Budapest egyesítésének 150. évfordulójára, Budapest születésnapjára újra életet lehelt Budapest Főváros Önkormányzata a nagy múltú Pro Cultura Urbis Közalapítványba. A közalapítvány a fővárosi kulturális értékek védelme és új értékek létrejöttének elősegítése érdekében jött létre 1999-ben.
A Pro Cultura Urbis díjakat a Közalapítvány kuratóriuma ítéli oda, a kitüntetést a fővárosi kultúra értékeinek megismertetésében és terjesztésében, valamint
a főváros művelődési kapcsolatainak gazdagításában elévülhetetlen érdemeket szerzett magyar állampolgárok részére adományozzák.
A közalapítvány élén öttagú kuratórium áll, amelynek elnöke Nyáry Krisztián író, irodalomtörténész, tagjai Csejdy András kiadó, a Margó Irodalmi és Könyvfesztivál alapítója, Libor Anita, újságíró, Schiffer János volt országgyűlési képviselő, volt főpolgármester-helyettes, és Tóth Árpád, a budapesti Neon Galéria alapítója.
A kuratórium döntése alapján a díjakat 2023-ban hárman vehették át az elismerést:
- Rozgonyi-Kulcsár Viktória kulturális menedzser,
- Palotai Zsolt, Dj, kultúraszervező
- Papp Gábor Zsigmond filmrendező
A díjazottakról
Rozgonyi-Kulcsár Viktória kulturális menedzser, a Jurányi Ház és a FÜGE Produkció vezetője 2023-ban a Forbes által összeállított, a kulturális élet legbefolyásosabb magyar nőinek tízes listáján szerepel. Az elismerést a független színházi társulatok és alkotóművészeti közösségek otthonául szolgáló Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorház létrehozásáért és nemzetközi szinten is példaértékű, sikeres működtetéséért érdemelte ki.
Palotai Zsolt neve összefonódott a magyar underground zenei élet meghonosításával, a Tilos az Á és a Tilos Rádió elindításában is közreműködő DJ Palotai harminc éve meghatározó szereplője a Tilos Rádió műsorainak, az ország legnagyobb zenei kitekintésű magyar DJ-je. Palotai Zsolt a kitüntetést Budapest zenei életében végzett több évtizedes munkássága, a magyar underground kultúrára gyakorolt megkerülhetetlen hatásának elismeréseként kapja.
Papp Gábor Zsigmond filmrendező, producer, műfordító, akinek dokumentumfilmjein keresztül megismerhetjük a rendszerváltás előtti és utáni fővárost. Retro-sorozatai saját és korosztálya életének meghatározó mozzanatait, emlékeit, múltbéli eseményeit mutatja be rendszerváltás előtti Magyarországról, amellyel egy fél évszázad teljes látképét tárja elénk. A díjat Budapest múltját feltáró, a nézők figyelmét a város velünk élő kulturális és társadalmi örökségére irányító, műfajteremtő dokumentumfilmes életműve elismeréseként kapja.
A 2000-ben alapított díjjal 2 millió forintos pénzdíj, egy díszoklevél és egy bronz kisplasztika jár a kitüntetetteknek: a város stilizált kulcsát szimbolizáló női alak Ligeti Erika szobrászművész alkotása.
Fejléckép: Papp Gábor Zsigmond, Rozgonyi-Kulcsár Viktória és Palotai Zsolt (Fotó/Forrás: Pro Cultura Urbis Közalapítvány)