A rendhagyó verses est ötlete a margittai születésű zeneszerző, Pető Zoltán fejéből pattant ki, képzeletét ugyanis megragadta az Ady-költemények rejtett muzsikája.
Úgy érezte, klasszikus dallamok és szimfonikus hangzás társul a szövegekhez, így az álmot hamarosan tett követte,
kiválasztott egy csokornyit az őt megszólító darabokból, és egy zenekarra, énekre és narrációra épülő, műfaját tekintve izgalmasan besorolhatatlan produkciót hozott létre Lennék valakié – Ady szimfonikusokkal címmel, amely már évek óta sikert sikerre halmoz. Az est műsorán olyan jól ismert versek szerepelnek, mint a Héja-nász az avaron, az Őrizem a szemed vagy az előadás címét is kölcsönző Szeretném, ha szeretnének, de ritkábban elhangzó költemények is színesítik a programot, mint a Hepehupás, vén Szilágyban, amely a műsor nyitóverse.
A produkció életében nagy előrelépést jelentett, amikor a karmester, Cseh Tamás, aki a Szlovák Nemzeti Színház szólóbrácsása is, megmutatta a művet kollégáinak. A darab akkora sikert aratott, hogy az intézmény vezetősége úgy döntött, biztosítja a zenekarát az előadásokhoz. A kiváló muzsikusok jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy a darab immár a zeneszerző által megálmodott hangzással szólalhasson meg. Mindebben természetesen a szólistáknak is nagy szerep jutott – a szervezők azonban úgy döntöttek, nagy sztárok helyett inkább fiatal művészeknek adnak fellépési lehetőséget.
„Hívhattunk volna akár Magyarországról is előadókat, de azt gondoltuk, támogassuk inkább a helyi tehetségeket” – magyarázza Antal Ágota, a produkció egyik megvalósítója és főszervezője. „A fiatal dunaszerdahelyi énekesnő, Mórocz Virág most végezte el a mesterképzést oratórium és dalének szakon Budapesten, a Zeneakadémián. A másik énekesünk, Horváth Loretta pedig Virág tanára volt, jelenleg a győri konzervatóriumban oktat. Tóth Károly a tenor, mellettük pedig a Jókai Színház fiatal társulati tagja, Szebellai Dániel mondja Ady verseit, illetve szintén a zeneszerző által megírt narrációt.”
Részlet a „Lennék valakié” – Ady szimfonikusokkal című előadásból (Fotó/Forrás: A produkció szervezői)
Ady mindenkihez szól
A Lennék valakiért-est már több határon túli településen is színre került, mint Antal Ágota elmondja, kifejezetten céljuk volt, hogy kisebb helyszínekre is ellátogassanak. „Szerettem volna olyan településekre elvinni az előadást, ahol szimfonikus zenekar még nem is állt színpadon, nemhogy a Szlovák Nemzeti Színház művészei! Persze szükséges egy minimális színpadméret ahhoz, hogy elférjenek a zenészek, de itt a felvidéken a színházak, művelődési házak nagyjából megfelelnek ezeknek a kritériumoknak. Volt már, hogy a hegedűsöknek kicsit össze kellett húzniuk magukat, de épp ez ad egyfajta meghittséget is az esteknek.”
Hamarosan állandó helyszínük, Dunaszerdahely mellett Fülekre és Gútára is elviszik a produkciót, de jártak már Királyhelmecen, állótapssal ünnepelték őket a Kassai Filharmónia zsúfolásig megtelt nagytermében, és felkeresték Nagyváradot, Ady városát is. „Fontos célom volt, hogy oda is eljussunk” – magyarázza Antal Ágota. „Úgy éreztem, ott megvalósíthatjuk azt az egységet, ami képes összekötni az embereket. A zenészek szlovákok, de van köztük orosz, ukrán is, a karmester felvidéki, a zeneszerző pedig éppen onnan, a Partiumból származik.
Amikor Nagyváradon felcsendült a zene, tényleg azt éreztem, hogy mindannyian egyek vagyunk.”
Ady versei és a muzsika határokon átívelő varázsa persze különösen alkalmas arra, hogy mindenkit magával ragadjon, hasonlóról számol be a szervező a fogadtatások kapcsán is. „Mindig érezzük, mennyire meghatódnak az emberek a produkciótól. A szimfonikus zenekar már önmagában képes libabőrös érzést kelteni, és ha még mellette hallják ezeket a verseket, akár énekelve, akár szavalva, az mindenkit nagyon megérint. Ady költészete szembesít minket az életünkkel, a gyarlóságainkkal, a félelmeinkkel, elénk tárja a valóságot, még ha szimbolikus formában is. Sokszor látjuk, hogy férfiak és nők egyaránt sírnak az előadás közben.”
Részlet a „Lennék valakié” – Ady szimfonikusokkal című előadásból (Fotó/Forrás: A produkció szervezői)
Megfogható klasszikusok
Egy irodalmi-zenei produkció kapcsán fontos kérdés, mennyire képes megszólítani a fiatal korosztályt, a jövő generációját. Antal Ágota ezzel kapcsolatban is remek hírekről számol be: „A zene változatos stílusokat képvisel, van benne musicalszerű rész, illetve latinos hangulatot is megidéz – egy kicsit olyan, mint egy filmzene, ami mindig az aktuális témájához igazodik. Végigvezeti a közönséget Ady költészetén, attól kezdve, hogy a lélek megmártózik az anyagban, egészen a halálig, a hazatalálásig.
Sok fiatal az előadás közben ébredt rá, hogy a klasszikusokhoz bátran hozzá lehet nyúlni, és lehetséges kreatív módon viszonyulni hozzájuk, akár ők is szabadjára engedhetik a fantáziájukat.”
Az előadás különleges világa hamarosan még többekhez eljuthat, mivel a támogatásnak köszönhetően a művészeknek arra is módjuk lett, hogy stúdiófelvételt készítsenek a darabból. A tervek szerint ezt majd Szlovákia összes magyar tannyelvű iskolájába eljuttatják, hogy rendhagyó irodalomóra keretében színesítse a gyerekek Ady-képét. De persze az élő előadás varázsát semmi nem pótolja, úgyhogy a szervezők mindenkit nagy szeretettel várnak a következő koncerthelyszíneken, és reménykednek benne, hogy még sokfelé, akár Magyarországra is elvihetik a produkciót.
„Lennék valakié” – Ady szimfonikusokkal
október 7. 19:00, Dunaszerdahely, Csaplár Benedek VMK
október 23. 19:00, Gúta, Adamis Anna VMK
november 6. 19:00, Fülek VMK
Az eseményről bővebb információ itt érhető el. >>>
Jegyvásárlás: Dunaszerdahely, Gúta, Fülek
Támogatott tartalom.
Fejléckép: Részlet a „Lennék valakié” – Ady szimfonikusokkal című előadásból (forrás: A produkció szervezői)