A főváros napja alkalmából átadták a Budapest díszpolgári címeket. Idén Dés László zeneszerző, előadóművész, Gyurgyák János történész, az Osiris Kiadó főszerkesztője, Hajdu László nyugalmazott XV. kerületi polgármester, volt országgyűlési képviselő, Udvaros Dorottya Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, Ürge-Vorsatz Diana, a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével kitüntetett fizikus, a környezeti- és környezetmérnöki tudományok doktora, valamint Závada Pál író részesült az elismerésben.
Kapcsolódó
Ádám tragédiája a 20. században – Závada Pál a Lírástudók vendége
Grisnik Petra első vendége Závada Pál, aki a Lírástudók podcastban színházról, a 20. századi történelem iránti vonzalmáról, Madách és a teremtéstörténet inspiráló erejéről beszélt.
A kitüntetés posztumusz díjazottja Nagy Bálint Kossuth- és Ybl Miklós-díjas építész, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja, valamint Setét Jenő Raoul Wallenberg-díjas emberjogi aktivista, civil jogvédő.
Karácsony Gergely főpolgármester az MTI tudósítása szerint a díjazottakról szólva azt mondta,
ők Budapest szebbik és jobbik arca, Budapest színe és java. Sokszíne és legjava.
A politikus beszédében kiemelte: a most 149 éves „Budapest őrzi a polgári ethosz maradékát ebben az országban." A polgári ethosz azt jelenti, hogy az igazságot minden körülmények között jobban szeretjük a hazugságnál, hogy a politika nem a pillanat uralása, hanem az igazság keresése, és nem bűnbakokat, hanem megoldásokat keresünk – tette hozzá.
A díjazottak nevében Závada Pál mondott beszédet, aki megköszönte a megtiszteltetést, majd arról szólt, hogy temérdek dolog miatt lehetünk büszkék budapestiként, de mégsem tehetünk úgy, mintha ez a bizonyos sokféleség korszakról korszakra valami kiegyensúlyozott harmóniában, a maga természetes sokszínűségében, feszültség nélkül tenyészett volna, békésen, egymás mellett élve. „Nem hihetjük ezt, hiszen ismerjük történelmünket. Nemhogy a nagy kataklizmák idején nem így volt, ma is messze vagyunk ettől” – tette hozzá.
Azt is mondta,
a Budapest-történet sem beszélhető el értékválasztás nélkül, ha igazi európai fővárosban akarunk élni, nem pedig ismét valami hagymázas rémálom kellős közepén.
Az ünnepségen átadták a Pro Urbe Budapest díjat is. Elismerést kapott Adamkó Péter, a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével kitüntetett barlangkutató, barlangi mentő, Csabai Gábor Papó, a Tilos Rádió volt ügyvezetője, jelenlegi műsorkészítője, Fodor Péter, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár főigazgatója, Fodor Tamás, Jászai Mari-díjas színművész, rendező, a Stúdió K Színház alapítója, Grünberger Tamás művészicsillár-készítő, a Járókelő.hu közössége, Szkárosi Endre (posztumusz), József Attila-díjas költő, műfordító, egyetemi tanár, valamint Zsigó Jenő szociológus.
Budapestért díjban huszonhatan részesültek, köztük a Budapest Bike Maffia, Ferdinandy György, József Attila- és Márai Sándor-díjas író, kritikus, irodalomtörténész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, Horváth László, a Fonó Budai Zeneház Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése, Másik János zeneszerző, énekes, előadóművész, Molnár Ferenc táncos, koreográfus, a Red Bull Pilvaker közössége, valamint Szabó Simon színész, rendező.
Kapcsolódó
Bandoneon-parádé – interjú Vörös Eszterrel és Másik Jánossal
Két bandoneon-játékost egy színpadon csak ritka alkalmakkor láthat a közönség Magyarországon. Vörös Eszter és Másik János szeptember 21-én duóban is megszólaltatják ezt a különleges hangszert. Kreativitásról, közös alkotásról, inspirációról beszélgettünk.
Az eseménnyel egyúttal megkezdődött a Budapest egyesítésének 150. évfordulója alkalmából rendezett, két éven át tartó ünnepségsorozat is. Ezzel kapcsolatban a főpolgármester elmondta, nyitott programsorozattal készültek, amely lehetővé teszi a polgárok aktív bevonását.
Fejléckép: Dés László, Udvaros Dorottya, Závada Pál (Fotó/Forrás: Banzáth Ivola; Rózsa Erika / Nemzeti Színház; Broadway Event)