A Közös időnk – 1989 projekt nem csak a közös történelem, az együtt megélt múlt szimbólumává, hanem a közös emlékezés kortárs helyszínévé is teszi a Magyar Nemzeti Múzeumot. A tárgygyűjtés során nem elsősorban politikai aktualitású tárgyakat keresnek, a felhívásban egy-egy eseményhez, témához, kérdéskörhöz várják a tárgyi anyagot. Ilyen a politika, divat, kultúra, sport, életmód, tüntetések, társadalmi események. Az összegyűjtött tárgyakat az év végén nagyszabású kiállításon mutatják be.
A gyűjtéshez kapcsolódóan teret biztosítanak az adományozók számára, hogy elmondják saját történetüket, emlékeiket. A videóra vett visszaemlékezések bekerülnek egy virtuális, bárki számára hozzáférhető kiállítás anyagába. A felhívásban konkrét példákat is megadtak, ezzel is segítve, ösztönözve az adományozó kedvet (pl. Comodore 64 számítógép, tüntetés-transzparensek, Bécsben vásárolt tárgyak, emlékbe elrakott eszközök az első McDonald’s-ból, első Forma-1-es futamról, koncert- és színházjegyek, korabeli divat kellékei, kártyanaptárak, magnók, amatőr családi videók, fényképek, kitűzők, rockerkabát stb.).
A gyűjtés és az időszaki kiállítás mellett filmvetítéseket, kerekasztal-beszélgetéseket és tudományos konferenciát is tervez a múzeum a rendszerváltásra emlékező projekt részeként - mondta el Gál Vilmos, a Közös időnk - 1989 projektvezetője a múzeum sajtótájékoztatóján. Kitért arra is: 30 évvel ezelőtt, 1989. január 28-án nevezte Pozsgay Imre államminiszter egy rádióinterjúban ellenforradalom helyett népfelkelésnek az 1956-os eseményeket.
Varga Benedek, a múzeum főigazgatója a sajtótájékoztatón saját személyes tárgyai közül egy 1930-as évekből származó tintatartót ajánlott fel a gyűjtés számára, amelybe 1989-ban töltött tintát, elhatározva fiatal történészként, hogy egyszer majd azzal írja meg a rendszerváltás történetét. Az eseményen egy lengyel Szolidaritás-zászlót is adományoztak a múzeumnak. Az adományozó, Müller Ferenc elmondta: a transzparenst 1989. március 15-én a Magyar Televízió székháza előtt tüntető lengyel fiataloktól kapta emlékbe.
A mindenki számára nyitott gyűjtésről bővebb információ a Nemzeti Múzeum internetes oldalán található, ahol a projekt részeként egyebek mellett Baják László történész 1989-ban vezetett naplóinak részletei is olvashatóak heti bontásban.
Fejléckép: Koncertre váró fiatalok az MTK-pályán, Budapest, 1989. Wagner Margit felvétele