Plusz

Megtalálta az FBI Dorothy ellopott cipőjét

2018.09.05. 15:00
Ajánlom
Az 1939-es Óz, a csodák csodája forgatásán használt lábbelit 13 éve lopták el a minnesotai Judy Garland Múzeumból. A tetteseket továbbra is keresik.

Az FBI több mint tízévnyi nyomozás után jelentette be, hogy egy fedett akcióban sikerült visszaszerezni a filmtörténeti relikviát. A hatóságok azonban felhívták a figyelmet arra, hogy továbbra is vizsgálják a rablás körülményeit és keresik a tetteseket, így a nyomozást továbbra sem zárták el.

A rubint cipellők többek egyszerű cipőknél. A hit szimbólumává váltak

- fogalmazott Scott Johnson, a Grand Rapids-i rendőrfőnök.

Screenshot2018-09-05134542-140021.png

Az FBI sajtótájékoztatóján leplezték le a megtalált cipőket

A cipők a relikviagyűjtő Michael Shaw tulajdonában vannak, aki a Judy Garland Múzeum éves, Óz, a csodák csodája-fesztiváljára kölcsönözte az intézménynek a filmes ritkaságot 2005-ben. A múzeum felajánlotta Shawnak, hogy éjszakára páncélszekrénybe helyezik a cipőket, a gyűjtő azonban nem akarta, hogy idegenek fogdossák a kényes tárgyat és naponta hurcolásszák - magyarázta Shaw a 2016-ban a cipőkről készített dokumentumfilmben, a The Slippers-ben. "Ami a legfontosabb, biztosítottak róla, hogy a múzeum rendelkezik biztonsági rendszerrel" - tette hozzá.

A rendőrség szerint a tolvaj a múzeum egyik hátsó ajtaján át jutott az épületbe, ahol összezúzta az üvegtárolót, majd elvitte az 1 millió dollárra biztosított cipellőt. A riasztó, ami a rendőrséghez volt bekötve, nem működött. A tolvajok nem hagytak ujjlenyomatot.

A rablás volt a legnagyobb dolog, ami ezzel a múzeummal valaha történt, ahogy a múzeum társalapítója, Jon Miner 2015-ben fogalmazott.

Szó szerint sírtunk.

A nyomozóknak semmilyen bizonyíték nem állt a rendelkezésükre, a cipők után csupán egyetlen flitter maradt, ami az egyik darabról hullott le. Ahogy egyre sokasodtak a kérdések, a múzeum személyzete keveredett gyanúba, a pletykák belsőmunkáról szóltak, ezeket a vádakat azonban hevesen tagadták. 

GettyImages-134985104-140017.jpg

A rubin cipellők, melyeket Judy Garland viselt az 1939-as Óz, a csodák csodája forgatásán. A lábbeliből négy pár készült. A 3 millió dollárra becsült, 5-ös méretű cipők egyik párját 2011-ben a New York-i Plaza Athenee-ben állították ki. (Fotó/Forrás: Astrid Stawiarz / Getty Images Hungary)

"Éppen mi vagyunk azok, akik meg akarjuk találni őket, mert ránk voltak bízva" - bizonygatta Miner a dokumentumfilmben. A rablás tizedik évfordulóján a helyi seriff búvárok segítségével annak a verziónak is utána járt, hogy a filmtörténeti kuriózumot valaki egyszerűen belehajította a közeli tóba. A 40. Óz, a csodák csodája Fesztivál alatt búvárok kutattak a Tioga Mine Pit vizében - eredménytelenül.

Az áttörés 2017 nyarán következett be az FBI közleménye szerint. Valaki megkereste a cipellőket biztosító céget azzal, hogy információi vannak a lábbeli hollétéről, feltéve a kérdést, hogy mit tudnak felajánlani ezért cserébe.

Nyilvánvalóvá vált, hogy a rablásban résztvevők megpróbálják zsarolni a tulajt

- vázolta a helyzetet a nyomozást vezető Christopher Dudley különleges ügynök.

 

via GIPHY

Az egy évig tartó nyomozásban részt vett az FBI művészettel kapcsolatos bűncselekményekkel foglalkozó részlege, laboratóriuma, illetve a helyi irodái Chicagóban, Atlantában és Miamiban. Végül a rubint lábbeliket egy fedett akcióban sikerült visszaszerezni Minneapolis-ban. Jill Sanborn különleges ügynök mérföldkőnek nevezte a cipellők felfedezését, azonban a hatóságok még mindig információk után kutatnak a 2005-ös rablással kapcsolatban.

Judy Garland számára négy pár készült a rubint cipellőből, amiben Dorothyként megtette az utat Smaragdvárosba. 

Az egyik pár eltűnése csak növelte az amúgy is 2-3 millió dollárra becsült értéküket, ugyanakkor nehezebb is lett elrejteni a holmit. Az évek során a hatóságok számos bejelentést kaptak, amikről kiderült, hogy replikáról van szó.

232-144432.jpg

Óz, a csodák csodája (Fotó/Forrás: port.hu)

Rhys Thomas újságíró a Los Angeles Times-ban megjelent cikkéhez több cipőt is felkutatott 1988-ban. A fent már hivatkozott The Slippers című dokumentumfilmben az ellopott cipők tulajdonosa, Shaw azt mesélte, hogy a relikviákat egy hollywoodi jelmeztervezőtől vásárolta, aki az MGM stúdiók egyik forgatási helyszínén találta őket Culver City-ben. A történet szerint Kent Warner több párat is talált egy poros polcon. Ezek közül egyet az MGM stúdiók aukcióján elárvereztek 1970-ben. A többit megtartotta magának és gyűjtőknek - például Shawnak - adogatta el. Arról, hogy ez pontosan hány pár cipőt jelent, nincs információ.

Ezeken kívül egy Tennessee-beli tanító 1940-ben egy versenyen nyert meg egy másik párat. A hölgy egy 1988-as aukción 165.000 dollárért adott túl rajta. A washingtoni Smithsonian Múzeumban is látható egy pár 1979 óta. 2016-ban online gyűjtést szerveztek a restaurálására. 2012-ben színészek egy csoportja, többek közt Leonardo DiCaprio vettek egy párat, hogy a Los Angelesben idén megnyitó Academy Museum of Motion Pictures-ben kiállítsák.

A cipellőkkel kapcsolatban találó Glinda, a Jó Boszorkány megállapítása, amikor arról beszélt, hogy a Gonosz Boszorkány keresi a cipőket:

Nagyon nagy lehet a varázserejük, máskülönben nem akarná őket ilyen nagyon megszerezni."

(via CNN, The Guardian)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Így újult meg a Magyar Színház

Új néven, új arculattal folytatja a munkát az erzsébetvárosi teátrum, amely infrastrukturális és művészi átalakulást tűzött ki céljául. Az épület egy innovatív, fenntarthatósági koncepció jegyében újul meg. Cikkünkben galéria is található.
Színház

Ismét meghirdették a független előadóművészeket támogató Staféta pályázatot

Október 31-ig lehet jelentkezni a főváros által meghirdetett pályázatra, amely az önálló munkásságuk elején járó előadó-művészek és előadó-művészeti formációk vezetői számára biztosít további megmutatkozási lehetőséget és anyagi forrást.
Plusz

Izgalmas kapcsolódások, inspiráló újdonságok és közönségkedvencek várnak októberben a MOMkultban

Oscar-díjas filmek betétdalai nagyzenekarral, Budapestről szóló utcadalok, Bach és magyar népzene táncházban a Danubia Zenekar és Pál István Szalonna és bandája összefogásával – mutatjuk, milyen koncertek közül válogathatunk októberben a MOMkult műsorán.
Vizuál

Amszterdamban és Tallinnban kezdi nemzetközi fesztiválkörútját Lakos Nóra új filmje

Először versenyez magyar családi film A-kategóriás fesztiválon: Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című alkotását ugyanis beválogatták a rangos Tallinn Black Nights Nemzetközi Filmfesztivál ifjúsági versenyprogramjába.
Vizuál

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

Izgalmas kapcsolódások, inspiráló újdonságok és közönségkedvencek várnak októberben a MOMkultban

Oscar-díjas filmek betétdalai nagyzenekarral, Budapestről szóló utcadalok, Bach és magyar népzene táncházban a Danubia Zenekar és Pál István Szalonna és bandája összefogásával – mutatjuk, milyen koncertek közül válogathatunk októberben a MOMkult műsorán.
Plusz hír

Itt a lista, közülük kerülnek ki a 2024-es Prima Primissimák

Rekordszámú, több mint 900 jelölés érkezett az immár harmadik évtizedébe lépő elismerésre. Közülük választotta ki a Prima Primissima Alapítvány kuratóriuma azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető díjat.
Plusz ajánló

„Mindannyian egyek vagyunk” – szimfonikus Ady-koncert Dunaszerdahelyen

Október 7-én, Dunaszerdahelyen hallhatja a közönség a Lennék valakié – Ady szimfonikusokkal című előadást, amelyen a költő versei zenekari kísérettel szólalnak meg. A nagy sikerrel futó produkció már több határon túli településen megnyerte magának a hallgatóságot.
Plusz ajánló

William Christie, Joyce DiDonato, Jordi Savall és Riccardo Chailly is szerepel a Müpa 2025-ös programjában

A magyar közönség kedvencei váltják egymást a színpadon a Müpa jubileumi évadában: a klasszikus zene neves karmesterei és szólistái, valamint a jazz és a könnyűzene legjava is Budapestre jön az új évben.
Plusz ajánló

Jókedvű találkozások és őszi hagyományok – idén októberben rendezik meg a Komáromi Borkorzót

Az október 3. és 5. között tartott fesztivál a jó italok szerelmesei mellett a zenerajongókat, sőt mindazokat várja, akik szeretik kellemes hangulatban, jó társaságban eltölteni a szabadidejüket.