Plusz

Tánc, Bach és a Mikulás

2011.08.18. 12:44
Ajánlom
Fiatal tehetségek, minőség és családias hangulat – és még a Mikulás is járt Kaposváron. A fesztivál hatodik napján még mindig nem hagyott alább a lelkesedés sem a közönségben, sem a művészekben.

A délelőtti koncertet az Amadinda és Colin Currie kezdte két Steve Reich szerzeménnyel, így tisztelegve a minimalista zene idén 75 éves atyja előtt. Különösen az első darab (Zene fadarabokra) volt rám nagy hatással. A cím mindent elmond - valóban zene volt, valóban fadarabokra, a zene létrejöttéhez azonban szükség volt a zenészek emberfeletti koncentrációjára.

A második részben Olivier Messiaen: Kvartett az idők végezetére című darabja csendült fel Reto Bieri, Nagy Péter, Alina Pogostkina és Perényi Miklós előadásában. Messiaent egy, a Jelenések könyvéből vett idézet ihlette a darab megírására, a nyolc tételes kompozíció egyes jelenéseket fordít le a zene nyelvére, a lehető legszélsőségesebb módokon. Hátborzongató volt a harmadik, „Madarak szakadéka" címet viselő klarinéttétel Bieri előadásában éppúgy, mint a hatodik,  „A düh tánca, hét trombitára" tétel, ahol az egész zenekar félelmetes energiával játszott hatalmas fortissimót. A zene végül lassan lecsendesül, s egy lélekbe maró hegedűszólóval zárul a mű, mellyel Pogostkina megmutatta, hogy a kortárs zene előadásában épp annyira otthonosan mozog, mint a romantikus zenéében. Utolsó üveghangja még a belecsörrenő mobiltelefon ellenére is hosszú másodpercekre megfagyasztotta a levegőt.

A fesztiválozók minden délután előadásokat hallgathatnak meg a Magyar Hegedűkészítők Társaságának szervezésében, így ma volt szerencsém Nikola Popara előadásán részt venni. A hegedű elkészítésének teljes folyamatáról (a fa kiválasztásától a hangszer összeillesztéséig) és különböző módjairól volt szó. A lakkozásról Popara már nem beszélt, ez a téma ugyanis, mint elmondta, külön előadást igényelne.

Este egy kis meglepetéssel kezdődött a koncert, két igen ifjú hölgy, Králik Abigél és Dósa Csenge adott elő Bartók hegedűduóiból. Gyermek létükre határozottan jelentek meg a színpadon, s játékmódjukban sem volt semmi kivetni való.

Utánuk megint Colin Currie és Rácz Zoltán vette birtokba a színpadot két darabbal. Fredrik Andersson szomorúságában is szép darabja, A Mikulás magánya a felnőttek számára is megható, sőt elgondolkodtató lehetett.

Az est egyik szenzációja számomra Ligeti György Métamorphoses nocturnes-je volt a Kelemen Kvartett és a Magyar Nemzeti Balett táncosainak előadásában. Zenekari árok nem lévén a vonósnégyes a színpad előtt foglalt helyett, így viszont (főleg a karzatról) láthatók voltak, gyakran elvonták a figyelmemet a táncosokról, ami persze leginkább a zenészeket dicséri. Andrea Merlo koreográfiája egyébként kiválóan leképezte Ligeti zenéjét, az egymásba futó szólamok a mozgásban is megjelentek, a táncosok is gyakran folytatták egymás mozdulatait. A kiváló zenekar és a nem különben nagyszerű táncosok együtt olyan produkciót adtak elő, hogy a végén már szinte haragudtam a szerzőre, hogy nem egy több órás balettet írt.

A koncert második felében újabb fiatal tehetség lépett színpadra, Nagy Mira zongorán és Maxim Rysanov brácsán játszotta Richard Dubognon Incantatio című darabját. Ha a művészekről csak annyit, mondok, hogy tökéletesen megfelelnek a fesztivál színvonalának, azzal is igencsak megdicsérem őket. A darab is megérdemel pár szót, úgy gondolom ritka jelenség a brácsa szóló szerepbe kerülésre, ami, hallva ezt a zenét, elég nagy baj, nagyon sok lehetőség rejtőzik ebben a hangszerben, zongorával kiegészülve egészen különleges hangzásvilágot eredményez.

A záródarab oly sok kortárs zene után J.S. Bach c-moll kettősversenye volt Kelemen Barnabás és Alexei Ogrintchouk szólójával. Kelemen a Ligeti-vonósnégyes előadása után pillanatok alatt változott át régizenésszé, ahogy a zenekarban játszó Kokas Katalin, Homoki Gábor és Kokas Dóra is. Jó volt látni, ahogy ilyen kvalitású művészek ekkora élvezettel játszanak, igazi örömzenélést folytatnak a színpadon.

Ma is gyakori jelenség volt a nevetés színpadon és nézőtéren is, a művészek alkalomról alkalomra bizonyítják, hogy a közvetlenség és jókedv nem megy a profizmus rovására, inkább erősíti azt. Remélem, ez lehet majd a nem csak a mai nap, de az egész fesztivál tanulsága is.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
Plusz

P. Howard szellemében – 5 Rejtő-program Budapesten

Közeleg március 29-e, azaz hazánk talán legkedveltebb írójának, Rejtő Jenőnek születésnapja, a páratlan zsenijű és kivételes humorú szerző 120 éve ezen a napon látta meg a napvilágot. Számos program esedékes a következő hetekben, amely Rejtőhöz kapcsolódik. Ezekből válogattunk.
Vizuál

Megszűnik az Indafotó

A szolgáltató közlése szerint március 31-én éjfélkor 13 641 979 fotót törölnek véglegesen. A felhasználók a platform megszűnéséig azonban letölthetik az ott tárolt képeiket.
Klasszikus

Az inspiráló Bartók: Bartók és a csend

Bartók inspirációs ereje vitathatatlan: Amerikától Ázsiáig, határokon és műfajokon átívelve, generációk óta kiapadhatatlan ihletforrásként ösztönzi alkotásra a művészeket. De vajon ő maga miből merített ihletet?
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

P. Howard szellemében – 5 Rejtő-program Budapesten

Közeleg március 29-e, azaz hazánk talán legkedveltebb írójának, Rejtő Jenőnek születésnapja, a páratlan zsenijű és kivételes humorú szerző 120 éve ezen a napon látta meg a napvilágot. Számos program esedékes a következő hetekben, amely Rejtőhöz kapcsolódik. Ezekből válogattunk.
Plusz interjú

Legendás öltözékek – Öltözékek legendái – Regőczy Krisztina kűrruhája a Folk Fashion kiállításon

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című kiállításán Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető.
Plusz hír

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz hír

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz hír

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.