A művészet és kultúra megőrzésének, fejlesztésének, valamint a hazai tudományos élet támogatásának céljával hívta életre 2003-ban a Prima Primissima díjat a kezdeményezést gondozó alapítvány. A díjjal a művészet, tudomány, sport és oktatás, ismeretterjesztés terén ismerik el évről évre a hazai és határon túli magyarság legjobbjait. Az egyedi elismerést ezúttal is tíz kategóriában ítéli oda az alapítvány hattagú kuratóriumából álló zsűri.
A díj létjogosultságát és szakmai nívóját jól mutatja, hogy az elmúlt tíz év – mióta az OTP Bank gondozza és finanszírozza a díjat – egyikében sem érkezett ilyen sok jelölés a Prima Primissima díjra
– nyilatkozta Csányi Sándort, a Prima Primissima Alapítvány Kuratóriumának elnöke.
A díjat gondozó alapítvány a közösségi média felé is nyit annak érdekében, hogy minél szélesebb közönség értesüljön az információkról. Az idei évtől Instagram-oldala is létezik az elismerésnek, az új és meglévő felületeken elsősorban a díjazottak gondolatait ismerhetik meg az érdeklődők sikerről, példaképekről, a kölcsönös tanulás jelentőségéről.
Az idei Prima Primissima-jelöltek:
Magyar irodalom: Füzesi Magda költő, író, Kontra Ferenc író, költő, műfordító, szerkesztő és Szabó T. Anna költő, író, műfordító.
Magyar színház-, film- és táncművészet: Csákányi Eszter színművész, Lázár Kati színművész, rendező és Tarr Béla filmrendező, forgatókönyvíró.
Magyar képző- és iparművészet: Drozdik Orsolya (Orshi) képzőművész, feLugossy László festőművész, performer és Lukácsi László üvegszobrászművész.
Magyar tudomány: Kiss L. László fizikus, csillagász, akadémikus, Prószéky Gábor, matematikus, nyelvész, egyetemi tanár, az MTA doktora és Sólyom Jenő, fizikus, akadémikus.
Magyar oktatás és köznevelés: a romatelepeken élők esélyegyenlőségét támogató BAGázs Közhasznú Egyesület, Csáki Csaba műszaki tanár, festő-mázoló-tapétázó mester és Katz Sándor középiskolai matematika-fizika szakos tanár.
Magyar építészet: Csillag Katalin építész, Ferencz Marcel építész, egyetemi tanár és Hegedűs Péter építészmérnök.
Magyar ismeretterjesztés és média: az M4 Sport televíziós sportcsatorna, Tóth Szabolcs Töhötöm újságíró, podcaster és a Virtuózok klasszikus zenei tehetségkutató és ismeretterjesztő műsor.
Magyar sport: Faragó Tamás olimpiai, világ- és Európa-bajnok vízilabdázó, mesteredző, Fábián László, olimpiai, világ- és Európa-bajnok öttusázó, sportvezető és Kovács Antal, olimpiai, világ- és Európa-bajnok cselgáncsozó, közgazdász.
Magyar népművészet és közművelődés: Gőz László harsonaművész, a Budapest Music Center alapítója és vezetője, Juhász Zoltán népzenész, kutatómérnök és a Népművészeti Egyesületek Szövetsége Kárpát-medencei hatókörű civil szervezet.
Magyar zeneművészet: Hollerung Gábor karmester, karvezető, Pitti Katalin operaénekes és Sapszon Ferenc karnagy.
Fejléckép: Gőz László (fotó: Hrotkó Bálint), Csákányi Eszter (forrás: Prima Primissima), Szabó T. Anna (fotó/forrás: Szilágyi Lenke / Magvető Kiadó)