A Független Előadó-művészeti Szövetség a független szférát negatívan érintő, legutóbbi kormányzati döntéseket követően már korábban válságstábot hívott össze, majd március 2-án kiadott egy közleményt. Ebben konkrét számokkal alátámasztva figyelmeztetnek arra, hogy a költségvetés módosításában szereplő megszorítások leginkább a kulturális ágazatot érintik, és a súlyos következmények megelőzése érdekében további összefogást kezdeményeznek az érintettek között, valamint azonnali tárgyalásokat sürgetnek a kormánnyal.

Kapcsolódó
A kultúra még mindig nemzeti alap? – összefogásra buzdít a függetleneket tömörítő szövetség
A FESZ közleménye szerint több mint 35 milliárd forintot vonnak el a kultúra területéről a 2023. évi módosított költségvetés alapján, mindezt úgy, hogy közben a sportra szánt támogatások mértéke 116 milliárd forinttal növekszik.
Az 1848-as forradalom és a szabadságharc évfordulóján, civil szervezetek közreműködésével rendezett kétnapos eseménysorozat egyike a Hősök terétől induló, és az Andrássy út elejéig tartó Szabadságmenet volt március 15-én. Ennek zárórendezvényén többek között Wunderlich József és Molnár Piroska színművészek is felléptek az emelvényre, és ugyanitt olvasta fel Duda Éva táncos-koreográfus és Fodor Tamás színművész-rendező a FESZ kiáltványát. A függetleneket tömörítő szövetség ebben a kormánnyal szembeni követeléseket fogalmaz meg, és minden társadalmi csoportot, akik az utóbbi időkben az országvezetés intézkedései miatt hátrányokat szenvedtek, összefogásra és közös fellépésre buzdít.
A Független Előadó-művészeti Szövetség kiáltványát szó szerint közöljük:
VISSZA A PÉNZT A KULTÚRÁBA!
Követeljük, hogy azonnal adja vissza kormány azt a 34 milliárd forintot, amit elvett kultúrától, így a minősítéssel nem rendelkező előadóművészeti szervezetektől, a függetlenektől is. Követeljük, hogy a kormány a következő 5 évben költsön legalább annyi pénzt a kultúrára, mint a focira!
A kultúra nem csak szórakozás és nem luxus. Az országunk lelke, őrzi az identitásunkat, és lehetőséget teremt arra, hogy a múlt tanításai tovább éljenek bennünk és utódainkban is.
Élhetünk a legkisebb faluban vagy éppen a 150 éves fővárosban; lakhatunk budai villában vagy az ormánsági szegénysoron: a kultúránk közös. A kultúránk nemzeti alap.
Ha egy vidéki kisvárosban élsz, azt látod, hogy már nincsen posta, könyvtár, művház, bolt, kocsma, orvos, tanár és a szomszéd faluban már pap sincs. Ha a fővárosban laksz, szinte a bőrödön érzed, ahogy visszaszorul a közösségi életed. Bajban vannak a színházaink, társulataink, zenészeink, táncosaink, íróink, tanáraink.
Nem tárgyalnak velünk, csak megüzenik: nincs pénz. Nincs pénz pályázatokra, támogatásokra, könyvtárakra, kiállítóterekre, színházakra, zenei együttesekre, fesztiválokra vagy éppen a tanári fizetések emelésére. Külföldön meg azt mesélik, hogy többet költenek kultúrára, mint bármelyik európai kormány. Hazugság. Nemcsak azért, mert a pénzek nagy része beruházás – és nem a kulturális élet működtetése –, hanem azért is, mert a kormánynak kedves aktorok számolatlanul kapják a pénzt, és senki nem kéri számon, hányan részesülnek az akármilyen színvonalú termékekből.
A független szektor a tavaly is nevetséges 800 millió helyett idén még nevetségesebb 500 milliót kap – míg a Nemzeti Színház költségvetése több mint kétmilliárd, a Színházi Olimpia több mint 4 milliárdjáról nem is beszélve.
A Független Előadó-művészeti Szövetség tagjai összefogásra és közös cselekvésre hívnak mindenkit. Hívjuk a tanárokat, óvónőket, filmeseket, újságírókat, a megbélyegzett civileket, az elbocsátott postásokat, az ellehetetlenített orvosokat, az oktatás szabadságáért küzdő diákokat és mindenkit, akit bármilyen hátrány ért az elmúlt években.
Hiszen egyikünk sem csak egy költségvetési sor. A kultúránk sem. A kultúránk közös és még mindig nemzeti alap!
Fejléckép: Fodor Tamás és Duda Éva (fotók/források: Németh Sz. Péter, Fidelio és Dömölky Dániel)