Az FBI több mint tízévnyi nyomozás után jelentette be, hogy egy fedett akcióban sikerült visszaszerezni a filmtörténeti relikviát. A hatóságok azonban felhívták a figyelmet arra, hogy továbbra is vizsgálják a rablás körülményeit és keresik a tetteseket, így a nyomozást továbbra sem zárták el.
A rubint cipellők többek egyszerű cipőknél. A hit szimbólumává váltak
- fogalmazott Scott Johnson, a Grand Rapids-i rendőrfőnök.
A cipők a relikviagyűjtő Michael Shaw tulajdonában vannak, aki a Judy Garland Múzeum éves, Óz, a csodák csodája-fesztiváljára kölcsönözte az intézménynek a filmes ritkaságot 2005-ben. A múzeum felajánlotta Shawnak, hogy éjszakára páncélszekrénybe helyezik a cipőket, a gyűjtő azonban nem akarta, hogy idegenek fogdossák a kényes tárgyat és naponta hurcolásszák - magyarázta Shaw a 2016-ban a cipőkről készített dokumentumfilmben, a The Slippers-ben. "Ami a legfontosabb, biztosítottak róla, hogy a múzeum rendelkezik biztonsági rendszerrel" - tette hozzá.
A rendőrség szerint a tolvaj a múzeum egyik hátsó ajtaján át jutott az épületbe, ahol összezúzta az üvegtárolót, majd elvitte az 1 millió dollárra biztosított cipellőt. A riasztó, ami a rendőrséghez volt bekötve, nem működött. A tolvajok nem hagytak ujjlenyomatot.
A rablás volt a legnagyobb dolog, ami ezzel a múzeummal valaha történt, ahogy a múzeum társalapítója, Jon Miner 2015-ben fogalmazott.
Szó szerint sírtunk.
A nyomozóknak semmilyen bizonyíték nem állt a rendelkezésükre, a cipők után csupán egyetlen flitter maradt, ami az egyik darabról hullott le. Ahogy egyre sokasodtak a kérdések, a múzeum személyzete keveredett gyanúba, a pletykák belsőmunkáról szóltak, ezeket a vádakat azonban hevesen tagadták.
"Éppen mi vagyunk azok, akik meg akarjuk találni őket, mert ránk voltak bízva" - bizonygatta Miner a dokumentumfilmben. A rablás tizedik évfordulóján a helyi seriff búvárok segítségével annak a verziónak is utána járt, hogy a filmtörténeti kuriózumot valaki egyszerűen belehajította a közeli tóba. A 40. Óz, a csodák csodája Fesztivál alatt búvárok kutattak a Tioga Mine Pit vizében - eredménytelenül.
Az áttörés 2017 nyarán következett be az FBI közleménye szerint. Valaki megkereste a cipellőket biztosító céget azzal, hogy információi vannak a lábbeli hollétéről, feltéve a kérdést, hogy mit tudnak felajánlani ezért cserébe.
Nyilvánvalóvá vált, hogy a rablásban résztvevők megpróbálják zsarolni a tulajt
- vázolta a helyzetet a nyomozást vezető Christopher Dudley különleges ügynök.
Az egy évig tartó nyomozásban részt vett az FBI művészettel kapcsolatos bűncselekményekkel foglalkozó részlege, laboratóriuma, illetve a helyi irodái Chicagóban, Atlantában és Miamiban. Végül a rubint lábbeliket egy fedett akcióban sikerült visszaszerezni Minneapolis-ban. Jill Sanborn különleges ügynök mérföldkőnek nevezte a cipellők felfedezését, azonban a hatóságok még mindig információk után kutatnak a 2005-ös rablással kapcsolatban.
Judy Garland számára négy pár készült a rubint cipellőből, amiben Dorothyként megtette az utat Smaragdvárosba.
Az egyik pár eltűnése csak növelte az amúgy is 2-3 millió dollárra becsült értéküket, ugyanakkor nehezebb is lett elrejteni a holmit. Az évek során a hatóságok számos bejelentést kaptak, amikről kiderült, hogy replikáról van szó.
Rhys Thomas újságíró a Los Angeles Times-ban megjelent cikkéhez több cipőt is felkutatott 1988-ban. A fent már hivatkozott The Slippers című dokumentumfilmben az ellopott cipők tulajdonosa, Shaw azt mesélte, hogy a relikviákat egy hollywoodi jelmeztervezőtől vásárolta, aki az MGM stúdiók egyik forgatási helyszínén találta őket Culver City-ben. A történet szerint Kent Warner több párat is talált egy poros polcon. Ezek közül egyet az MGM stúdiók aukcióján elárvereztek 1970-ben. A többit megtartotta magának és gyűjtőknek - például Shawnak - adogatta el. Arról, hogy ez pontosan hány pár cipőt jelent, nincs információ.
Ezeken kívül egy Tennessee-beli tanító 1940-ben egy versenyen nyert meg egy másik párat. A hölgy egy 1988-as aukción 165.000 dollárért adott túl rajta. A washingtoni Smithsonian Múzeumban is látható egy pár 1979 óta. 2016-ban online gyűjtést szerveztek a restaurálására. 2012-ben színészek egy csoportja, többek közt Leonardo DiCaprio vettek egy párat, hogy a Los Angelesben idén megnyitó Academy Museum of Motion Pictures-ben kiállítsák.
A cipellőkkel kapcsolatban találó Glinda, a Jó Boszorkány megállapítása, amikor arról beszélt, hogy a Gonosz Boszorkány keresi a cipőket:
Nagyon nagy lehet a varázserejük, máskülönben nem akarná őket ilyen nagyon megszerezni."