Plusz

Századik születésnapját ünnepli a Collegium Hungaricum Berlin

2024.09.12. 14:55
Ajánlom
Az egész őszi szezonjuk a kerek évforduló köré épül majd, különleges programsorozattal, többek közt kiállítással és bállal is készül a berlini intézmény.

Az intézmény 1924 őszén, a bécsi Collegium Hungaricummal egy időben nyílt meg az alapító igazgató, Gragger Róbert irodalomtörténész, Klebelsberg Kunó magyar és Carl Heinrich Becker porosz kultuszminiszter együttműködésének köszönhetően. Az intézmény elsődleges célja az volt, hogy nagyvonalú ösztöndíjprogrammal támogasson tehetséges diákokat, fiatal tudósokat és kutatókat, de kulturális és tudományos programokat is szervezett.

Ma a CHB kísérletező kedvéről és együttműködésben létrejött projektjeiről ismert.

Szeptember 10-én közös ünnepi megemlékezést tartott a Collegium Hungaricum és Magyarország Nagykövetsége Gragger Róbert (1887-1926) irodalomtörténész és kulturális diplomata, az intézet alapító igazgatója tiszteletére. A program ökomenikus istentisztelettel kezdődött a berlin-dahlemi Szent Anna templomban, melyet koszorúzás követett Gragger Róbert dahlemi temetőben található sírjánál.

A Collegium Hungaricum őszi programja a századik évforduló jegyében zajlik. Az intézet kiállítóterében szeptember végéig látható az Életre kelt archívum című, fiatal magyar alkotók művészi reflexiót bemutató installációsorozat. Cséffai Györgyi A kultúra magvai, Om Bori Archive Reloaded és a Babos–Huszár művészduó netbox című munkáit a berlini Collegium archív anyaga és hajdani ösztöndíjasainak élete inspirálta. Október 24-étől a mesterséges intelligencia bevonásával létrejövő immerzív kiállítás veszi át helyüket, amely 21. századi eszközökkel tárja a nagyközönség elé az intézet archívumában végzett kutatások eredményeit.

Számos őszi programot követően a centenáriumi év idei eseményeit

az egykori Collegium közkedvelt ünnepségeit, a táncos összejöveteleket, tea- és söresteket felelevenítő jubileumi bál zárja decemberben.

Az elődök hagyományaihoz híven a szervezők azokat szeretnék a táncparkettre hívni, akik napjainkban segítik a Magyarország és Németország közötti kulturális és tudományos kapcsolatokat, a kreatív és előremutató eszmecserét.

A Collegium Hungaricum egész évben látványosan jelen van Berlin szívében, a Brandenburgi kapu tőszomszédságában is: a magyar nagykövetség kirakataiban tíz nagy méretű plakát meséli el a neves intézmény százéves történetét, és invitálja az érdeklődőket annak mai impozáns épületébe.

A berlini Collegium Hungaricum létrejöttében jelentős szerepet játszott Gragger Róbert, aki először a berlini egyetem ma is működő Magyar Intézetét alapította meg 1916-ban. Ezt követte 1924-ben a Collegium Hungaricum, amely fennállásának első húsz évében mintegy négyszáz fiatal kutató berlini tartózkodását támogatta ösztöndíjakkal.

A II. világháború, majd Berlin 1961-es kettéosztása után 1973-ban kapott ismét önálló épületet az intézet: az ekkor megnyílt Magyar Kultúra Háza meghatározó szerepet töltött be Kelet-Berlin szellemi életében. 1989 után az újraegyesített Berlinben előbb Magyar Ház, majd ismét Collegium Hungaricum néven vett részt Berlin pezsgő kulturális kínálatának alakításában. Az intézet 2007-ben költözött vissza eredeti helyére, a Múzeumsziget közvetlen szomszédságában felépült impozáns új épületbe.

Az intézmény programjairól további információ itt érhető el. >>>

Fejléckép: A Collegium Hungaricum Berlin épülete (fotó/forrás: Bujnovszky Tamás / CHB)

Magyar kultúra, nemzetközi kilátással – a berlini Collegium Hungaricumban jártunk

Kapcsolódó

Magyar kultúra, nemzetközi kilátással – a berlini Collegium Hungaricumban jártunk

A német főváros szívében helyezkedik el az az épület, amely nemcsak az erre járó magyarok számára viszonyítási pont. A Collegium Hungaricum Berlin vendégei voltunk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Így újult meg a Magyar Színház

Új néven, új arculattal folytatja a munkát az erzsébetvárosi teátrum, amely infrastrukturális és művészi átalakulást tűzött ki céljául. Az épület egy innovatív, fenntarthatósági koncepció jegyében újul meg. Cikkünkben galéria is található.
Jazz/World

Szívbemarkoló énekléssel mondott végleg búcsút a színpadnak a 93 éves kubai ikon, Omara Portuondo Budapesten – VIDEÓ

A kubai zene élő legendája, a 93 éves Omara Portuondo az előzetes tervek szerint Budapesten adta volna élete utolsó koncertjét október 6-án a Papp László Sportarénában, ám egészségügyi állapota miatt erre végül nem kerülhetett sor.
Vizuál

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.
Zenés színház

„Megéri jónak lenni” – interjú a Budapesti Operettszínház készülő operettmusicaljének szereplőivel

Pejtsik Péter és Orbán János Dénes Hamupipőke című operettmusicaljét november 15., 16. és 17-én mutatja be a Budapesti Operettszínház, Bozsik Yvette Kossuth-díjas balettművész, koreográfus rendezésében.
Vizuál

Világsztárok alakjában látható Mucsi Zoltán a közelmúltban megnyílt ingyenes kiállításon

Ingyenes kiállítás nyílt a Freyler Art Galériában, amelyben a Mucsi Zoltánról korábban naptárként megjelent fotósorozat további képei láthatók. A színművész ismert emberek és fiktív karakterek bőrébe bújva látható.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

Izgalmas kapcsolódások, inspiráló újdonságok és közönségkedvencek várnak októberben a MOMkultban

Oscar-díjas filmek betétdalai nagyzenekarral, Budapestről szóló utcadalok, Bach és magyar népzene táncházban a Danubia Zenekar és Pál István Szalonna és bandája összefogásával – mutatjuk, milyen koncertek közül válogathatunk októberben a MOMkult műsorán.
Plusz hír

Itt a lista, közülük kerülnek ki a 2024-es Prima Primissimák

Rekordszámú, több mint 900 jelölés érkezett az immár harmadik évtizedébe lépő elismerésre. Közülük választotta ki a Prima Primissima Alapítvány kuratóriuma azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető díjat.
Plusz ajánló

„Mindannyian egyek vagyunk” – szimfonikus Ady-koncert Dunaszerdahelyen

Október 7-én, Dunaszerdahelyen hallhatja a közönség a Lennék valakié – Ady szimfonikusokkal című előadást, amelyen a költő versei zenekari kísérettel szólalnak meg. A nagy sikerrel futó produkció már több határon túli településen megnyerte magának a hallgatóságot.
Plusz ajánló

William Christie, Joyce DiDonato, Jordi Savall és Riccardo Chailly is szerepel a Müpa 2025-ös programjában

A magyar közönség kedvencei váltják egymást a színpadon a Müpa jubileumi évadában: a klasszikus zene neves karmesterei és szólistái, valamint a jazz és a könnyűzene legjava is Budapestre jön az új évben.
Plusz ajánló

Jókedvű találkozások és őszi hagyományok – idén októberben rendezik meg a Komáromi Borkorzót

Az október 3. és 5. között tartott fesztivál a jó italok szerelmesei mellett a zenerajongókat, sőt mindazokat várja, akik szeretik kellemes hangulatban, jó társaságban eltölteni a szabadidejüket.