Sorra bejelentik a világ művészeti életének nagyságai, hogy nem hajlandók Oroszországban fellépni. A könnyű- és komolyzene nagyságai így tiltakoznak Oroszország Ukrajna elleni inváziója ellen.
Piotr Beczała lemondta május 25-ére tervezett moszkvai koncertjét. A lengyel tenor az Orosz Nemzeti Ifjúsági Zenekarral lépett volna fel, de a közösségi médiában közzétett állásfoglalása alapján a jelen helyzetben a lelkiismereti kérdésnek érzi, hogy valamilyen módon tiltakozzon.
Nem vagyunk erőtlenek! Mindannyian képesek vagyunk hangosan tiltakozni. Mindannyian képesek vagyunk a lehetőségeinkhez mérten segíteni
– írta az énekes, és elmondta, mennyire büszke lengyel honfitársaira, amiért segítik az ukrán menekülteket.
A lett szoprán, Elīna Garanča közleményben tudatta, hogy a jövőben nem ad koncerteket Oroszországban. Bár hisz a művészet összekötő erejében, de lett állampolgárként, aki tudja, mit jelent az invázió és a megszállás, valamint édesanyaként a jelenlegi helyzetben úgy érzi, fel kell emelnie a hangját a háború ellen, a független és demokratikus Ukrajnáért.
A Classic FM szerint Joseph Calleja is lemondta a moszkvai Bolsoj Színházba tervezett fellépéseit. Ingo Metzmacher Salome-előadásokat vezényelt volna ősszel Moszkvában, de menedzsmentje közleménye szerint a karmestert sokkolta az invázió híre, és
nem akar színpadra lépni egy olyan országban, amely ilyen nyíltan megszegi a nemzetközi egyezményeket, és szándékosan rombolja az európai béke alapjait.
Az Egyesült Királyságban élő orosz karmester, Vaszilij Petrenko lemondott a moszkvai Jevgenyij Szvetlanov Állami Szimfonikus Zenekarnál betöltött művészeti igazgatói posztjáról. Hasonlóan járt el a holland Arthur Arnold is, aki a Moszkvai Szimfonikus Zenekar zeneigazgatója volt.
A könnyűzenei előadók is sorra mondják le Oroszországba tervezett koncertjeikre. Így tett Nick Cave, a Franz Ferdinand, a The Killers, Iggy Pop és a Green Day.
Fejléckép: Elīna Garanča, Piotr Beczała (fotó/forrás: Paul Schirnhofer / Deutsche Grammophon, Jean-Baptiste Millot / BNYF)