Plusz

Tükörré váló mondatok – Kukorelly Endre a Kult50-ben

Kult50 – Akik pörgetik a kultúrát
2020.09.21. 09:35
Ajánlom
„Ne írj, ha félsz” – mondta egy interjúban Kukorelly Endre. És nem fél. Sőt, lázad és provokál. Amikor nem saját szövegeit „rontja és javítja”, kreatív írást tanít, focizik (1996-ban megalapította az író futballválogatottat), hajléktalanság-projektbe fog, vagy „gondol egyet” és segít föléleszteni a Baumgarten-díjat.

Kult50 kategória: Ügy

Védnök: Vecsei H. Miklós

Elismert teljesítmény: A Baumgarten-díj visszaállítása

Még kamaszként került a kezébe Dosztojevszkij Bűn és bűnhődés című regénye, ami megvilágosodás-szerűen hatott rá, és megváltoztatta addigi hozzáállását az irodalomhoz. Ekkor döntötte el, hogy író lesz. Aki azért ír, hogy önmagát szórakoztassa. Vagy megváltsa. Vagy „csak” még jobban megismerje.

Mindenkinek ajánlja az írás és olvasás drogként való használatát.

Az író közéleti ügyekben máig aktív szerepet vállal. 2015-ben létrehozta a Nyugodt Szív A Lakhatásért Alapítványt. A szervezeten keresztül, civilek adományaiból segítenek rászoruló embereken, családokon.

IMG_3630-222632.jpg

Kukorelly Endre (Fotó/Forrás: Csabai Kristóf / Fidelio)

2019 tavaszán Kukorelly kezdeményezésére feltámasztották az 1950-ben megszüntetett Baumgarten-díjat, s e célra az író föl is ajánlott egymillió forintot. Az öt díjat és hat jutalmat jelentő, évente kiosztott, 5.200.000 forint összértékű elismeréseket közösségi finanszírozásból szeretnék életben tartani. Ennek az ereje abban is rejlik, hogy aki beszáll – bármilyen összeggel –, odafigyel majd a mindenkori díjazottakra. A díj – ami a Gyümölcsöskert-Baumgarten-díj elnevezést kapta – valamennyi kurátorának feladata, hogy kizárjon bármiféle állami beavatkozást. Kukorelly elvállalta az első három évre a kurátori munkát, amit ezután átad egyik, már díjazott írótársának.

A cél politikamentesen, csak és kizárólag szakmai szempontok alapján elismerni az írókat.

Kukorelly Endre szerint csakis annak van igazán esélye rá, hogy megváltoztassa életét, aki művészetekkel foglalkozik. Ő maga a regények, versek, esszék és színdarabok (darabját játszotta a Katona József Színház) mellett naplót is ír. S e műfaj művelését mindenkinek ajánlja, mert rengeteget segít az önismeretben. Ugyanakkor abban bízik, halála előtt tíz perccel majd szólnak neki, mert akkor még marad egy kis ideje megsemmisíteni a naplóit…

Kukorelly addig ír egy mondatot, amíg az nincs kész. S nem hagyja abba, amíg meg nem pillantja magát benne, mint Nárcisz a víz tükrében. Mert az írásban az a jó, hogy nehéz. Ő nem akar megfelelni senkinek, mindössze élvezni szeretné, amit csinál. S ha ez sikerül, az is élvezi majd, aki olvassa. Mint írja:

Műveld a kerted, hallgass rigót, ne hallgass másokra.

A Fidelio idén is összeállította azoknak a művészeknek a névsorát, akik a saját területükön jelentős teljesítményt nyújtottak az előző év folyamán. Sorozatunkban bemutatjuk az Ötvenet.

A Kult50 idei díjazottjainak névsorát itt olvashatja.

Fejléckép: Kukorelly Endre (fotó: Csabai Kristóf / Fidelio)

„Ne csak nézzük, csináljuk is!” – Kukorelly Endre: Pálya

Kapcsolódó

„Ne csak nézzük, csináljuk is!” – Kukorelly Endre: Pálya

Profi és amatőr sportról, kívülálló bírókról és az öröm ízéről beszélgettünk Kukorelly Endrével új kötete, a Pálya kapcsán. 

Kult50

A Fidelio 2017-ben indította el a Kult50 – A kultúra 50 arca kiadványát, amely mindig az előző év kiemelkedő művészi, kulturális teljesítményei alapján mutatja be azt az ötven kulturális szereplőt, akikre itt és most érdemes odafigyelni.

Idén már tíz kategóriában jelölhettek a különböző szakmai szervezetek, valamint a közönség, a jelöltek közül pedig a kategóriákhoz tartozó védnökök és a Fidelio szerkesztősége közösen választották ki a kultúra ötven arcát.

A beválogatott Ötvenet portrésorozatban mutatjuk be.

Legolvasottabb

Zenés színház

Az ellentmondásokban rejlő erő – Tulassay Ádám az Operaház új Requiem-produkciójáról

Verdi Requiemje egyházzenei alkotás vagy színpad nélküli opera? Mi áll a középpontjában, a halálfélelem vagy a bizakodás? Ezekre a kérdésekre is keresi a választ az OPERA új produkciója, melynek kapcsán a rendezővel, Tulassay Ádámmal beszélgettünk.
Jazz/World

Két koncertet ad Al Di Meola az Erkel Színházban

A Jazzfest Budapest által szervezett, november 9-i eseményen harminchat év után hallható újra Budapesten az Al Di Meola Electric Band, másnap pedig Mike Stern csatlakozik a gitárvirtuózhoz.
Klasszikus

Ősbemutatóval ünnepli születésnapját a Budapesti Filharmónia Társaság Zenekara

Ünnepi hangversennyel jubilál a 171 éves Budapesti Filharmóniai Társaság november 18-án a Zeneakadémián, Marco Comin olasz karmester vezényletével. A klasszikus kedvencek mellett egy kortárs magyar ősbemutató is helyet kap ezen az esten.
Könyv

Alföldi Róbert huszonnégy színészlegendával készült interjúja olvasható egy kötetben

November 25-én jelenik meg a 21. Század Kiadó gondozásában a Főszerepben című kötet, amelyben Alföldi Róbert huszonnégy lebilincselő beszélgetését olvashatjuk el mások mellett olyan művészekkel, mint Bálint András, Bánsági Ildikó vagy Cserhalmi György.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Plusz hír

Megválasztották a Nemzet Művészeit

Nyolcan nyerték el idén az egyik legrangosabb magyarországi művészeti elismerésnek számító Nemzet Művésze díjat, amelyet kedden adtak át Budapesten, a Magyar Művészeti Akadémia székházában, a Pesti Vigadóban.
Plusz ajánló

November 15-től jégpályával vár a Városháza Téli Élménypark

Az idei szezonban is két helyszínen hangolódhatunk az ünnepekre: a Deák Ferenc téren karácsonyi vásári forgatag, míg a Városháza parkban jégfolyosó és jégpálya, valamint minőségi ünnepi programok várnak mindenkit.
Plusz ajánló

Ünnepelje a Pesti Vigadóban Budapest születésnapját!

November 17-én tematikus épülettörténeti sétán vehetünk részt Görbe Márk művészettörténésszel, aki személyes hangvételű betekintést nyújt a Pesti Vigadó történetébe. A séták két időpontban indulnak.
Plusz ajánló

Nyolcezer év étkezési kultúrája

Fine Dining: az ősi Kína gasztrotörténetei címmel nyílt meg a Néprajzi Múzeum új időszaki kiállítása, amelyet január közepéig láthatnak az érdeklődők. Az új tárlatról Wilhelm Gábor kurátorral beszélgettünk.
Plusz ajánló

Összművészeti előadással emlékeznek a nyolcvan éve elhunyt Radnóti Miklósra

A Rumbach Zsinagógában tartott, november 9-i előadás a Bori notesz szövegére épül. A költőt Sütő András színművész alakítja, a produkció rendezője Seres Tamás.