Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.
Ön szerint mit jelent a 21. században a tehetség?
A tehetség fogalma időről időre változik, attól függően, hogy az adott kor társadalmi és kulturális igényei és elvárásai miként alakulnak. Most azt látjuk, hogy a dinamikusan változó, információ és tudás által vezérelt 21. században a humán tőkével együtt a tehetség is egyre inkább felértékelődött, és a versenypiac stratégiai tényezőjévé vált. Idén egy nemzetközi tehetségfórum témája az volt, hogy a jövő, a siker és a versenyképesség mennyiben múlik azon, hogy új értéket teremtsünk az összegyűjtött tudásból. Ott hallottam az egyik előadótól azt a mondatot: „A mesterséges intelligencia korában még fontosabb a természetes intelligencia támogatása.”
A gazdaság egyik lényeges forrása ma már bizonyosan a szellemi tőke, a tehetség és a kreativitás.
Ezzel összhangban a tehetség támogatása közügy?
Igen. A tehetség – társadalmi kincs. A MOL – Új Európa Alapítvány támogatásaival azt közvetítjük: a tehetség és a teljesítmény nemzeti érték, a támogatása pedig nemzeti ügy, hiszen a tehetség egy nemzet számára valóban stratégiai tényező. Egyben azt is elismerjük: a jelenlegi, folyton változó világ kihívásaira a tehetségek gyorsabban adnak megfelelő választ. Mi abban tudunk segíteni, hogy a tehetség kibontakozzon, utat találjon itthon és a világban.
Ehhez elég a támogató szándék?
Nem, és ezt sokszor elmondom én is: magának a tehetségnek is maximumra kell törekednie szorgalommal, gyakorlással is. Például Einstein, aki zseni volt, azt hangsúlyozta, hogy minden kiemelkedő teljesítményt kemény és kitartó, fáradságos munkának kell megelőznie. Azt gondolom, a tehetséges egyének sosem „nyugszanak”, egy olyan belső hajtóerő működik bennük, amely az állandó változásra és változtatásra készteti őket.
Ez a tehetség lényege, az a kreativitás, hogy bármit elérnek, azt lehetőségnek tekintik a következő teljesítményükig, ami vonatkozhat a művészetre éppúgy, mint a tudományra vagy akár a sportra.
Másfelől – és ezt saját tapasztalatként is mondom, hiszen az utóbbi tíz évben elég sok tehetség mentora voltam – a tehetség sosem azon gondolkodik, hogy el lehet-e érni valamit, hanem azon, hogy miként lehet azt elérni. Vagyis egy tehetség a világot mozdítja előre, és ez számára teljesen természetes attitűd. Czeizel Endrét nagyon szerettem, sokat beszélgettem vele, sokat tanultam tőle. Ő mondta: a tehetségkutatás és a tehetséggondozás társadalmi szükséglet. A MOL – Új Európa Alapítványnak pedig az a feladata, hogy segítően részt vegyünk a sokszereplős tehetséggondozásban.
Konkrétan milyen támogatásra pályázhatnak a fiatalok az alapítványnál?
Alapítványunk egyik fő kezdeményezése a Tehetségtámogató Program, amelyre évente lehet pályázni: a 10–15 és a 16–22 éves korosztály számára kínálunk lehetőséget a művészetek terén. A pályázati időszak tavasszal zajlik. 2023-ban is csaknem száz művésztehetséget támogattunk. Emellett életre hívtuk a Felhangolva! programot, amelyben az A38 Hajó, az Akvárium Klub, a Budapest Music Center, a Fonó és a Müpa közösen teremt kulturális platformot a feltörekvő magyar könnyűzenei produkciók, tehetségek számára. További programokat is tervezünk. Érdemes figyelni tehát a MOL – Új Európa Alapítvány pályázati lehetőségeit annak honlapján és közösségi oldalán, hiszen hamarosan új kiírásokra lehet számítani.
Támogatott tartalom.
Fejléckép: Miklósa Erika (fotó/forrás: Emmer László / MOL – Új Európa Alapítvány)