A Rajzolj nekem! - kezdeményezés ötlete Dániel András fejében született meg. „Sokfelé járok az országba író-olvasó találkozókra. Gyakran jutok el olyan kiskönyvtárakba, amelyek nagyon szerény körülmények között kénytelenek működni, alig van pénzük új könyvek vásárlására. Ez azért nagy baj, mert
sok kistelepülésen a könyvtár az egyetlen hely, ahol a gyerekek megismerkedhetnek a kortárs gyerek- és ifjúsági irodalommal”
- magyarázza a Kuflik-, és a Kicsibácsi és Kicsinéni-sorozat író-illusztrátora.
Dániel Andráséknál otthon rengeteg könyv volt gyerekkorában, de gyakran vettek is neki mesekönyvet, így ritkán kellett könyvtárba járnia. „Épp ezért érzem át azoknak a gyerekeknek a helyzetét, akik nincsenek ilyen szerencsés helyzetben, akiknek tényleg a helyi könyvtár adja az egyetlen esélyt, hogy megszerethessék az olvasást, a könyveket.”
„Úgy gondoltam, hogy gyerekkönyvek szerzőjeként, illusztrátoraként meg kell próbálnom segíteni – a magam eszközeivel. Szerencsére ezzel a gondolattal nem voltam egyedül.
Meg persze a Pozsonyi Pagony könyvkiadó, akik egyrészt helyszínt adnak, másrészt az akció során összegyűlt pénzért beszerzési áron adnak könyveket – ezekkel fogjuk támogatni a rászoruló könyvtárakat.” A festőként is alkotó művész világa a szó legjobb értelmében fura – és nagyon szerethető. Nem állnak tőle távol a szokatlanabb felkérések, ő rajzolta például a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumának Gyerek/kor/kép kiállításának vendégszörnyeit.
A többek közt Tandori Dezső mackóit rajzoló és Varró Dániel verseit is illusztráló Agócs Írisz minden olyan kezdeményezést fontosnak tart, ahol gyerekek jól járhatnak. „Tetszik az elgondolás, hogy minél több könyv legyen elérhető akár a legkisebb falvakban is. Az pedig mindig öröm, ha a munkám ilyen célra használható, és ezáltal része lehetek valami szikrányi világ megváltásnak. Gyerekkoromban nagyon fontos helyszín volt a könyvtár.
A legemlékezetesebb emlékem egy kis előadás, amit Lázár Ervin Szörnyeteg Lajos jaj de álmos c. meséjéből csináltunk egy olvasói klub keretében a bajai gyermekkönyvtárban” - árulta el a legutóbb Shona Innes KönyvTÁRS-sorozatát illusztráló művész.
„Picit izgulok, hogy olyat kérnek majd, amit nem tudok megrajzolni" – mondta a vasárnapról Agócs Írisz. "Szerintem egyénileg mindenkivel kitaláljuk, hogy mi az ami spontán menni fog, és az idő - és technikai keretbe is belefér. Bonyolult dolgokat egyébként sem szoktam rajzolni, így most is egyszerű kompozíciókban gondolkodom.
Ceruza lesz nálam és filctollak. Én is kíváncsian várom, mi bújik elő belőlük„
Akárcsak Mészely Ilka: "Bármilyen rajzot kérhetnek ami belefér egy negyed órába. Érdekes kihívás nekem is, hogy tudom megfogalmazni a saját eszközeimmel a témát." A MOME textiltervező szakán végzett illusztrátor rajzolta többek között Adamik Zsolt: Ördögbőr grófja – rettentő kalózmesékjét, Berg Judit: Tökmag-, és Vadadi Adrienn: Alma utca-sorozatát. Saját gyerekkori kedvencei Janikovszky Éva és Réber László közös könyvei voltak.
Igor Lazin rajzai nemcsak gyerekkönyvekben, de felnőtt magazinokban és újságokban is rendszeresen megjelennek. A mindkét korosztály számára ismerős karaktere valószínűleg a Kistehén. "Nagyon pártolom a kezdeményezést, hogy minél több gyerek jusson könyvekhez, a kis falvakban is.
A könyveken keresztül mindenféle csodában lehet részük,
ami talán hozzájárulhat a boldogságukhoz, nyitottságukhoz, kreativitásukhoz felnőtt korukban is" – indokolta csatlakozását az akcióhoz az animációs és reklámfilmeket is rendező Lazin. Ő maga egyébként nem gyakran járt könyvtárba gyerekkorában, mert otthon nagyon sok könyvünk volt. A legemlékezetesebb kedvence az Alice tükörországban volt.
Pásztohy Pankát is a vidéki könyvbemutatóinak tapasztalatai ösztönözték a csatlakozásra: "Mióta szerzőként is bemutatkoztam a Pitypang és Lili sorozatommal, nagy örömömre sok könyvtárba kaptam meghívást. Néhány közülük megdöbbentően nehéz körülmények között próbál olvasnivalót adni a gyerekek kezébe. Könyvtárba -, mivel a környékünkön nem volt -, csak gimnazista koromban kezdtem járni, akkor legtöbbet az Animáció története c. könyvet vettem ki."
"Remélem sokan eljönnek vasárnap. Elsősorban a Pagony kiadónál megjelent illusztrációimból szeretnék rajzolni, de természetesen megbeszélés szerint más is kérhető lesz.
Azért remélem nem egy családi portrésorozatot szeretne valaki rendelni,
mert az sajnos lehetetlen lenne ezen körülmények között" - teszi hozzá óvatosan Berg Judit: Panka és Csiribí-sorozatának, illetve Finy Petra: Milu-sorozatának illusztrátora. Pásztohy az utóbbi években a felelős kutyatartás szószólójává vált, több mesekönyve is született erről, amiket nemcsak illusztrált, de maga is írt. (Mentsük meg a kiskutyám!, Szeretem a kiskutyám!)
Maguk a művészek is izgatottan várják a vasárnapot. Dániel András vasárnap bármilyen rajzot szívesen elkészít. Az általa illusztrált könyvek kedvenc figuráit éppúgy, mint személyes, egyedi kéréseket. "Bármilyen rajzot kérhetnek tőlem, határtalan a választék" - erősíti meg kollégája kijelentését Igor Lazin is. Az egyetlen korlátot az idő jelenti.
Mikor? Hol?
Időpont: 2016. december 11. vasárnap 10-18 óráig
helyszín: Pagony a Gellért térnél - 1114 Budapest, Bartók Béla út 5-7.
Ajánlott támogatás:
A5 méretű grafika: 5 000Ft
A4 méretű grafika: 10 000Ft
Ki mikor rajzol:
Mészely Ilka 11-17 óra között
Agócs Írisz 10-12 és 14-18 óra között
Igor Lazin 10-18 óra között - közben egy kis ebédszünettel
Pásztohy Panka 10-18 óra között - közben egy kis ebédszünettel
Dániel András 10-18 óra között, kis ebédszünettel 13-13.30 között
Bővebben itt tájékozódhatnak.