Az oktatási rendszer reformját követik a Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakgimnázium oktatói is, akik szolidaritásból polgári engedetlenségbe kezdtek, miután a Belügyminisztérium november végén elbocsátotta három budapesti gimnázium nyolc tanárát, akik hasonlóképp követelték a pedagógusbérek rendezését.
A tárca azzal érvelt, hogy minden körülmény között a diákok érdekeit tartják szem előtt, a pedagógusok „jogellenes munkamegtagadása korlátozza a tanuló tankötelezettségének teljesítését és a művelődés alaptörvényben rögzített jogának gyakorlását”. Egyúttal hangsúlyozták, álláspontjuk megingathatatlan,
a jövőben is következetesen járnak el azokkal szemben, akik megtagadják a munkavégzést.
Eck Attila, a Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakgimnázium tanára tíz másik tanárral együtt követeléseket fogalmazott meg, amelyeket december 5-én olvastak fel. Óráikat sem tartották meg, noha elmondták, rettenetesen félnek a következményektől.
Jelentem, a megfélemlítés sikerült, én félek, mi mindannyian félünk, és dühösek vagyunk
– jelentette ki a 444 tudósítása szerint, hozzátéve, hogy tizenhárom éve tanít, és elege van abból, hogy tanárként folyamatosan ellensúlyoznia kell az oktatási rendszer kínzó körülményeit.
„Felháborít az a megalázás, elhallgattatás és megfélemlítés, amit azoktól a politikai vezetőktől kell elviselnem, akik helyettem, felettem, nélkülem döntenek” – fogalmazott Eck. Egyúttal leszögezte, ebbe
a küzdelembe éppen azért álltak bele, mert szeretik a diákjaikat,
illetve mert az ember egyetlen kiútja a tett. Végül a tanárok felolvasták Petőfi Sándor A nemzethez című versét.
A polgári engedetlenségben résztvevő oktatók között van Vilmányi Benett is, aki ősszel a Junior Prima díj átadógáláján utasította vissza az elismerést, miután arra kérték, hogy beszédében kerülje a politikai megnyilvánulásokat.
Fejléckép: Polgári engedetlenségbe kezdtek a Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakgimnázium oktatói (Fotó/Forrás: noÁr Facebook-oldala)