A kulturális felfedezőút tavaly ősszel Miskolcot vette célba. Az Észak-Magyarországi régió legnagyobb városa a Bükk-vidék keleti lejtőinél, különböző tájegységek találkozásánál, fontos kereskedőutak mentén épült, és már a középkorban kereskedőváros volt. Nagy Lajos királytól 1365-ben kapott városi rangot.
Miklósa Erika és Batta András műsorvezetőket Somorjai Lehel történész avatja be a város történelmébe, szerinte
a miskolciak igazi lokálpatrióták akárhonnan is érkeztek a városba.
Elsétálnak Miskolc egyik szimbólumához, az Avasi templom késő gótikus épületéhez, megcsodálják a mellette álló masszív harangtornyot és a régi, ősfás temetőt.
A műsor benéz a város legöregebb házába is, a Herman Ottó Múzeum Papszer utcai épületbe, ami fontos kultúrtörténeti helyszín: egykor iskola volt, ide járt Egressy Béni, a város egyik leghíresebb szülöttje. A másik talán Reményi Ede, világhírű hegedűművész. Neki köszönhető, hogy Brahms a magyar zene iránt kezdett érdeklődni.
Igazi különlegesség, sőt ipartörténeti műemlék a múzeum gépzongorája, amely meg is szólal az adásban. Dohnányi Ernőt hallhatjuk játszani, a műsorból az is kiderül, hogy mit.
Mindezt Flach Antal csemballóművész-tanár meséli, aki low budget zenei fesztiválok és a Polgári Zenei Szalon szervezője, és nem csak játssza, de magyarázza is a zenét. Gyönyörű szalonban élvezhetjük a Reményi Ede Kamarazenekar játékát, zenei vezetőjük Kaulics Nagy Zsófia hegedűművész mesél munkájukról, missziójukról, hálakoncertjeikről.
A Bükk völgyei közé szorított város egyik nevezetessége az ország, sőt Európa egyik leghosszabb főutcája, a belvárosi Széchenyi utca. Itt működik az ország legrégebbi kőszínháza, a kétszázéves Miskolci Nemzeti Színház, ahol nem ritka, hogy egy évadban, 3 játszóhelyen 16 bemutatót tartanak, mindenféle műfajban. Béres Attila igazgató-főrendező mesél a miskolciak és színházuk különös kapcsolatáról, szlogenjük mindent elmond: „Itt a helyem.”
Bemutatkozik a színház miskolci gyerekekből álló színjátszócsoportja, a Fandl Ferenc alapította Fagyi-ZOO, játszik a Miskolci Dixieland Band majd Müller Péter Sziámi a Miskolci Bartók Plussz Operafesztivál alapítója mesél Skypon a kezdetekről, hogyan sikerült a világsztárokat Miskolcra csábitaniuk.
A műsor vendége Nagy Bendegúz sérült emberek jogaiért harcoló világutazó is, aki kerekesszékes utazásairól és szenvedélyéről, a fotózásról mesél. Különleges hangulatú városrészben záródik az adás, a műsorvezetők ellátogatnak a Diósgyőri Vasgyár elhagyott csarnokaiba, gyártelepére. Varga-Andrási Gábor hangtálterapeuta és Kozma Attila, a Miskolci Balett vezetője mesél munkájukról, az ipari környezet inspiratív szerepéről, megcsendülnek a gongok, a hangtálak, a tibeti cintányér és kortárstánc előadást csodálhatunk az “újrahasznosított” ipari csarnokban.
Az előző adások megnézhetők ide kattintva >>>
A Partitúra első évadát nyáron tíz héten át vasárnap délutánonként, 13.25-kor ismétli a Duna Televízió. A miskolci adás ismétlése augusztus 18-án látható.
Fejléckép: Miklósa Erika és a Reményi Ede Kamarazenekar (Fotó: Partitúra)