Plusz

„Minden ház érdekes” - a hétvégén újra megnyílnak Budapest történelmi házai

2021.09.10. 11:20
Ajánlom
Szeptember 11-12.-én szervezi meg a KÉK – Kortárs Építészeti Központ a Budapest100 hétvégéjét. A 11. évébe lépő, rendkívül sikeres fővárosi civil ünnep az újratervezéssel foglalkozik, és az 1921 -1930 és 1945 -1957 között épült, újraépült, átadott házakat mutatja be az ott élők és dolgozók közösségével együtt.

A program 2011-ben indult az OSA Archívum és a KÉK – Kortárs Építészeti Központ kezdeményezésére, a száz éves házak ünnepeként. 2015 óta a tematikus válogatások voltak a fókuszban, mert az I. világháború alatt kevés ház épülhetett, így ritkák a 100 évesek. A cél ma is az eredeti: bemutatni a pincétől a padlásig a házakat, megismerkedni a lakókkal és hozzájárulni új közösségek kialakulásához. Minden program ingyenes. A Budapest100 eseményeit önkéntesek és lokálpatrióták szervezik a házak lakóinak, illetve a részt vevő intézmények képviselőinek segítségével. „Minden ház érdekes” – ez a szervezők mindenkori mottója.

A Budapest100 sikeres civil ünnep, a közösségek és a város fesztiválja, egy hétvége a mindennapos értékek jegyében, ami közelebb hozza egymáshoz a városlakókat, a szomszédokat, a generációkat.

A város szellemét a házak őrzik – a történeteket a lakók tudják továbbadni, és erre mindig jó alkalom a Budapest100 hétvégéje.

Az önkéntes kutatók listáján közel 400 épület szerepel, közülük negyvennél is több megnyitására kerül. Izgalmas helyszínek várják a látogatókat: kisvasút, páternoszter, szökőkút, légópince, puttók, műteremlakások, munkáskolóniák, kovácsoltvas kapuzat, gépfegyverállás a tetőn. Mi néhány, a mozikhoz és a filmekhez kötődő érdekességet válogattunk a programból:

1. A Corvin és a Puskin moziban szombat délelőtt tartanak tárlatvezetéseket a munkatársak.

Puskinmozi_Kossuth_Lajos_utca_18_polgara_23-111239.jpg

Puskin mozi (Fotó/Forrás: Budapest100)

2. Bethlen Színház

Az épületben egykor mozi üzemelt, a Bethlen Galériában épülettörténeti kiállítást láthatunk, a színházban épületbejárást tartanak.

BP100_2020_09_20_Pivarnyik_Balazs-9-1536x1024-111356.jpg

a Budapest100 résztvevői 2020-ban (Fotó/Forrás: Pivarnyik Balázs, Budapest100)

3. Klauzál utca 13.

A Szerelmesfilm forgatásának egyik helyszíne. A Halász Judit és Bálint András főszereplésével készült Szabó István filmet vetíteni is fogják a programban. A ház története több mint 150 évre nyúlik vissza. Lakott itt kerítőnő és detektívfelügyelő, színésznő és neves iparos, valamint az 1930-as években e házban alakult meg az Ifjúsági Falubizottság – mások mellett – József Attila és Kodolányi János részvételével. 1944-ben csillagos háznak jelölték ki, majd az épület a gettó részévé vált.

4. Bécsi út 88-92. (a Kecske-Végvár-Doberdo utcák határolta tömb)

Ebben a háztömben játszódott a Keménykalap és krumpliorr című film. Bár hitelt érdemlően nem bizonyítható, de a Kecske utca 30. történetének ismerői úgy tartják, hogy a Halálos tavasz egyes jeleneteit is itt vették fel. Ebben a háztömben élt Törőcsik Mari tizenévesen, a nagynénjénél. A fiatal, vidékről felkerült kislányt nagyon szerették a házban. A Bécsi úti épületben lakott Göncz Árpád, s ma ott él az unokája.

A szeptember 11.-12.-i hétvégén megnyíló épületek és a hozzájuk kapcsolódó programok a Budapest100 honlapján részletesen megismerhetők. 

A Budapest100 Android és iOS applikációjával könnyedén összeállítható a hétvégi néznivalók útvonala. Térképes leporelló is készült, amit előzetesen a KÉK irodában (XI. Bartók B. út 10-12.) vagy az OSA portán (V. Arany János utca 32.) lehet beszerezni, illetve hétvégén a nyitva tartó helyszíneken mindenki hozzájuthat.

 

Fejléckép: a budapesti Puskin, az egykori Fórum mozi / fotó: Budapest100

 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

P. Howard szellemében – 5 Rejtő-program Budapesten

Közeleg március 29-e, azaz hazánk talán legkedveltebb írójának, Rejtő Jenőnek születésnapja, a páratlan zsenijű és kivételes humorú szerző 120 éve ezen a napon látta meg a napvilágot. Számos program esedékes a következő hetekben, amely Rejtőhöz kapcsolódik. Ezekből válogattunk.
Plusz interjú

Legendás öltözékek – Öltözékek legendái – Regőczy Krisztina kűrruhája a Folk Fashion kiállításon

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című kiállításán Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető.
Plusz hír

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz hír

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz hír

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.