Plusz

Több mint kétszáz év után visszakerülnek az elhurcolt Parthenón-márványok Athénba

2023.01.27. 10:10
Ajánlom
Még idén visszakerülnek Athénba a több mint kétszáz éve a londoni British Múzemban őrzött, az Akropoliszról származó ókori márványszobrok és reliefek – szúrta ki a Magyar Hang a The Times oldalán.

Noha a britek ragaszkodnak a 2500 éves műtárgyak tulajdonjogához, a The Times forrása szerint a British Múzeum hozzájárul, hogy a márványszobrokat az Akropoliszi Múzeum egy új, erre építendő önálló szárnyban kiállíthassa.

Továbbá a lap beszámolója szerint a British Múzeum és a görög kormány kizárt bármiféle „kölcsönt, kereskedést vagy cserét”: a megkötendő szerződésben lefektetik a műtárgyak tulajdonjogi viszonyait, és azon nem változtatnak.

A Parthenón-márványok túlnyomó többségét az athéni Akropolisz épületeiről 1801 és 1812 között Lord Elgin vitte el,

aki ezen időszak első éveiben nagykövetként képviselte a brit koronát az akkor az Oszmán Birodalom fennhatósága alatt álló Athénban.

A brit álláspont szerint azonban

az „Elgin-márványokként” is emlegetett műkincseket a szükséges engedélyek birtokában vitte ki az országból a diplomata, eredetileg azzal a céllal, hogy skóciai birtokát díszítsék.

A lord azonban végül eladta a szobrokat a brit kormánynak, így kerültek a British Múzeumba.

1460px-2006_01_21_Athenes_Parthenon-100422.jfif

A Parthenón, amely a Világörökség része (Fotó/Forrás: Wikipedia)

A független görög állam soha nem ismerte el a műtárgyak kivitelének jogszerűségét: 1832 óta folyamatosan megpróbálták visszaszerezni a szobrokat,

többek között a második világháború éveiben és azt követően az 50-es évek ciprusi konfliktusának idején. 2020-ban a görög kormány az EU segítségét kérve kísérelte meg ismét a Parthenón-márványok visszaszerzését.

Épp ezért nagy szó, hogy több mint kétszáz év után a brit kormány és a görög állam között létrejöhet egy olyan szerződés, amelyben tisztázzák a szobrok tulajdonjogát,

és így visszakerülhetnek az Akropoliszi Múzeumba.

Fejléckép: Az  „Elgin-márványok" egy darabja: szoborcsoport a Parthenon keleti homlokzatáról, még a British Múzeumban (Fotó/Forrás: Andrew Dunn/Wikipedia)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

Indul a szabadtéri szezon a Magyar Zene Házában

Májustól szeptemberig újra a szabadtéri programoké a főszerep a Zene Házában: változatos műfajokban érkeznek feltörekvő tehetségek és elismert zenekarok.
Plusz magazin

„Mintha a saját gyerekeim lennének” – Borbásné Garzó Erika, a Mester-M díjazottja

Április 17-én tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző vehette át a MOL – Új Európa Alapítvány által alapított Mester-M Díjakat. A díjazottak portréját a Fidelio hasábjain közöljük, a sorozatban ezúttal Borbásné Garzó Erikát, a szegedi Tornádó Team Korcsolyázó Sportegyesület gyorsasági görkorcsolya edzőjét ismerhetik meg
Plusz magazin

„Nemcsak szívügyemmé, hanem küldetésemmé vált mindenféle művészeti oktatás” – Herpainé Velkey Klára, a Mester-M díjazottja

Április 17-én tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző vehette át a MOL – Új Európa Alapítvány által alapított Mester-M Díjakat. A díjazottak portréját a Fidelio hasábjain közöljük, a sorozatban ezúttal Herpainé Velkey Klára magyar és ének-zene szakos tanárt ismerhetik meg.
Plusz magazin

„A vállam elég nagy, ezen ki lehet sírni magatokat” – Pantelics Péter, a Mester-M díjazottja

Április 17-én tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző vehette át a MOL – Új Európa Alapítvány által alapított Mester-M Díjakat. A díjazottak portréját a Fidelio hasábjain közöljük, a sorozatban ezúttal Pantelics Pétert, a kapuvári Castrum Sport Club karateedzőjét ismerhetik meg.
Plusz magazin

„Egy tanár személyiségében a komplexitása a legfontosabb” – Szeidemann Ákos, a Mester-M díjazottja

Április 17-én tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző vehette át a MOL – Új Európa Alapítvány által alapított Mester-M Díjakat. A díjazottak portréját a Fidelio hasábjain közöljük, a sorozatban ezúttal Szeidemann Ákost, a tatai Eötvös József Gimnázium kémia-fizika szakos tanárát ismerhetik meg.