Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.
Erzsébetvárosra mindig is jellemző volt a kismesterségek jelenléte. Kapualjakban, lépcsőfordulókban, pincékben, szuterénekben húzódtak meg az apró boltocskák, ahol a mesterek minden gondunkat, bajunkat megoldották. A fodrász, a cipész, a kárpitos, a könyvkötő, az aranyműves, az ágynemű készítő, az asztalos és a többiek. Nem mellesleg közben lehetett beszélgetni, mert mindenki ismert mindenkit.
Múló idő, letűnt világ? Vagy talán mégis van remény?
Pest-Buda-Óbuda egyesítésének 150. évfordulója alkalmából a Budapest 150 emlékévhez kapcsolódóan A velünk élő Erzsébetváros címmel 2023 nyarán három alkalmas, vetítéssel egybekötött élő-történeti beszélgetés-sorozatot tartottak a Róth Miksa Emlékház és Gyűjtemény kertjében, a VII. kerületi ERöMŰVHÁZ szervezésében. Ezeken az alkalmakon elénk tárult a 150 éves Budapest VII. kerületének gazdag és diverz története, amit ezúttal személyes emlékek és életutak mentén ismerhettünk meg. A beszélgetések alkalmával készült filmeket idén ősszel közönség előtt is bemutatják a kerületi K11 Művészeti és Kulturális Központban.
A második vetítésre november 16-án (csütörtökön) kerül sor, a filmvetítés és beszélgetés témáját a mesterségek adják.
A vetítést követő kerekasztal-beszélgetésre olyan szakmák képviselői látogatnak el, akik saját területükön rendhagyót alkotnak. Jeney Orsolya az Upcycling by Ursuslupus alapítója, vezető tervezője, a hazai upcycling szcéna egyik legelhivatottabb szereplője. Varrógépével lyukas gumimatracoknak, bicikligumiknak, sátraknak ad új életet, amik így nem hulladékként végzik – ilyenkor indul a második életük.
A Betonka Gulyás Dórija betonból készít ékszereket és használati tárgyakat.
Hitvallása, hogy színekkel, anyagokkal, formákkal és kreativitással teremtsünk örömöt magunk köré.
Leljük meg önmagunkat kiegészítőinkben, merjünk tervezni, fogalmazzuk meg mit szeretnénk igazán és ne kössünk kompromisszumokat!
A RideKálmán bringaboltocskának Rácz Kálmán a megálmodója. Egyik fontos elve a fenntarthatóság, másik a társadalmi felelősségvállalás. A hét munkanapjainak egyikét mindig az adománybringák rendbe hozásának szenteli, melyeket – immár megújulva – rászorulók kapnak meg.
Az eseményt Bóka László, az Erzsébetvárosi Hagyományápoló, Városvédő, -fejlesztő Kulturális Egyesület elnöke moderálja. Az estét kötetlen, zenés összejövetel zárja. A programon a részvétel ingyenes.
További részletek a K11 Művészeti és Kulturális Központ oldalán.
Támogatott tartalom
Fejléckép: Jeney Orsolya, Gulyás Dóri és Rácz Kálmán (Fotó/Forrás: ERöMŰVHÁZ)