Győrt szokás a „folyók városaként” emlegetni, hiszen három folyó, a Rába, Rábca és a Mosoni-Duna találkozásánál fekszik, ami egyedülálló városi látképet eredményez. Első elnevezését is innen kapta: az ókori kelta és latin neve Arrabona volt a ma Rábaként ismert folyó, az Arrabo után. Nemcsak természeti környezete, hanem épített öröksége is kiemelkedő:
Győr az ország műemlékekben harmadik leggazdagabb városa,
a barokk belváros rekonstrukciójának elismeréséül 1989-ben elnyerte a műemlékvédelmi Europa Nostra-díjat. Rendkívül élénk kulturális élet jellemzi, igazi fesztiválváros, ahol a művészetek barátai, az igényes kikapcsolódásra vágyók egész évben vonzó programokra lelhetnek. Joggal pályázott hát Győr a 2023-as Európa Kulturális Fővárosa címért.
A folyók városát bemutató adásban a Partitúra csapata felkeresi a Bazilikát, amelynek alapjait még Szent István király uralkodása alatt fektették le, és ahol ma a Szent László-herma is található. Miklósa Erika és Batta András ebben a gyönyörű épületben találkozik a Győri Szimfonikus Zenekarral, akik éppen Mozart Requiemjét próbálják. Ezután Győr egyik pulzáló kulturális központja, a Rómer Ház felé veszik az irányt, ahol az egyik alapító-szervezővel, Paris Noble-lel beszélgetnek, aki amellett, hogy nappal grafikai stúdiót vezet, éjjelente zenei fesztiválokat, programokat szervez ide. Többek között a város egyik legaktívabb független alkotó közössége, az Import Impro társulat is rendszeresen lép fel itt 2008 óta népszerűsítve az improvizációs színházat. Természetesen a két műsorvezető sem maradhatott ki az improvizációs játékokból! Szintén a Rómer Ház kulturális életéhez kapcsolódik Szalai Zsolt költő, filozófus, aki több megjelent kötettel a háta mögött egy internetes irodalmi folyóirat szerkesztője is. Tőle tudjuk meg, milyen a győri kortárs irodalmi élet.
Győr egyik legfiatalabb híressége a Virtuózokból ismert Wendler Enikő fuvolaművész, aki két éve, 17 évesen a Carnegie Hallban is fellépett a Golden Classical Music Awards nemzetközi zenei verseny első helyezettjeként. A nagy koncerttermek után most szülővárosa kedves terein csendül fel a fuvolaszó.
A 2023-as Európa Kulturális Fővárosa címért folytatott versenyben nagy szerepe volt Pál Kálmán képzőművész, rendezőnek, akivel Miklósa Erika és Batta András a pályázat központi tematikájáról, az áramlásról beszélgetnek.
Győrben működik az ország egyik leginkább kortárs szemléletet képviselő bábszínháza a Vaskakas Bábszínház, mely a város közismert legendájáról kapta a nevét.
A vaskakas legenda szerint a vaskakast a törökök a város elfoglalásakor állították széljelzőként a Dunakapu térre. A megszálló seregek vezetője azt jósolta: Győr akkor lesz ismét keresztény kézen, ha a vaskakas elkezd kukorékolni, és az alatta lévő félhold teliholddá változik.. Négy évvel később, 1598-ban, amikor a vár visszavételére felvonuló Habsburg és magyar sereg elérte a Fejérvári Kaput, egy bátor huszár felmászott a vaskakashoz, és az éj leple alatt ott várakozott egészen napfelkeltéig. A hajnali derengésben trombitájával utánozta a kakaskukorékolást, és mivel a felkelő nap sugaraiban a félhold teliholdként pompázott, a törökök azt hitték, hogy a jóslat beteljesedett. A nagy pánikban felrobbantották a lőporos hordókat, megpecsételve ezzel a csata sorsát.
A két műsorvezető a bábszínház lelkétől, Kocsis Rozi bábrendező, bábszínész, igazgatótól tudják meg, még mindig tartja-e magát a régi tévhit, miszerint a bábszínház fekete paraván mögül a magasba tartott bábokat jelenti. Arról is szó esik, hogyan igyekszenek ők ezt a beidegződést felülírni, és természetesen a kulisszák mögé, a bábműhelybe is bekukkant a partitúra csapata. Borsa Kata fesztiválszervezővel az Öt Templom fesztivál szellemiségéről esik szó, az ötféle szakralitás terei kapcsán pedig az is kiderül, milyen programok kapnak helyet ezen a különleges rendezvényen.
Mivel nem telhet el adás anélkül, hogy Miklósa Erika dalra ne fakadna, ezért a Győr zenei palettájának különleges színfoltját jelentő Hoppáré zenekarral közös produkciójával zárul a győri kaland.
Az előző adások megnézhetők ide kattintva >>>
A Partitúra első évadát nyáron tíz héten át vasárnap délutánonként, 13.25-kor ismétli a Duna Televízió. A veszprémi adás ismétlése augusztus 11-én látható.
Fejléckép: Miklósa Erika és Batta András (fotó: Gál Bereniké / Fidelio)