Plusz

Ötvenöt éves fennállását ünnepli a Benkó Dixieland Band

2012.04.16. 11:34
Ajánlom
A Müpában április 17-i koncertre a jegyek már régen elfogytak, de a Benkó Sándorral készült INTERJÚból minden részlet kiderül.

"Amikor a Müpa-estre elfogytak a belépők, arra gondoltam, kellene csinálni egy kisebb klubkoncertet is a rajongóknak. Így jött képbe a Klebelsberg Kultúrkúria, ahol szombaton bemelegítettünk. Nagy öröm, hogy nemcsak a Müpában, hanem itt is játszott velünk Warren Vaché New Jersey-i fúvós, Benny Goodman zenekarának egykori tagja" - mondta Benkó Sándor zenekarvezető. Mint kifejtette, Vachéval még nem léptek fel együtt, így a szombati koncert egyfajta zenei ismerkedés, felvezetés, ad hoc műsor lesz. Kedden a Müpában ezt már nem tehetik meg, hiszen előre megbeszélt forgatókönyv szerint kell a műsort felépíteni.

"Új feldolgozásokat is fogunk játszani, ugyanakkor nagyon nehéz egy 55 éves, 25 órás aktív programmal rendelkező zenekarnak mindig újat nyújtani. Most új köntösben fogjuk előadni a Hindustan című jazz-sztenderdet, a Struttin' with Some Barbecue-t, soha nem volt még a repertoárunkban a Nevertheless, de a Dippermouth Blues vagy a Jeepers Creepers sem. A közönség a régi kedvenceket is elvárja, nem maradhat ki az Everybody Loves My Baby, a Dr. Jazz, a Basin Street Blues, a Bourbon Street Blues, és megcsinálunk egy egészen friss dolgot is, a Body & Soul-t, amely a tavaly fiatalon elhunyt nagyszerű brit énekesnő, Amy Winehouse utolsó stúdiófelvétele volt, egy duett Tony Bennett-tel" - vetítette előre a zenekarvezető.

Az 1957-ben alakult Benkó Dixieland Band nem a hagyományos értelemben vett dixieland zenét játssza, hanem egy sajátos átmenetet a beat és a jazz között, egyéni stílusban. Benkó Sándor felidézte, hogy 1957 és 1963 között azért alakulhatott ki egyfajta "zenésziskola" az együttesében, mert az akkoriban felnövekvő tehetségeknek nem volt más lehetőségük a friss rock and roll zenét játszani. Hat év alatt mintegy 75 zenész fordult meg a Benkó Dixieland Bandben, köztük Benkő László és Laux József (akik aztán továbbálltak az Omegába), Solymos Antal (Express), Baronits Zsolt (Syrius), Frenreisz Károly (Metro) vagy Oroszlán György (Bergendy). "Az ötvenes évek végen gyakorlatilag egyedül voltunk, az igazi zenekar-alakítási hullám a hatvanas évek elején indult. Nekünk folyamatosan óriási sikerünk volt, de nem akartam a beat felé menni, számomra a dixieland volt a nagy szerelem és az ma is. Másrészt a kötött műfaj sem volt ínyemre, én a szabadabb formákban hiszek" - mondta a zenész.

A mai zenekari felállás - Benkó Sándor (klarinét), Halmos Vilmos (zongora, ének), Szalóky Béla (trombita), Nagy Jenő (bendzsó), Nagy Iván (pozan, ének), Csikós Miklós (bőgő) és Kovacsevics Gábor (dob) - szinte teljesen állandó évtizedek óta, bár az eredeti csapatból napjainkra csak Benkó és Nagy Jenő maradt, Zoltán Béla trombitás pedig 2008-ban elhunyt. Szintén régóta megszokott, hogy a két közreműködő énekes Micheller Myrtill és Berki Tamás. "Berki Tamással 1973 óta tart az együttműködés, egy Szovjetunióba szervezett jazzturnén találkoztunk, ezen egyébként Benny Goodman zenekara is ott volt. Szerintem az európai énekesek közül Berki scattel a legjobban" - tette hozzá.

A zenekar nemzetközi karrierje a hatvanas évek második felében indult, de az áttörést az 1971-es Montreux-i Jazzfesztiválon aratott győzelmük jelentette, hiszen ott sok amerikai bigband is indult. Összes eddigi koncertjük száma valahol a 10700-nál tart, ebből 1500-2000 külföldön volt. Amerikában a nyolcvanas évektől arattak sikereket, például a Sacramentói Jazz Fesztiválon, de a műfaj szülővárosában, New Orleans-ban is felléptek. A Benkó Dixieland Banddel az 55 év során mintegy hetven külföldi világsztár játszott együtt, köztük az amerikai Milt Jackson (vibrafon), Freddie Hubbard (trombita), Al Grey (harsona), Buddy Tate (szaxofon, klarinét), Joe Newman (trombita), Buddy Wachter (bendzsó), Henry Questa (klarinét), Joe Muranyi (klarinét), Eddy Davis (bendzsó), Cynthia Sayer (bendzsó, ének), Harry Sweets Edison (trombita), Albert Nicholas (klarinét), Wild Bill Davison (trombita), vagy az európai Chris Barber (harsona), Kenny Ball (trombita), Huub Janssen (dob) és Acker Bilk (klarinét).

Fél évszázados fennálásuk alatt több mint száz lemezük jelent meg, ezek közül Benkó kedvence az 1982-es koncertfelvétel a Budapest Sportcsarnokban Al Grey-jel, Buddy Tate-tel és Joe Newmannel. A Magyar Televízió rögzíti a Benkó Dixieland Band április 17-i koncertjét a Művészetek Palotájában, a felvétel CD-n és DVD-n is meg fog jelenni. A zenekarvezető beszámolt arról, hogy állandó fejlesztés alatt van a zenekar történetét bemutató gyűjtemény (hangszerek, díjak, fotók, kitüntetések, lemezek, plakátok), amelyet a Klebelsberg Kultúrkúriában láthatott korábban a közönség. "Biztosan megismétlik a televízióban a néhány évvel ezelőtt nagy sikerrel ment 24 részes jazztörténeti sorozatomat, amely egyedülálló a világon: a koncertszériában 220 művész szerepelt, 280 kompozíció csendült fel. Terveim szerint másfél év múlva külföldön játszanánk újra az először több mint húsz évvel ezelőtt bemutatott, azóta átdolgozott Karácsonyi misénket, amely egy New Orleans-i stílusú zenemű, klasszikus kórussal" - árulta el távolabbi terveit Benkó Sándor az MTI-nek.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Sztárvendégekkel és fiatal tehetségekkel tér vissza a Budavári Palotakoncert

Több év kihagyás után, augusztus 1-én és 2-án ismét megrendezik a Budavári Palotakoncertet. A Budai Vár Oroszlános udvarának festői környezetében a hazai és az egyetemes operettirodalom legnépszerűbb dallamai csendülnek fel.
Jazz/World

Vissza a gyökerekhez – a Benczúr Kertben köszönti húszéves jubileumát a Jazzation

Az idén 20 éves Jazzation, Magyarország legismertebb jazz a cappella együttese számtalan sikeres nemzetközi turné után június 18-án ünnepi hangulatú esttel várja régi és új közönségét a Benczúr Kertben.
Tánc

Hortobágyi Gyöngyvér: „Szerencsések vagyunk, és szerencsés a hazai művészvilág is!”

Kiválóan sikerült a Magyar Táncművészeti Egyetem Néptánc szakirány hallgatóinak Félúton című előadása. Az előadás végén, a modern szakirány hallgatóinak vizsgakoncertjéhez hasonlóan, itt is állva tapsoltak a nézők.
Vizuál

Francia film kapta a fődíjat az Annecy Filmfesztiválon

A világhírű animációs szemlén az Arco című alkotás hódította el az Annecy Kristályt. A fesztiválon idén díszvendégországként ünnepelték hazánkat, a hat nap során csaknem nyolcvan magyar filmet vetítettek teltházzal.
Vizuál

Átadták a Libri irodalmi díjakat

Náray Tamás, Bibók Bea, Borbás Marcsi, Bartos Erika, Karády Anna, Bán Mór, Emeran Mayer és Edith Eva Eger – mások mellett ők vehették át idén a Libri irodalmi díjakat. A könyvkereskedő 2024 legsikeresebb köteteit jutalmazta az olvasók döntése alapján.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

Törőcsik Marit és Cseh Tamást ünnepli Budapesten az Ördögkatlan Fesztivál

Szimbolikus ballagással ünnepel Budapesten a nagykorúvá vált Ördögkatlan Fesztivál, június 18-án Cseh Tamás szobrától indul a közös séta Kollár-Klemencz László és Cseh András vezetésével a Törőcsik Mari Park felé.
Plusz ajánló

Felgördült a képzeletbeli függöny a Benczúr Kertben, színes programokkal készülnek a nyárra

Júniustól augusztus közepéig klasszikus és könnyűzenei, valamint jazz koncertek, színházi előadások, zenés színházi programok várják a nézőket a Benczúr Ház Rendezvényközpont Nyári Fesztiválján, a Benczúr Kerti Estéken.
Plusz hír

Világ fiataljai egyesüljetek! – jön a BABONA Fesztivál

Június 27. és 29.  között Szentendrén rendezik meg az ingyenes BABONA Fesztivált, mely egy szekértáborokon túli, közös művészeti élményre hív mindenkit. A háromnapos eseménysorozat házibulikból nőtte ki magát, fiatal alkotók teszik örömünneppé.
Plusz hír

Új Süsü-szobor került Csukás István síremlékére

A 2020-ban elhunyt legendás író-költő sírját tavaly decemberben rongálták meg, a művész örökösei ismét legyártatták az eredeti, Süsüt ábrázoló szobrot.
Plusz ajánló

Lakatos György: „Ha csak egy gyermeken sikerült segíteni, már megérte”

Egy tragédia indította el, ám az azóta eltelt évtizedek alatt már több mint ezer beteg gyermeket sikerült támogatni. Lakatos György fagottművésszel, a kalocsai Kék Madár Fesztivál alapítójával beszélgettünk az idei eseménysorozat előtt.