Plusz

Miklósa Erika: „Új felfedezők vagyunk"

Partitúra - Összhangzat van
2019.05.04. 10:10
Ajánlom
Szerda esténként látható a Duna Televízióban a Partitúra második évada. Interjúnkban Miklósa Erika operaénekes, műsorvezető a Partitúra keletkezése mellett arról is beszélt, hogy a kultúra összehoz, összeköt, ezt jelzi a műsor alcíme is: Összhangzat van.

A Partitúra új, második szériájában, éppen úgy, mint az elsőben, mindig más-más helyszínt mutat be a két műsorvezető: Miklósa Erika operaénekes és Batta András zenetörténész. 

A Partitúra következő adása május 8-án, szerdán este 21.35-kor Székesfehérvárra és környékére kalauzol el a Duna Televízióban. Minden héten szerdánként ugyanebben az időpontban láthatók az adások.

Állítólag ön találta ki a műsort. Valóban?

Nem egészen, csak majdnem. Úgy alakultak a különféle találkozásaim, hogy azok idővel óhatatlanul a műsor létrejöttéhez vezettek. Már hosszú évekkel ezelőtt felötlött bennem egy zenei tévéműsor ötlete. Onnan merítettem, hogy gyerekkoromban minden vasárnap délelőtt ott ültem a Zenebutik előtt, imádtam Juhász Előd műsorát, mert mindenféléről volt szó benne. Valami hasonlóra gondoltam, olyasmi műsorra, amelyben ugyancsak a zene köré szerveződnek a dolgok, és megmutathatnám, hogy amennyire sokféle a zene, annyira sokféle a hallgatósága. Zenergia címmel képzeltem el az egészet, és csakis a vidéki kultúrára koncentráltam volna. Persze nem arról van szó, hogy nem szeretem Budapestet, sőt, nagyon is szeretem, főként úgy, hogy nem itt élek. De vidéken vagyok otthonosabban, magam is vidéki vagyok, ott születtem, jelenleg is egy faluban élek.

Azt láttam, hogy túl a fővároson kevesebb reflektor vetül a kultúrára, a tehetségekre.

Miközben tervezgettem a Zenergia című műsoromat, elindult a Virtuózok, amit óriási örömmel fogadtam. A zsűriben pedig összekerültünk Batta András professzorral, a Zeneakadémia egykori rektorával. Ott indult a barátságunk. Mindketten azzal is szembesültünk a Virtuózok fogadtatása kapcsán, hogy az emberek nagyon kiéhezettek a valódi teljesítményre, amely a tehetségből fakad, és amely mögött idő, akarat és rengeteg munka van. Jó felismerés volt ez.

BattaAndras_MiklosaErika2Partitura-161331.jpg

Batta András és Miklósa Erika a Partitúra forgatásán (Fotó/Forrás: Gál Bereniké)

A közös zsűrizés egyszer csak katalizátora lett a Partitúrának?

Pontosan. Jöttek a fiatal tehetségek vidékről, és mellettem András sokszor ironikusan megjegyezte, nem hiszi el, hogy minden helyhez hozzá tudok fűzni valamit, mintha mindenhova kötődnék, mintha mindenhol ismernék valakit. Már annyiszor elismételte ezt, hogy a fejem fölött megjelent egy gondolatbuborék, hogy áhá, ezt kellene csinálnom, ráadásul Andrással, hogy én körbekalauzolom őt az országban, amúgy is ritkán mozdul ki a belvárosi közegéből, és így legalább személyesen látja, van élet a fővároson túl is. Nagyon sokat utaztam a világban.

Amikor a hosszú külföldi fellépések között egy-két hónapra hazajöttem, mindig mentem olyan helyekre is énekelni, amelyek kiesnek a kulturális vérkeringésből.

Misszió volt?

Tudatos döntés. Mondjuk, ha felhívott egy kis templom lelkésze, előbb mondtam igent a felkérésére, mint egy koncertterem meghívására, mert tudtam, hogy a kis településen élőknek még fontosabb ez, és nekem is fontos volt közöttük lennem. Érzem és értem őket, mivel közöttük nőttem föl vidéken. De visszatérve a Partitúra keletkezéstörténetéhez: Batta Andrásnak először viccesen azt mondtam, ha majd ötven éves leszek, írja meg életem könyvét. Nevettünk. Aztán mintegy mellékesen megjegyeztem, hagyjuk is a könyvet, van egy ötletem egy közös műsorra.

Rögtön belement Batta András?

Megdöbbent. Legfőképpen azon, hogy ennyire bízom benne. De azért még sokat kellett biztatnom, hogy vágjunk bele.

DSC_0443-194213.jpg

Batta András, Miklósa Erika és Dejcsics Konrád OSB, pannonhalmi bencés szerzetes, tanár, kulturális igazgató a Partitúra forgatásán (Fotó/Forrás: Gál Bereniké)

Jól kiegészítik egymást…

Szerintem is. András nagyon felkészül, utána olvas mindennek, ne érje váratlanul valami. Én spontán vagyok, imádom a szokatlanságot, a hirtelen fordulatokat.

Fontos eleme a műsornak a személyesség, amely megadja a forgatások, az interjúk alaphangulatát.

Kalandozunk Andrással, viszem magammal egy-egy új helyre, kicsit mintha vendégségbe hívnám, ő meg rácsodálkozik a dolgokra, kérdez, asszociál, mesél ő is. Elképesztő a tudása. Novák Péter a Partitúra rendezője, régi barátom, száz százalékig ért engem, nem is kell mondanom, mit szeretnék, pontosan tudja. Egy remek stábbal dolgozunk. A Duna tévén kaptunk lehetőséget a műsorra, és nagyon jó helyre kerültünk ezen a csatornán. 2018. szeptember 5-én volt az első adás. Amikor az első széria lement, sorra kaptuk a leveleket, mikor folytatjuk. De akkor már tervezte a Partitúra második szezonját a Duna TV.

Mi alapján választják ki, mely településre mennek? Azokhoz mindig van valamilyen személyes kötődése is?

Tényleg alig van olyan hely Magyarországon, amelyhez ne fűzne valamilyen kapcsolat.

A műsor koncepciója az, hogy minden egyes epizódban legyen nagyobb város és környező kisebb település is.

Partitura_elekihagyomanyorzokkelGyula-194108.jpg

Miklósa Erika, Batta András és az Eleki Román Hagyományőrző Táncegyesület tagjai Gyulán, az Almásy-kastély parkjában (Fotó/Forrás: Partitúra)

A zene nyilván minden adásban szerephez jut, hiszen a zene minden, mindenkié és mindenféle, ki-ki füle szerint kiválasztja belőle, ami neki kellemes, jó, megnyugtatja, vagy inkább felpörgeti. De a műsorban ugyanígy benne van minden, ami beletartozik a közösségteremtésbe, hozzátartozik a helyi élethez, kultúrához, legyen az akár a természet, akár a sport. A helyi identitás, a közösségek nemcsak a múltját, a hagyományát őrzik egy-egy helynek, hanem a jövőjét is jelentik.

Ha végzünk egy forgatással, rögtön azt mondom, ó, hát ez volt a legjobb eddig. Majd a következő forgatásnál ugyanezt mondom.

Úgyhogy meg kellett állapítanom, nem összevethetők a helyek, az élmények, bár mindenhol olyan embereket mutatunk be, akik élővé és lüktetővé teszik a közösségeket, akik frissítik a hely szellemét. Mindannyian nagyszerűek. Valódi teljesítményekre hívjuk fel a figyelmet a Partitúrával. Egyszerűen más szemszögből mutatjuk be az országot.

Azt szoktam mondani, „új felfedezők” vagyunk a kulturális kalandtúrán.

Mindegyik adás más szín, másként áramlik, ám mindegyik szórakoztató és ismeretterjesztő, és mind érzelmeket vált ki, az érzelem meg kapcsolatot teremt a másik emberhez. Ez a Partitúra szellemisége.

A korábbi adások megnézhetők ide kattintva >>> 

Fejléckép: Miklósa Erika forgatás közben (Fotó: Gál Bereniké)

„Egy Magyarország-kurzuson veszünk részt” - Batta András és a Partitúra

Kapcsolódó

„Egy Magyarország-kurzuson veszünk részt” - Batta András és a Partitúra

Miklósa Erika és Batta András kulturális országjárása, a Partitúra május 1-jén este egy Best of résszel kezdődik a Duna Televízióban. Batta András zenetörténészt, műsorvezetőt kérdeztük élményeiről, a műsor legjobb pillanatairól és az új évadról. 

Partitúra

Partitúra – kulturális felfedezőút Magyarországon, nyitott szívvel, együtt. Ez a mottója a Virtuózok zsűrijéből is jól ismert páros, Miklósa Erika operaénekesnő és Batta András zenetörténész műsorának. A Partitúra alkotói Novák Péter rendezésében olyan országos túrára csábítják a nézőket, ahol a muzsika és más művészeti ágak, a hagyományok és az új teremtések, a mesterek és a fiatal tehetségek turistajelzését követhetik nyomon.

A népszerű tévéműsor legújabb szériája szeptember 12-től várja a nézőket a képernyő elé. Az új részek szombatonként 14.30-kor kezdődnek a Duna Televízióban.

Tartsanak velünk virtuális felfedezőtúránkon, amely során Magyarország meseszép tájain kutatunk közösségi élmények, közös értékek és kiemelkedő emberek után!

A korábbi részek itt érhetők el>>>

A műsorral kapcsolatos kommunikáció az NKA támogatásával valósulhatott meg.

Legolvasottabb

Színház

Bálint András: „Az elmúláshoz való viszonyomat próbálom megélni Kosztolányi segítségével”

A Radnóti Színház Keres Emil Próbatermében látható a Kosztolányi, Bálint András legújabb estje. A Kossuth-díjas művész nem először bújik a magyar irodalom fontos alakjainak bőrébe – erről is kérdeztük.
Zenés színház

Új zenés színház jön létre az Erkel Színház épületében január 1-től

A november 28-án megjelent Magyar Közlöny szerint a kormány „új, önálló, állami fenntartású színházat” hoz létre, amely az Erkel Színház épületében üzemel majd. Lapértesülések szerint már meg is vannak az intézmény leendő vezetői.
Klasszikus

A Hegedű Ünnepe: Három nap, amikor a zene szíven talál

Koncertkavalkád és ikonikus művek magyar hegedűművészek kiválóságainak előadásában – a Concerto Budapest így ünnepli ezt a csodálatos hangszert 2025. január 17. és 19. között az évad legnagyobb tematikus fesztiválján a Zenakadémián és a BMC-ben.
Klasszikus

Bogányi Gergely: „Bátran feszegethettem a fagott határait”

Az Erdődy Kamarazenekar jubileumi koncertjének szólistája Bogányi Gergely zongoraművész, az MMA rendes tagja, akivel egy vidám Chopin-darabról, nagy intenzitású fagottversenyéről és az Egység imájának ősbemutatójáról is beszélgettünk.
Plusz

Az etnográfia atyamestere – Herman Ottó-kiállítást rendez a Néprajzi Múzeum az Országgyűlési Múzeummal együttműködésben

Herman Ottó születésének százkilencvenedik, halálának száztizedik évfordulója alkalmából „legzseniálisabb s legmagyarabb tudósunk” címmel nyílik meg decemberben a Néprajzi Múzeum és az Országgyűlési Múzeum új kiállítása.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Plusz magazin

KÉP-regény: Nem mind arany

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Puskás Múzeum kapcsán arról ír, hogyan készített lesifotót Puskás Öcsiről.
Plusz interjú

Az ünnepvárás lehetőség, hogy kapcsolódjunk a hagyományokhoz és a közösséghez – karácsonyváró beszélgetés Both Miklóssal

A Hagyományok Háza életében a karácsonyi ünnepvárás az év legmeghittebb időszaka. Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag kapcsán Both Miklóssal, az intézmény főigazgatójával beszélgettünk.
Plusz interjú

Az etnográfia atyamestere – Herman Ottó-kiállítást rendez a Néprajzi Múzeum az Országgyűlési Múzeummal együttműködésben

Herman Ottó születésének százkilencvenedik, halálának száztizedik évfordulója alkalmából „legzseniálisabb s legmagyarabb tudósunk” címmel nyílik meg decemberben a Néprajzi Múzeum és az Országgyűlési Múzeum új kiállítása.
Plusz ajánló

Meseszép adventi vásár Savoyai Jenő és Mária Terézia egykori kastélyában, a Schloss Hofban

Schloss Hof Mária Terézia és férje, Lotaringiai Ferenc István kedvelt tartózkodási helyszíne volt. A 2001-ben elkezdett átfogó felújítási munkálatok köszönhetően a birtok ma régi fényében pompázik a Schönbrunn Group társaság üzemeltetésében.
Plusz hír

Igazi példaképek, akik az adottságot tehetséggé formálják - elindult a Mester-M Díj idei pályázata

Idén – a tavalyi jelölések alapján – tizenhárom Mester-M Díjat osztott ki a MOL–Új Európa Alapítvány. A díjazottak közül három zenepedagógust kérdezett a Fidelio a mester-tanítvány kapcsolatról is.