Október 26-án az Union of Musicians and Allied Workers szervezet Justice at Spotify (Igazságot a Spotify-on) névvel indított kampányt, mivel úgy vélik, súlyos igazságtalanságok vannak abban, ahogy a svéd streaming-szolgáltató részesedést fizet a zenészeknek bevételei után.
A szervezet lényegében három dolgot kér. Egyrészt, a Spotify fizessen legalább egy dollárcentet minden letöltés után (ez a jelenlegi 0,38 centnek mintegy háromszorosa). Másrészt legyen átláthatóbb a cég működése, és a transzparens működés terjedjen ki a nagy kiadókkal, terjesztőkkel és menedzsmentcégekkel való szerződésekre is. Harmadszor és végül: egyezzenek meg végre a zenészekkel a jogdíjrészesedések százalékait illetően.
Az UMAW nyílt levelét eddig tizennyolcezer zenész írta alá, akiknek többsége a járványhelyzet miatt jobb híján csak ilyen bevételre számíthat.
Azóta újabb felhördülést váltott ki a Spotify legutóbbi lépése, amely lehetővé teszi, hogy a streaming-szolgáltató bevegye a hivatalos és népszerű lejátszási listáiba azoknak a dalait, akik cserébe lemondanak az amúgy is alacsony részesedésük egy részéről.
Még nagyobb kiakadás volt augusztusban abból, hogy Daniel Ek, a Spotify alapító-CEO-ja azt nyilatkozta, ha a zenészek keveslik a bevételeiket, készítsenek több lemezt.
A zenészek érdekében tevékenykedő UMAW azt követeli, hogy a Spotify változtasson a fizetési stratégiáján. A jelenlegi működés szerint a cég annak megfelelően osztja fel az előfizetőktől és a hirdetőktől befolyt összeget, hogy kinek mennyiszer streamelték az anyagát. A Rolling Stone magazin kimutatása szerint így a streaming-kifizetések 99,4%-a (!) az előadók legnépszerűbb 10 százalékához, mintegy 160 ezer előadóhoz kerül.
Hogy miként lehetséges változtatni ezen, abban közel sincsen egyetértés. Logikus lenne, hogy a pénz, amit egy felhasználó előfizetési díjként fizet, arányosan kerüljön azokhoz a művészekhez, akiket hallgat. De az alternatív működési módok olyan adminisztrációs terhet jelentenének a streaming-szolgáltatónak, amellyel sem ők, sem a művészek nem járnának jobban. (Vice, Rolling Stone)