Plusz

Titkos átjáróra bukkantak a brit parlament alsóházában

2020.02.28. 16:25
Ajánlom
A történészek számára is meglepetés volt a 360 éve épült, rég elfeledett titkos folyosó felfedezése a Westminster-palotában, a törvényhozás alsóházának ülésterme mellett - adta hírül a BBC.

A történészeket az egyik fa panelben található apró kulcslyuk vezette nyomra a folyosó pontos helyével kapcsolatban. Liz Hallam Smith történész, az épület felújításáért felelős konzultáns és kollégái 10 ezer, a parlament történetéhez kapcsolódó, katalogizálatlan dokumentumon rágták át magukat, amikor rábukkantak egy folyosó terveire, amely a Westminster-terembe vezetett. 

parlament1-104716.jpg

Véletlenül fedezték fel az ajtót (Fotó/Forrás: © UK Parliament/Jessica Taylor)

A brit Munkáspárt által három évvel ezelőttig irodáknak használt épületrészben fedezték fel az egyik végét.

A faajtóról, amely a bejáratot rejtette, úgy vélték, hogy egy elektromos szekrény része

- mondta a BBC-nek Hallam Smith. Azonnal riasztották a parlament lakatosát, akinek némi nehézség árán sikerült kinyitnia az ajtót. Mögötte egy kőpadlós kamrát találtak, ennek a helyiségnek a túlsó felén pedig egy befalazott ajtót. Még az egykori, 3,5 méter magas ajtókat tartó zsanérokat is felfedezték. 

parlament-104712.jpg

titkos ajtó az angol parlamentben (Fotó/Forrás: © UK Parliament/Jessica Taylor)

A másik meglepetés a történészek számára az volt, hogy villanyt tudtak gyújtani.

Nemcsak villanykapcsolók voltak ugyanis az alagútban, hanem működő villanykörték - ez utóbbiak az Osram gyártmányai "Őfelsége kormányának tulajdona" - felirattal.

Az elektromos világítás az 1950-es évekbeli restaurálás eredménye lehet. 

A korábbi építőmunkások keze nyoma nemcsak munkájukban maradt meg, hanem a kőművesbrigád tagjai gondosan dokumentálták is a nevüket és az 1851-es dátumot a befalazott ajtó vakolatára egy ceruzával. Az alapos kutatásból ezután természetesen az sem maradhatott ki, hogy a történészek utánajárjanak valamennyiük hátterének és igazolják, hogy tényleg létező személyek voltak, sőt már a leszármazottaikat is keresik. 

 

A Westminster-terembe, az épület legrégebbi, XI. században épült csarnokába vezető

átjárót 1661-ben II. Károly király koronázási ünnepségére építették, hogy a vendégek ezen keresztül jussanak be az ünnepségre, és a mennyezetten még most is jól látható a 17. századi fagerendázat.

Az átjárót később miniszterelnökök és politikusok használhatták mint alsóházi főbejáratot, majd 1807-ben befalazták. 1950-ben fedezték fel újra a második világháborús bombázások okozta károk helyreállításakor, majd 1952-ben ismét lezárták, és feledésbe merült.

(képek forrása © UK Parliament/Jessica Taylor)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Ezt a viccet bizony mi értettük félre – kritika a Joker második részéről

Látszólag az egész világ gyűlöli Todd Philips kultikus filmjének folytatását. De vajon mi lehet az oka annak, hogy a rendező elképzelései és a rajongók várakozásai ennyire elmentek egymás mellett?
Vizuál

Japán lampiontól a fonott vécéülőkéig – megnyílt a Néprajzi Múzeum gyűjteményi állandó kiállítása

Több évnyi előkészítő munka után október 10-én megnyílt a Néprajzi Múzeum 3600 műtárgyat felvonultató, új gyűjteményi állandó kiállítása az Ötvenhatosok terén. Ennek létrejöttéről kérdeztük Szarvas Zsuzsanna főkurátort.
Színház

Duplapremierre készül a Katona József Színház

Október 11-én este debütál a Kamrában az Itt élet című előadás Máté Gábor rendezésében, míg október 12-én Tarnóczi Jakab Radical Relax című produkcióját mutatják be a nagyszínpadon.
Színház

A Szalon Nyitány című zenés irodalmi esttel nyílik meg a Vígszínház negyedik játszóhelye

Október 12-én nyitja meg kapuit a Víg Szalon. Az első időszakban a Szalon Nyitány előadásai mellett Filmklubbal, a Víg Társalgó beszélgetéseivel, a Szívlapát című versszínházi produkcióval és a Vígkorúak Klubjával várja az érdeklődőket.
Vizuál

Oscar-díjra kvalifikáló fesztivál lett a Friss Hús

A 2025-ös fesztiválon a legjobb magyar animációs rövidfilm és a legjobb magyar élőszereplős rövidfilm kategória díjazottjai már jogosulttá válnak a 98. Oscar-díjra való nevezésre, ezzel jelentősen lerövidítve az egyébként bonyolult és szigorú jelentkezési procedúrát.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

Izgalmas kapcsolódások, inspiráló újdonságok és közönségkedvencek várnak októberben a MOMkultban

Oscar-díjas filmek betétdalai nagyzenekarral, Budapestről szóló utcadalok, Bach és magyar népzene táncházban a Danubia Zenekar és Pál István Szalonna és bandája összefogásával – mutatjuk, milyen koncertek közül válogathatunk októberben a MOMkult műsorán.
Plusz hír

Itt a lista, közülük kerülnek ki a 2024-es Prima Primissimák

Rekordszámú, több mint 900 jelölés érkezett az immár harmadik évtizedébe lépő elismerésre. Közülük választotta ki a Prima Primissima Alapítvány kuratóriuma azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető díjat.
Plusz ajánló

„Mindannyian egyek vagyunk” – szimfonikus Ady-koncert Dunaszerdahelyen

Október 7-én, Dunaszerdahelyen hallhatja a közönség a Lennék valakié – Ady szimfonikusokkal című előadást, amelyen a költő versei zenekari kísérettel szólalnak meg. A nagy sikerrel futó produkció már több határon túli településen megnyerte magának a hallgatóságot.
Plusz ajánló

William Christie, Joyce DiDonato, Jordi Savall és Riccardo Chailly is szerepel a Müpa 2025-ös programjában

A magyar közönség kedvencei váltják egymást a színpadon a Müpa jubileumi évadában: a klasszikus zene neves karmesterei és szólistái, valamint a jazz és a könnyűzene legjava is Budapestre jön az új évben.
Plusz ajánló

Jókedvű találkozások és őszi hagyományok – idén októberben rendezik meg a Komáromi Borkorzót

Az október 3. és 5. között tartott fesztivál a jó italok szerelmesei mellett a zenerajongókat, sőt mindazokat várja, akik szeretik kellemes hangulatban, jó társaságban eltölteni a szabadidejüket.