A hétvégi eseménysorozat gazdag kínálatáról a Szentendrei Kulturális Központ ügyvezetőjével, Solymosi Helénával és a Lakástárlat Alapítvány elnökével, Musza Györgyivel beszélgettünk.
Miért pont PÜF?
Solymosi Heléna: A Szentendrei Pestisűző Fesztivál, amit szervezőinkkel magunk között csak PÜF-nek becézünk, legkülönlegesebb fesztiválunk. Célunk, hogy a programokkal játékos, kreatív formában hozzuk közelebb a látogatókhoz Szentendre hagyományait. Szeretnénk megismertetni a helyiekkel és az ide látogatókkal Szentendre egyedi történelmi és kulturális múltját. A szokatlan fesztiválnév egy több száz éves helyi legendának állít emléket.
Nagy pestisjárvány volt Szentendrén?
Solymosi Heléna: Valójában nem. A Fő téren álló Pestiskeresztet, másik nevén Kalmár-keresztet a város szerb kereskedői éppen azért állították 1763-ban, mert a járvány elkerülte a várost. A hiedelem szerint a járványnak csak egy áldozata volt, egy fiatal lány, akit állítólag fejjel lefelé temettek el a kereszt alá, hogy a pestis ne tudjon tovább terjedni.
Borzongató történet…
A borzongatás a fesztiválprogramjainkban is szerepet kap.
Városunk mediterrán jellegét a déli városok fieszta-hangulatát idézve erősítjük. Tematikus sétánk a Tourinform Iroda szervezésében a borzongani vágyóknak szól. Az évszázadok során árvíz, tűzvész és járvány sújtotta a várost, de minden csapást legyőzött. Hogyan? Erre keres választ a tematikus séta. Szintén borzongató elem a programok között a Haláltánc. Ettől sem kell megijedni, ez egy látványos kortárs-tánc produkció, amelyben a Dunáról hajókon érkező táncművészek előadását láthatjuk a Barakoo Dobkör zenei kíséretével, Grecsó Zoltán remek koreográfiájával. Utána fényekbe borul a város, elindul a lampionos felvonulás végig a belvároson és a korzón. A zenés felvonuláson kortárs művészeink jellegzetes motívumai is felvonulnak.
Milyen szokatlan és érdekes programokat tartogat még a fesztivál?
Természetesen most is a legkiválóbb hazai zenekarok lépnek fel a nagyszínpadon: a PASO, Péterffy Bori, a Colorstar, de a koncertek mellett dunai hajóversenyt és különleges művészeti programokat is kínálunk. Az Új Műhely Galéria szervezésében vasárnap 16-19 óra között Knyihár Amarilla festőművész vezetésével mindenki szabadon engedheti a fantáziáját és alkothat. A Fő téren nagy szentendrei képzőművészek, Vajda Lajos, Korniss Dezső és Barcsay Jenő nyomában a város ősmotívumait festhetik meg az érdeklődők. A program nyitott és ingyenes. És ez még nem minden, mert a Dunaparti Művelődési Ház udvarán is kreatív élményfestés várja a fesztiválozókat vasárnap. De erről meséljen a programgazda, Musza Györgyi.
Milyen korosztályt vártok a DMH udvarán a közös festésre?
Musza Györgyi: Felnőtteket várunk, alsó korhatár 14 év.
Kell-e előképzettség a közös festéshez?
Nem kell előképzettség, mindenki jöhet, aki szeretné kipróbálni magát, és valaha már fogott ecsetet a kezében. Persze lesznek köztünk teljesen kezdők és már rutinnal rendelkezők is. Aki igényli, kap segítséget Gályás Attila festőművész rajztanár kollégánktól és segítőjétől, Tzortzoglou Teodórától.
Kiket hívtatok meg, kik segítenek az alkotásban?
Az érdeklődők egy 10 méter hosszú vásznon festhetnek, persze mindenkinek lesz saját területe, ahol senki nem zavarja majd őt az alkotásban, ezek 40x30-as téglalapok, amelyeket eleve felrajzolunk a vászonra. A programon részt vesznek szentendrei festőművészek, grafikusok, akik saját festőállványukon, saját festővásznakon fognak alkotni.
A közös élményfestésre kortárs szentendrei festőművészeket hívtunk meg.
Velünk lesz: Alattyáni István Tyutyu, Andrelli Pap J. György, Bihon Győző, Dóró Zsolt, EfZámbó István, Ezüst Zoltán, Gulyás Andrea, Juhász Gergő, Krizbai Gergely Krizbo, Lukács Tibor, Nagy Barbara, Regős István, Szabó Tamás, Georgios Tzortzoglou, Verebélyi Diána, Vincze Ottó.
Milyen technikát, alapanyagokat lehet kipróbálni ezen a napon?
Festővásznon fogunk dolgozni, nagy valószínűséggel ecsettel. Művész akrilfestéket használunk, de a grafikus kollégák kipróbálnak és megmutatnak új anyagot is. Ez az akvarell filc lesz, itt debütál.
Milyen motívumokat festhetnek a közös happeningben résztvevők?
Az alkotás reggel 10 és délután fél 5 között zajlik. Ez idő alatt mindenki nyugodtan elkészülhet a DMH árnyas udvarán. A javasolt téma: Szentendre Ősmotívumai.
Megfesthetjük a legismertebb szentendrei témákat,
a Váralja sikátort, a templomtornyokat, a Pestis keresztet, a Városháza homlokzatát, a Rab Ráby ház kapuját, a Vajda rácsot és még sok más szentendrei motívumot. Ebben a Szentendréről készült fotók és festményrészletek lesznek az alkotni vágyók segítségére. A vásznat este fél 6-kor ünnepélyes keretek között feldaraboljuk, és mindenki hazaviheti saját Szentendréjét.
Lesz belépődíj?
Belépődíj nincs, a program ingyenes. Szeretettel várjuk az alkotni vágyókat. Szalmakalapot fel, Szentendrét mindenkinek!
Részletes program ide kattintva>>>
(szerző: Széles Nóra)