Plusz

Mitől fakadtak dalra Egyiptom éneklő szobrai?

2018.03.12. 09:16
Ajánlom
A görög mitológia szerint a szoborba zárt szellem sír anyja után − a modern tudósok viszont egészen másképp magyarázták a Memnón-kolosszusok jelenségét.

A hatalmas szobrok  i.e. 1350 óta magasodnak a thébai nekropolisz felett. 3400 év alatt a sivatagi napsütés és a nílusi árvizek alaposan elkoptatták, de még mindig fennséges látványt nyújtanak − épp ezért vonzzák turisták tucatjait a helyszínre.

A szobrok a 18. dinasztia uralkodóját, III. Amenhotep fáraót ábrázolják, és eredetileg egymás tökéletes tükörképei voltak. Egykor az itt álló temetkezési templom bejáratát szegélyezték, amely saját kora legbőségesebb vallási szentélyének számított. Megkopott oldalukon Hápinak, a közeli Nílus istennőjének ábrázolása volt látható.

Memnón-kolosszusok

Memnón-kolosszusok (Fotó/Forrás: Bildagentur-online / Getty Images Hungary)

Habár az áradások lerombolták a templomot, a szobrok a legmostohább körülményeket is túlélték. I.e. 27-ben egy földrengés alaposan megrongálta az északi kolosszust, megrepedt és darabok szakadtak le róla.

Furcsa módon nemcsak túlélte a katasztrófát, de énekelni kezdett.

Hajnalban, amikor a sivatagi nap első sugara a horizont fölé emelkedik, az összetört szobor ugyanis olyan, mintha dalolna. Hangja inkább erőteljes, mintsem megnyugtató: a hangok mintha a túlvilágról érkeznének. A nem mindennapi énekszó a feljegyzések szerint már i.e. 20-ban is turisták tucatjait vonzotta a szoborhoz. Történetek születtek a jelenségről, és olyan elismert tudósok írtak róla, mint Pauszaniasz, Publius vagy Sztrabón. Van, aki szerint a hangok mintha egy sárgarézből készült hangszerből szólnának, mások szerint egy pengetős hangszer, a líra elszakadt húrjainak hangjára hasonlítanak. 

A görög mitológia szerint Memnón Éosz, a Hajnal istennőjének halandó fia, akit Akhilleusz gyilkolt meg.

A legenda úgy tartja, a fura hangok tőle származnak, ahogy reggelente a szobor börtönéből anyjához rimánkodik.

Az unalmasabb magyarázatot modern tudósok állították fel: eszerint a reggeli felmelegedéstől a szobor réseiben lévő harmatcseppek elpárologtak, az ez által keltett rezgést pedig a sivatagi levegő erősítette fel. 

Bármi is okozta a rendhagyó éneket, sajnos a 3. században a rómaiak elhallgattatták azt.

Septimus Severus császár ugyanis hiába látogatott el a helyszínre, semmiféle hangot nem hallott. Ajándék gyanánt azonban megjavíttatta a törött emlékművet − ezzel nemcsak megszűntette a hasonlóságot az ikerszobrok között, de a hangját is örökre elvette az ókori világ egyik legfurcsább zarándokhelyének. 

Fejléckép: Memnón-kolosszusok (Fotó/Forrás: Bildagentur-online / Getty Images Hungary)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Klasszikus

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

P. Howard szellemében – 5 Rejtő-program Budapesten

Közeleg március 29-e, azaz hazánk talán legkedveltebb írójának, Rejtő Jenőnek születésnapja, a páratlan zsenijű és kivételes humorú szerző 120 éve ezen a napon látta meg a napvilágot. Számos program esedékes a következő hetekben, amely Rejtőhöz kapcsolódik. Ezekből válogattunk.
Plusz interjú

Legendás öltözékek – Öltözékek legendái – Regőczy Krisztina kűrruhája a Folk Fashion kiállításon

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című kiállításán Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető.
Plusz hír

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz hír

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz hír

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.