Plusz

Ternovszky Bélát és Balázs Pétert is kitüntette a közmédia

2024.12.16. 16:20
Ajánlom
A kortárs magyar kultúra kiemelkedő alakjait díjazta a közmédia. A Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. által alapított rangos szakmai díjakat tíz kategóriában osztották ki december 11-én a Közszolgálati média díjátadó gálán a budapesti Thália Színházban.

A kiemelkedő szakmai munkáért, a közösségért végzett tevékenységért, valamint a nemzetben való gondolkodás előmozdításáért járó Duna-díjat Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház főigazgatója, a Magyar Teátrumi Társaság elnöke, a Színház- és Filmművészeti Egyetem kuratóriumi elnöke, az MMA tagja kapta. A Kossuth- és Jászai Mari-díjas rendező munkásságával egyaránt képviseli a hagyományok megőrzését és az újító szemléletet, elkötelezett a nemzeti identitás és a kultúra iránt, továbbá a színjátszás és a filmművészet területén is hozzájárul a kultúra közvetítése által a közösségformáláshoz – mondta a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap vezérigazgatója, Papp Dániel.

A Karinthy-gyűrűt Balázs Péter Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező, szinkronszínész vehette át. A Duna Médiaszolgáltató vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy „az egyik legnépszerűbb nevettető a nagy klasszikusoktól a 20. századi szerzőkig, a drámától az operettig, a színház mellett a filmekben, tévé- és rádiójátékokban is megmutatta istenadta tehetségét”. Altorjai Anita hozzátette, hogy

a humor kiválósága színészként és rendezőként mintegy kétszáz bemutatót jegyez,

több száz film, televíziós produkció és szinkron van a repertoárján.

Duna-dij_VidnyanszkyAttila_foto_MTI_KovacsAttila-161811.jpg

Vidnyánszky Attila a Duna-díjjal (Fotó/Forrás: Kovács Attila / MTI)

A Sára-Csoóri-életműdíjat – a magyar animáció 110. emlékévében – Ternovszky Béla Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, érdemes művésznek ítélték oda.

A hazai rajzfilmgyártás legendája generációkat összekötő alkotásokkal gazdagította a nemzetet, és tett szert világhírre a Macskafogó című animációs filmmel.

Az életműdíjjal a Duna Televízió két meghatározó alakjának állít emléket a Duna Médiaszolgáltató, a kétszeres Kossuth- és Balázs Béla-díjas operatőr, filmrendező Sára Sándornak, és a kétszeres Kossuth- és József Attila-díjas költő, esszé- és prózaíró Csoóri Sándornak.

Az ismeretterjesztés területén végzett kiváló munka elismeréseként járó Tőkéczki László-díjban Mező Gábor részesült. A Magyar Ezüst Érdemkereszttel kitüntetett kutató, újságíró szerteágazó, tényfeltáró munkássága a posztkommunista hatalomátmentésre, a rendszerváltásra, illetve Magyarország 1945 utáni történetére terjed ki.

A Herczeg Ferenc-díjat Nagy Katalin, Magyar Érdemrend lovagkeresztje kitüntetéssel és Kazinczy-díjjal elismert újságíró vehette át. Az M5 kulturális csatorna szerkesztője, a Kossuth Rádió vezető szerkesztője gyermekként döntött hivatása mellett, előbb rádiós, majd tévés lett. A kulturális, a közéleti és hírterületen egyaránt bizonyított riporterként, szerkesztőként, műsorvezetőként és a közmédia brüsszeli tudósítójaként.

HercegFerenc-dij_NagyKatalin_foto_MTI_KovacsAttila-161810.jpg

Nagy Katalin a Herczeg Ferenc-díjjal (Fotó/Forrás: Kovács Attila / MTI)

A Magyar Rádió egykori zenei igazgatója, a Zeneakadémia hajdani főigazgatója, a Corvin-lánccal és Kossuth-díjjal kitüntetett zeneszerző, karmester, zongoraművész és pedagógus emlékére alapított Dohnányi Ernő-díjat Szvorák Katalinnak ítélték oda. A Magyar Érdemrend középkeresztjével kitüntetett, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas előadóművész évtizedek óta köti össze a világ magyarságát – határokon és kontinenseken átívelően – a vigaszt és örömöt nyújtó népdalok által.

A Wacha Imre-díjjal Dióssy Klárit jutalmazták. A Duna és a Kossuth Rádió műsorvezetője

több száz adásban, több ezer emberrel beszélgetve képviseli a közmédia egyik legnagyobb értékét, a szép magyar beszédet.

A szakma iránti tiszteletét bizonyítja, hogy hangmelegítés és artikulációs gyakorlat nélkül nem ül be a stúdióba. A szép és helyes magyar nyelvhasználatért járó elismerés a több mint 50 évig a rádiós és televíziós munkatársakat oktató beszédtanárnak, a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjével és Arany Kazinczy-díjjal kitüntetett életműdíjas nyelvésznek állít emléket.

A magyar nemzeti hírügynökség alapítója, az MTI kiemelkedő szerkesztője és parlamenti tudósítója előtt tisztelgő Egyesy Géza-díjat a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjével és Táncsics Mihály-díjjal kitüntetett Ternovácz István újságíró kapta. A közmédia délvidéki tudósítójától a Kossuth Rádió Határok nélkül című műsorban riportok és izgalmas vajdasági történetek hallhatók, míg a Hajnal-tájban egy másik oldaláról ismerhették meg: tanult szakmájának megfelelően a mezőgazdasági termeléssel, a méhészet kérdéseivel foglalkozik, saját tapasztalatait is felhasználva és megosztva.

EgyesyGeza-dij_TernovaczIstvan_foto_MTI_KovacsAttila-161811.jpg

Ternovácz István az Egyesy Géza-díjjal (Fotó/Forrás: Kovács Attila / MTI)

Az MTVA 2021-ben elhunyt hírigazgató-helyettese emlékére alapított Gyukity István-díjat az MTVA Hírigazgatóságának hírterületi vezető szerkesztője, Császár Attila vehette át. Az egyik legismertebb televíziós újságíró a nyolcvanas évek második felében dolgozott a Magyar Rádióban, majd a Magyar Televízióban is, tudósított a rendszerváltozásról és az ahhoz kapcsolódó eseményekről. 2019 decemberében csatlakozott az M1 aktuális csatorna stábjához.

A sportújságírók díját, a közmédia életműdíjas főmunkatársának, legendás sportriporterének emléket állító Knézy Jenő-díjat Szöllősi György, az Európai Sport Média alelnöke, az MTVA Sportkoordinációs Szerkesztőbizottságának elnöke, a Nemzeti Sport főszerkesztője vehette át. A díjazott példaértékű erőfeszítéseket tesz a hazai sporttörténelem ápolásáért, az Év Sportolója Gála keretében a kimagasló teljesítmények elismeréséért, valamint a magyar kiválóságok nemzetközi képviseletének területén.

Fejléckép: Ternovszky Béla és Balázs Péter (Fotó/Forrás: Kovács Attila / MTI)

„Tulajdonképpen végigröhögtem az egész életem” – Beszélgetés Ternovszky Bélával

Kapcsolódó

„Tulajdonképpen végigröhögtem az egész életem” – Beszélgetés Ternovszky Bélával

Színészettel, írással, az orvostudománnyal és a filozófiával is kacérkodott, végül a rajzfilmekben találta meg a hivatását. Márciusban Kossuth-díjjal ismerték el, aminek „baromira örül”. Ternovszky Bélával életpályájáról beszélgettünk, természetesen szóba került a magyar animációs film aranykora és a Macskafogó is. 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Klasszikus

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Zenés színház

Kortárs opera molnári receptre

Mit tesz egy vezető színész, ha revolverrel üldözik, ráadásul jogosan? A kulisszák mögé visz Molnár Ferenc egyfelvonásosa, az Előjáték Lear királyhoz, amely kortárs operaként éledt újjá Kecskeméten.
Színház

„Semmilyen feljelentésről nincs tudomásom” – Zalán János megszólalt az Index cikke kapcsán

Nyilatkozatot és nyílt levelet küldött Zalán János az Index szerkesztőségének, amelyben a portál január 10-án megjelent cikkére reagál. Ebben arról írtak, hogy a korábban Zalán által vezetett Pesti Magyar Színház ellen büntetőfeljelentést tettek.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Plusz ajánló

Ott vagyunk, ahol a kultúra – megjelent a februári Fidelio

Részletes programbontásokkal, hírekkel, ajánlókkal és interjúkkal megjelent a Fidelio 2025. februári száma. Az ingyenes magazin megtalálható országszerte, az ismert terjesztési pontokon, és az online verzió is elérhető!
Plusz játék

Játék! – Ön felismeri, mely zeneművek csendülnek fel a Váratlan dallamok című filmben?

Játsszon a Fidelióval és a Cirko Filmmel, és nyerjen páros mozijegyeket! Érdemes próbálkozni, ugyanis minden tizedik helyes megfejtő nyereményben részesül.
Plusz ajánló

Gregory Porter is fellép a Margitszigeti Színházban

Opera, musical, rendhagyó táncelőadás, filmzene koncert, cirkuszshow – a Margitszigeti Színház idén is változatos műfajokkal várja a közönséget Budapest szívében, májustól egészen szeptemberig.
Plusz magazin

2025-ben először lett transznacionális kulturális főváros: Gorizia

Goriziát jó hetven évvel ezelőtt választották ketté, egyik része Olaszországhoz, a másik Szlovéniához tartozik. A két rész az Európa Kulturális Fővárosa címnek köszönhetően idén újra egyesül.