Budapest bármelyik pontján bármelyik utca vagy épület hordozhat izgalmas témát, történetet, rejtélyt, amelyeket ezen a hétvégén múzeumi sétavezetőkkel, kutatókkal fedezhetünk fel.
A Múzeum a város tematikus sétáin megismerkedhetünk például a Palotanegyed izgalmas történetével, ezt a sétát a népszerű Egy város titkai című könyvsorozat szerzője, Kordos Szabolcs vezeti majd. Kiderül, miért hívják a nyolcadik kerület ezen részét némi gúnnyal Mágnásfertálynak.
Egy könnyed városligeti séta keretében a budapestiek kedvelt közparkjának titkai tárulnak fel, amelyet a világ első népkertjei között tartanak számon. A zöldbe vágyók számára fegyverbemutatóval egybekötött sétát szerveznek a budaszentlőrinci kolostorrom környékére. A János-hegy alatti Szépjuhászné a budapestiek egyik kedvelt kirándulóhelye. Azt azonban kevesen tudják, milyen leletekre bukkantak régészeink az itteni, budaszentlőrinci kolostor ásatásai közben. A sétavezető mindkét alkalommal Benyó Gergely lesz.

Fegyverbemutatóval egybekötött séta a budaszentlőrinci kolostorromnál (Fotó/Forrás: Budapesti Történeti Múzeum / Vármúzeum)
De lesz ásatási helyszínelés is a budai Várban, ezen az alkalmon megismerhetjük, hová telepítette le IV. Béla a tatárjárás után ide költöző zsidó közösséget, hogy kik voltak a beginák, és mi közük van a mai Szent György térhez, illetve hogy hol temették el az utolsó Árpád-házi királyunkat, III. Andrást. Az ásatásokról és eredményeikről, amelyek a Budapesti Történeti Múzeum Középkori Főosztálya kutatóinak köszönhetően lettek megismerhetők az elmúlt harminc év folyamán, ezúttal Takács Ágoston régész mesél.
Az irodalom szerelmeseit pedig Krúdy-tematikájú kirándulás várja Óbudán, ahol a szerző . „Ott szállott partra, ahol, ahol lehetett, akár csak egy sekélyes, reménytelen parton is, ahol elhasznált pléh kályhacsövek, lyukas bádog gyermekfürösztő teknők, öregasszonyok megfoltozhatatlan edényei (ibrikei) között, ahol a hasznavehetetlen tárgyak között hasznavehetetlennek érezte már önmagát is” (Krúdy Gyula: A vadevezős megtérése). Sétavezető: Felbermann Judit.
A Várnegyed-sétán kiderül, hol volt a város fő piactere, és hogyan fenyítették meg a veszekedő piaci kofákat, és hogy mi az az „utcahíd”. A program során a Középkori Zsidó Imaház falai közé is bepillantást nyernek a résztvevők. De ne feledkezzünk el Pest történelméről sem! Ha körülnézünk a Bosnyák téren és a környező utcákban, azt látjuk, hogy a nem éppen eseménytelen 20. század eseményei mind rajta hagyták az ujjlenyomatukat az itteni épületeken. Melyik volt itt az első épület? Miért kapta ezt a nevet a tér? Hány felekezet épületei találhatók meg a környéken? – mindezekre a kérdésekre választ kaphatunk a Kiss Gabriella vezette sétán, a történész kalauzolja a majd a résztvevőket a Várnegyedben is.
A részletes programról itt lehet olvasni!
Fejléckép: Múzeum a város-séta a Városmajorban (forrás: BTM Vármúzeum)