarchívumok vezetői is részt vesznek. A nyitóest programja a restaurált Mephisto gálavetítése lesz az Urániában, Szabó István és Klaus Maria Brandauer jelenlétében. A Budapesti Klasszikus Filmmaraton ötlete és missziója okán Ráduly Györgyöt, a Magyar Nemzeti Filmarchívum igazgatóját kérdezzük többek között arról, hogy a Nemzeti Filmarchívum e pillanatban mivel tűnik ki a többi európai archívum közül; a technikai újítások közül mi az, ami különleges és a nagyközönség számára is befogadható; hogyan állították össze a programot, és a nagy sztárok, akik most eljönnek, hogyan fogadták a meghívást; a workshopok és a konferencia kiket szólít meg.

A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2018. augusztus 26-án, vasárnap este hét órától kerül sor, a következő héttől pedig a Fidelio Klasszik archívumában is meghallgathatók az interjúk.

A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.

Az etológiától a fotóig és az improvizációig

Kapcsolódó

Az etológiától a fotóig és az improvizációig

A szellemi-művészeti élet jelesei adnak ismét egymásnak randevút Alföldi Róbert vendégeként a Képzett társítások – AEGON-estek a Nemzetiben elnevezésű sorozatban. Csányi Vilmos író, etológus és Vancsó Zoltán fotográfus mellé Bujtor Balázs (hegedű) és Szabó Dániel (zongora) kapott meghívást.

„Evolúciós léptékben még gyerekek vagyunk” – Interjú Csányi Vilmossal

„Evolúciós léptékben még gyerekek vagyunk” – Interjú Csányi Vilmossal

Csányi Vilmos biológus, etológus régóta kutatja az állati és emberi viselkedés összefüggéseit, valamint a kulturális evolúció jelenségét. A KULT50 magazinban olvasható interjúban arról is beszélt, mi az oka, hogy a majmok életmódja évezredek óta nem változik, a miénk viszont igen, és veszélyeztetheti-e az emberiséget a mesterséges intelligencia fejlődése.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Prima Primissima Díjat kapott Tarr Béla, Gőz László és Sapszon Ferenc

Tíz kategóriában vehették át a Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában tartott gálaesten. 
Könyv

Megvannak a 2023-as Déry-díj nyertesei

Ladik Katalin, Mohácsi István, Mohácsi János, Nagy Gabriella és Ilma Rakusa vehetik át a magyar irodalom egyik legnagyobb hagyományokkal rendelkező elismerését.
Klasszikus

„Nagyon boldoggá tesz, ha én vezethetek el valakit a dalokhoz” – interjú Helmut Deutschcsal

Helmut Deutsch zongorakísérőként nem csupán kevesekhez fogható népszerűségre tett szert szakmájában, de tanárként is rendkívüli énekesnagyságokat vezetett el a dalműfajhoz. A művész nemrég Piotr Beczałával adott szláv estet az Operaházban.
Klasszikus

Karácsonyi ráadáskoncertet is ad a Concerto Budapest a hagyományos adventi ajándékkoncertek mellett

Koncertekkel ajándékozza meg a zeneszeretőket az adventi időszakban a Concerto Budapest. A kórházi kezelés idején családjukat nélkülözni kényszerülő betegekhez, idősekhez idén is kamaraprodukciókkal látogatnak el a zenekar tagjai.
Klasszikus

Dél-Afrikában rendezett kortárs fesztiválon szerepel az UMZE

Az új és legújabb zenére specializálódott együttes a Nemzetközi Kortárszenei Társaság éves fesztiválján működik közre, Johannesburgban és Fokvárosban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz hír

Prima Primissima Díjat kapott Tarr Béla, Gőz László és Sapszon Ferenc

Tíz kategóriában vehették át a Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában tartott gálaesten. 
Plusz magazin

Mit keresett James Bond zsebében a Müpa egykori igazgatója?

A legnagyobb szakmai elismerésnél is többet érnek azok a történetek, amelyek túlélnek minket, és amelyek olykor-olykor akár több száz kilométert is beutaznak. A Müpa egykori igazgatójára, a november 25-én tizenegy éve elhunyt Kiss Imrére emlékezünk. 
Plusz ajánló

Összművészeti divatbemutatót tart a XV. kerületben a Romani Design

A világ első roma divatstúdiója a 27. Anno Művészeti Hónap keretei közt mutatja be egyedi tervezésű ruháit, ékszereit és kiegészítőit. A programot a Varga Helena Band élőzenével kíséri. 
Plusz ajánló

Adventi feltöltődés a Várkert Bazárban

Érdemes végig böngészni a Várkert Bazár decemberi programkínálatát: számos neves zenekar ad karácsonyi koncertet, ingyenes családi programok lesznek, de reflektorfénybe kerül az irodalom is, az iparművészeti vásáron pedig gyönyörű ajándékokra lelhetünk.
Plusz ajánló

Készüljön a karácsonyra a Hagyományok Háza Ünnepváró forgatagával!

December 8. és 10. között kézműves vásárral, gyermek- és családi programokkal, meghitt koncertekkel, kézműves foglalkozásokkal és egyéb programokkal vár mindenkit az idei Ünnepváró forgatag.