Divat és Design Fesztivál
A magyar divat, ékszer és design iránt érdeklődők ellátogathatnak a Millenáris Parkba a Divat és Design Fesztiválra, a magyar történelem hősies pillanatait átélni vágyókat a Hősök útján várják a Budai Várban.
Zenei programok
A zene szerelmeseinek is lesz miből válogatniuk: a Gellért hegyen, a Filozófusok kertjében például a klasszikus zene és a jazz lesz a főszerepben, fellép a Danubia Zenekar, a Magyar Honvédség Központi Zenekara, a Modern Art Orchestra és Dés László. A Retro Tabánban a 70-es, 80-as és 90-es évek sztárjai lépnek fel: mások mellett a TNT, Demjén Ferenc, az Edda és az Első Emelet. A rakparton a Road Movie live eseményen fellép a Bagossy Brothers Company, a Honey Beast, a Parno Graszt, a Roma Soul, Zséda és Curtis. A Szabad Rét fesztiválra az elektronikus zene kedvelőit várják, ahol ismert magyar dj-k zenélnek majd. A Vigadó téren a Vigadó Piano eseményen Gájer Bálint, Darvas Tamás, Füzi Gábor, Lakatos László és Nyári Gyula lép fel. Augusztus 18-án pedig ingyenes koncertet ad a Mándoki Soulmates a Szent István téren.
Magyar Ízek Utcája
Az előző évekhez hasonlóan a Lánchíd és a Döbrentei tér között várja a látogatókat a Magyar Ízek Utcája augusztus 18. és 20. között, a rendezvény a Kárpát-medence gasztrokultúráját mutatja be, a középpontban a gyógyító növények, fűszerek, ételek és italok lesznek, valamint itt lehet majd megkóstolni az Ország tortáját és kenyerét is. A szervezők elárulták, ebben az évben a bográcsban és a tűzön készült ételeké lesz a főszerep.
Mesterségek Ünnepe
Augusztus 17. és 20. között rendezik meg az ország legnagyobb népművészeti fesztiválját, a Mesterségek Ünnepét a Budai Várban, ahol mintegy ezer magyar és külföldi kézműves portékáit tekinthetik és vásárolhatják meg az érdeklődők, a csaknem száz látványműhelyben pedig ki is próbálhatják az egyes mesterségeket. Négy napon keresztül gyerekprogramokkal, kézműves foglalkozásokkal, koncertekkel, divatbemutatóval, táncházzal és táncelőadásokkal várják a látogatókat. A Magyar-Török Kulturális Évad alkalmából a Mesterségek Ünnepe idei díszvendége Törökország lesz, ahonnan mintegy húsz alkotóművész vesz részt a fesztiválon.
Gyerekprogramok
A gyerekprogramok központja a Városligetben lesz, ahol István király udvara, Csukás István mesehősei, valamint herceg- és hercegnőképző várja a gyerekeket.
Filmpremier
Aki otthon maradna, annak is lehetősége lesz átélni az ünnepi hangulatot, augusztus 20-án 15:35-kor ugyanis a Duna műsorára tűzi Az ország háza című nagyszabású, látványos dokumentumfilmet. Nagy András rendező-operatőr alkotásában a nézők felfedezhetik a Parlament építészeti, iparművészeti gazdagságát, és eddig nem ismert részleteket is megtudhatnak a monumentális épületről és annak történetéről. A filmből kiderül például, hogy a jelenlegi épületnél jóval kisebb, neoklasszicista vagy neobarokk, sőt akár keleti palotákat idéző neobizánci parlament is állhatna a Duna partján, az 1881-ben meghirdetett tervpályázatra ugyanis tucatnyi pályázat érkezett, amelyek közül végül Steindl Imre neogótikus stílusú, monumentális épületének terve nyert.
Ezerarcú nők a Skanzenben
A szentendrei Skanzen augusztus 19-20-i ünnepi programja Nagyboldogasszony ünnepéhez, Szűz Mária mennybevételének napjához (augusztus 15.) kapcsolódik. A katolikus egyház legnagyobb Mária-ünnepe egyben Magyarország patrónájáról emlékezik meg, napjainkban tágabb értelemben minden nőnek szól. A Skanzen a női lét, a női életút sokféleségét a hagyományos női szerepekből, a paraszti társadalom szokásaiból kiindulva mutatja be. Az érdeklődők egyebek közt beszélgetéseken, filmvetítéseken, irodalmi borkóstolón, jógán és kézműves foglalkozásokon is részt vehetnek.
Tűzijáték
Ahogy minden évben, úgy idén is nagyszabású tűzijátékkal zárul az ünnep augusztus 20-án este. A harmincperces műsor során több mint 45 ezer pirotechnikai effektet lőnek fel a Szabadság, az Erzsébet és a Margit hídról, valamint kilenc uszályról és számos további pontról. Idén is lesz fényfestés, fény- és lézerjáték, drónshow. Újdonság azonban, hogy ebben az évben kiterjesztették a tűzijáték látványterét: a Petőfi hídtól egészen a Margit sziget alsó harmadáig egy öt kilométeres szakaszon lehet majd élvezni a látványt. Az idei művészeti koncepciót Iványi Árpád és Réti Barnabás, a látványtervet Seres Anikó készítette, a zenei aláfestést pedig Elek Norbert komponálta népdalokra. Az előadás hét felvonásból áll, amelyeket mesés történelmi hangjáték köt össze.
Megújult a Szent István-nap mobilalkalmazása
A Szent István-napi eseményekről, rendezvényhelyszínekről és a négynapos ünnepségsorozattal kapcsolatos minden tudnivalóról idén megújult mobilapplikáció és honlap segítségével tájékozódhatnak a látogatók, így gördülékenyebben tervezhetik meg programjaikat. Az alkalmazás újdonságai közt szerepel például a chatbot funkció és az útvonaltervező is, míg a Szentistvannap.hu címen elérhető weboldalon új, még áttekinthetőbb programtábla helyszínek szerinti bontásban mutatja be az összes eseményt és rendezvényt. A Szent István Nap elnevezésű applikáció letölthető a legnagyobb alkalmazás-áruházakból, de azoknak, akik tavaly is használták, elegendő frissíteniük a korábbi verziót.
Fejléckép forrása: Pixabay.com