Díszpolgári címet kapott Bogányi Gergely zongoraművész, Dózsa László színművész, rendező, Freund Tamás neurobiológus, agykutató, Hegedűs Csaba olimpiai bajnok birkózó, Polgár Judit nemzetközi sakknagymester és Varga Péter Pál, az Országos Gerincgyógyászati Központ főigazgatója.
Az elismerésben posztumusz részesült Szabó Miklós operaénekes és Török Bódog kézilabdaedző, volt szövetségi kapitány. A Szabó Miklósnak járó elismerést unokája, Szabó Erik, a Török Bódognak járót pedig felesége, Török Bódogné Molnár Edit vette át.
A szabadság napja, június 19-e alkalmából tartott ünnepi ülésen, a kitüntetések átadása előtt Tarlós István főpolgármester azt mondta: ma egyszerre ünnepeljük szabadságunkat, városunkat és annak legkiválóbb polgárait.
Tarlós ezt az ünnepélyes alkalmat sem hagyta ki, hogy az előző vezetést kritizálja. Kiemelte, a 2010-ben hivatalba lépett - az "elődeitől jelentősen eltérően gondolkodó" - városvezetésnek az volt az egyik legfőbb feladta, hogy helyreállítsa a rendet, két évtizednyi rendetlenség, "átláthatatlanság, szervezetlenség és pazarlás után".
Egy hangszer, aminek meg kellett születnie
Hosszú évek után ismét együtt léptek színpadra a Bogányi testvérek. A koncertet felvezető interjúsorozatunk záróakkordjaként Bogányi Gergellyel beszélgettünk.
A főpolgármester szerint az embereknek szükségük van valódi példaképekre, akiket lehet és érdemes követni, mert tevékenységükkel taníthatják, összetarthatják a közösséget.
Dózsa László a díjátadást követően mondott beszédében halott 1956-os bajtársaira emlékezett, és - mint mondta - velük osztja meg a kitüntetést, azokkal, "akik Budapestért áldozták drága életüket".
Az Országgyűlés 2001-ben nyilvánította június 19-ét az utolsó szovjet katona távozásának emlékére nemzeti emléknappá, június utolsó szombatját pedig a magyar szabadság napjává.