A kiemelkedő szakmai munkáért, a közösségért végzett tevékenységért, valamint a nemzetben való gondolkodás előmozdításáért járó Duna-díjat Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház főigazgatója, a Magyar Teátrumi Társaság elnöke, a Színház- és Filmművészeti Egyetem kuratóriumi elnöke, az MMA tagja kapta. A Kossuth- és Jászai Mari-díjas rendező munkásságával egyaránt képviseli a hagyományok megőrzését és az újító szemléletet, elkötelezett a nemzeti identitás és a kultúra iránt, továbbá a színjátszás és a filmművészet területén is hozzájárul a kultúra közvetítése által a közösségformáláshoz – mondta a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap vezérigazgatója, Papp Dániel.
A Karinthy-gyűrűt Balázs Péter Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező, szinkronszínész vehette át. A Duna Médiaszolgáltató vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy „az egyik legnépszerűbb nevettető a nagy klasszikusoktól a 20. századi szerzőkig, a drámától az operettig, a színház mellett a filmekben, tévé- és rádiójátékokban is megmutatta istenadta tehetségét”. Altorjai Anita hozzátette, hogy
a humor kiválósága színészként és rendezőként mintegy kétszáz bemutatót jegyez,
több száz film, televíziós produkció és szinkron van a repertoárján.
A Sára-Csoóri-életműdíjat – a magyar animáció 110. emlékévében – Ternovszky Béla Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, érdemes művésznek ítélték oda.
A hazai rajzfilmgyártás legendája generációkat összekötő alkotásokkal gazdagította a nemzetet, és tett szert világhírre a Macskafogó című animációs filmmel.
Az életműdíjjal a Duna Televízió két meghatározó alakjának állít emléket a Duna Médiaszolgáltató, a kétszeres Kossuth- és Balázs Béla-díjas operatőr, filmrendező Sára Sándornak, és a kétszeres Kossuth- és József Attila-díjas költő, esszé- és prózaíró Csoóri Sándornak.
Az ismeretterjesztés területén végzett kiváló munka elismeréseként járó Tőkéczki László-díjban Mező Gábor részesült. A Magyar Ezüst Érdemkereszttel kitüntetett kutató, újságíró szerteágazó, tényfeltáró munkássága a posztkommunista hatalomátmentésre, a rendszerváltásra, illetve Magyarország 1945 utáni történetére terjed ki.
A Herczeg Ferenc-díjat Nagy Katalin, Magyar Érdemrend lovagkeresztje kitüntetéssel és Kazinczy-díjjal elismert újságíró vehette át. Az M5 kulturális csatorna szerkesztője, a Kossuth Rádió vezető szerkesztője gyermekként döntött hivatása mellett, előbb rádiós, majd tévés lett. A kulturális, a közéleti és hírterületen egyaránt bizonyított riporterként, szerkesztőként, műsorvezetőként és a közmédia brüsszeli tudósítójaként.
A Magyar Rádió egykori zenei igazgatója, a Zeneakadémia hajdani főigazgatója, a Corvin-lánccal és Kossuth-díjjal kitüntetett zeneszerző, karmester, zongoraművész és pedagógus emlékére alapított Dohnányi Ernő-díjat Szvorák Katalinnak ítélték oda. A Magyar Érdemrend középkeresztjével kitüntetett, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas előadóművész évtizedek óta köti össze a világ magyarságát – határokon és kontinenseken átívelően – a vigaszt és örömöt nyújtó népdalok által.
A Wacha Imre-díjjal Dióssy Klárit jutalmazták. A Duna és a Kossuth Rádió műsorvezetője
több száz adásban, több ezer emberrel beszélgetve képviseli a közmédia egyik legnagyobb értékét, a szép magyar beszédet.
A szakma iránti tiszteletét bizonyítja, hogy hangmelegítés és artikulációs gyakorlat nélkül nem ül be a stúdióba. A szép és helyes magyar nyelvhasználatért járó elismerés a több mint 50 évig a rádiós és televíziós munkatársakat oktató beszédtanárnak, a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjével és Arany Kazinczy-díjjal kitüntetett életműdíjas nyelvésznek állít emléket.
A magyar nemzeti hírügynökség alapítója, az MTI kiemelkedő szerkesztője és parlamenti tudósítója előtt tisztelgő Egyesy Géza-díjat a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjével és Táncsics Mihály-díjjal kitüntetett Ternovácz István újságíró kapta. A közmédia délvidéki tudósítójától a Kossuth Rádió Határok nélkül című műsorban riportok és izgalmas vajdasági történetek hallhatók, míg a Hajnal-tájban egy másik oldaláról ismerhették meg: tanult szakmájának megfelelően a mezőgazdasági termeléssel, a méhészet kérdéseivel foglalkozik, saját tapasztalatait is felhasználva és megosztva.
Az MTVA 2021-ben elhunyt hírigazgató-helyettese emlékére alapított Gyukity István-díjat az MTVA Hírigazgatóságának hírterületi vezető szerkesztője, Császár Attila vehette át. Az egyik legismertebb televíziós újságíró a nyolcvanas évek második felében dolgozott a Magyar Rádióban, majd a Magyar Televízióban is, tudósított a rendszerváltozásról és az ahhoz kapcsolódó eseményekről. 2019 decemberében csatlakozott az M1 aktuális csatorna stábjához.
A sportújságírók díját, a közmédia életműdíjas főmunkatársának, legendás sportriporterének emléket állító Knézy Jenő-díjat Szöllősi György, az Európai Sport Média alelnöke, az MTVA Sportkoordinációs Szerkesztőbizottságának elnöke, a Nemzeti Sport főszerkesztője vehette át. A díjazott példaértékű erőfeszítéseket tesz a hazai sporttörténelem ápolásáért, az Év Sportolója Gála keretében a kimagasló teljesítmények elismeréséért, valamint a magyar kiválóságok nemzetközi képviseletének területén.
Fejléckép: Ternovszky Béla és Balázs Péter (Fotó/Forrás: Kovács Attila / MTI)