Plusz

„Vissza a pénzt a kultúrába!” – Duda Éva és Fodor Tamás felolvasta a FESZ követeléseit a Civil Sugárúton

2023.03.20. 09:10
Ajánlom
Az 1848-as forradalom 175. évfordulója alkalmából Civil Sugárút néven, közel száz civil szervezet részvételével tartottak eseménysorozatot a Hősök tere és az Andrássy út között március 14-én és 15-én. Itt hangzott el a Független Előadó-művészeti Szövetség (FESZ) kiáltványa március 15-én.

A Független Előadó-művészeti Szövetség a független szférát negatívan érintő, legutóbbi kormányzati döntéseket követően már korábban válságstábot hívott össze, majd március 2-án kiadott egy közleményt. Ebben konkrét számokkal alátámasztva figyelmeztetnek arra, hogy a költségvetés módosításában szereplő megszorítások leginkább a kulturális ágazatot érintik, és a súlyos következmények megelőzése érdekében további összefogást kezdeményeznek az érintettek között, valamint azonnali tárgyalásokat sürgetnek a kormánnyal.

A kultúra még mindig nemzeti alap? – összefogásra buzdít a függetleneket tömörítő szövetség

Kapcsolódó

A kultúra még mindig nemzeti alap? – összefogásra buzdít a függetleneket tömörítő szövetség

A FESZ közleménye szerint több mint 35 milliárd forintot vonnak el a kultúra területéről a 2023. évi módosított költségvetés alapján, mindezt úgy, hogy közben a sportra szánt támogatások mértéke 116 milliárd forinttal növekszik.

Az 1848-as forradalom és a szabadságharc évfordulóján, civil szervezetek közreműködésével rendezett kétnapos eseménysorozat egyike a Hősök terétől induló, és az Andrássy út elejéig tartó Szabadságmenet volt március 15-én. Ennek zárórendezvényén többek között Wunderlich József és Molnár Piroska színművészek is felléptek az emelvényre, és ugyanitt olvasta fel Duda Éva táncos-koreográfus és Fodor Tamás színművész-rendező a FESZ kiáltványát. A függetleneket tömörítő szövetség ebben a kormánnyal szembeni követeléseket fogalmaz meg, és minden társadalmi csoportot, akik az utóbbi időkben az országvezetés intézkedései miatt hátrányokat szenvedtek, összefogásra és közös fellépésre buzdít.

A Független Előadó-művészeti Szövetség kiáltványát szó szerint közöljük:

VISSZA A PÉNZT A KULTÚRÁBA!

Követeljük, hogy azonnal adja vissza kormány azt a 34 milliárd forintot, amit elvett kultúrától, így a minősítéssel nem rendelkező előadóművészeti szervezetektől, a függetlenektől is. Követeljük, hogy a kormány a következő 5 évben költsön legalább annyi pénzt a kultúrára, mint a focira!

A kultúra nem csak szórakozás és nem luxus. Az országunk lelke, őrzi az identitásunkat, és lehetőséget teremt arra, hogy a múlt tanításai tovább éljenek bennünk és utódainkban is.

Élhetünk a legkisebb faluban vagy éppen a 150 éves fővárosban; lakhatunk budai villában vagy az ormánsági szegénysoron: a kultúránk közös. A kultúránk nemzeti alap.

Ha egy vidéki kisvárosban élsz, azt látod, hogy már nincsen posta, könyvtár, művház, bolt, kocsma, orvos, tanár és a szomszéd faluban már pap sincs. Ha a fővárosban laksz, szinte a bőrödön érzed, ahogy visszaszorul a közösségi életed. Bajban vannak a színházaink, társulataink, zenészeink, táncosaink, íróink, tanáraink.

Nem tárgyalnak velünk, csak megüzenik: nincs pénz. Nincs pénz pályázatokra, támogatásokra, könyvtárakra, kiállítóterekre, színházakra, zenei együttesekre, fesztiválokra vagy éppen a tanári fizetések emelésére. Külföldön meg azt mesélik, hogy többet költenek kultúrára, mint bármelyik európai kormány. Hazugság. Nemcsak azért, mert a pénzek nagy része beruházás – és nem a kulturális élet működtetése –, hanem azért is, mert a kormánynak kedves aktorok számolatlanul kapják a pénzt, és senki nem kéri számon, hányan részesülnek az akármilyen színvonalú termékekből.

A független szektor a tavaly is nevetséges 800 millió helyett idén még nevetségesebb 500 milliót kap – míg a Nemzeti Színház költségvetése több mint kétmilliárd, a Színházi Olimpia több mint 4 milliárdjáról nem is beszélve.

A Független Előadó-művészeti Szövetség tagjai összefogásra és közös cselekvésre hívnak mindenkit. Hívjuk a tanárokat, óvónőket, filmeseket, újságírókat, a megbélyegzett civileket, az elbocsátott postásokat, az ellehetetlenített orvosokat, az oktatás szabadságáért küzdő diákokat és mindenkit, akit bármilyen hátrány ért az elmúlt években.

Hiszen egyikünk sem csak egy költségvetési sor. A kultúránk sem. A kultúránk közös és még mindig nemzeti alap!

Fejléckép: Fodor Tamás és Duda Éva (fotók/források: Németh Sz. Péter, Fidelio és Dömölky Dániel)

Veszélyben a független társulatok

Kapcsolódó

Veszélyben a független társulatok

Az Átrium után immár harmincegy független színházi műhely jelezte, hogy állami támogatás hiányában komoly anyagi gondokkal küzd, ami veszélyezteti a működésüket – hívta fel a figyelmet a hvg.hu.

A „megvesztegethetetlen hatvannyolcas” – független Kossuth-díjat kapott 80. születésnapján Fodor Tamás

A „megvesztegethetetlen hatvannyolcas” – független Kossuth-díjat kapott 80. születésnapján Fodor Tamás

A Stúdió K Színház alapítóját a Szkéné Színházban, a III. Richárd betiltva című előadás után köszöntötték kollégái, ismerősei, a Jászai Mari-díjas színésznek rendezett eseményt hónapokon keresztül, titokban szervezte Bánfalvi Eszter, Báthory Orsolya, Homonnai Kata, Szikszai Bérczes Anna és Szikszai Rémusz – adta hírül a Színház Online.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Sztárvendégekkel és fiatal tehetségekkel tér vissza a Budavári Palotakoncert

Több év kihagyás után, augusztus 1-én és 2-án ismét megrendezik a Budavári Palotakoncertet. A Budai Vár Oroszlános udvarának festői környezetében a hazai és az egyetemes operettirodalom legnépszerűbb dallamai csendülnek fel.
Jazz/World

Vissza a gyökerekhez – a Benczúr Kertben köszönti húszéves jubileumát a Jazzation

Az idén 20 éves Jazzation, Magyarország legismertebb jazz a cappella együttese számtalan sikeres nemzetközi turné után június 18-án ünnepi hangulatú esttel várja régi és új közönségét a Benczúr Kertben.
Vizuál

Francia film kapta a fődíjat az Annecy Filmfesztiválon

A világhírű animációs szemlén az Arco című alkotás hódította el az Annecy Kristályt. A fesztiválon idén díszvendégországként ünnepelték hazánkat, a hat nap során csaknem nyolcvan magyar filmet vetítettek teltházzal.
Vizuál

Átadták a Libri irodalmi díjakat

Náray Tamás, Bibók Bea, Borbás Marcsi, Bartos Erika, Karády Anna, Bán Mór, Emeran Mayer és Edith Eva Eger – mások mellett ők vehették át idén a Libri irodalmi díjakat. A könyvkereskedő 2024 legsikeresebb köteteit jutalmazta az olvasók döntése alapján.
Tánc

Szűnni nem akaró vastaps a végzős modern évfolyam vizsgakoncertjén

A Nemzeti Táncszínházban került sor a Táncművész szak Moderntánc szakirány végzős évfolyamának vizsgakoncertjére. Az est hatalmas sikert aratott, nem véletlenül. A fiatal táncművészek hihetetlenül sokszínű, stílszerűen nagyon modern és izgalmas programot táncoltak.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

Törőcsik Marit és Cseh Tamást ünnepli Budapesten az Ördögkatlan Fesztivál

Szimbolikus ballagással ünnepel Budapesten a nagykorúvá vált Ördögkatlan Fesztivál, június 18-án Cseh Tamás szobrától indul a közös séta Kollár-Klemencz László és Cseh András vezetésével a Törőcsik Mari Park felé.
Plusz ajánló

Felgördült a képzeletbeli függöny a Benczúr Kertben, színes programokkal készülnek a nyárra

Júniustól augusztus közepéig klasszikus és könnyűzenei, valamint jazz koncertek, színházi előadások, zenés színházi programok várják a nézőket a Benczúr Ház Rendezvényközpont Nyári Fesztiválján, a Benczúr Kerti Estéken.
Plusz hír

Világ fiataljai egyesüljetek! – jön a BABONA Fesztivál

Június 27. és 29.  között Szentendrén rendezik meg az ingyenes BABONA Fesztivált, mely egy szekértáborokon túli, közös művészeti élményre hív mindenkit. A háromnapos eseménysorozat házibulikból nőtte ki magát, fiatal alkotók teszik örömünneppé.
Plusz hír

Új Süsü-szobor került Csukás István síremlékére

A 2020-ban elhunyt legendás író-költő sírját tavaly decemberben rongálták meg, a művész örökösei ismét legyártatták az eredeti, Süsüt ábrázoló szobrot.
Plusz ajánló

Lakatos György: „Ha csak egy gyermeken sikerült segíteni, már megérte”

Egy tragédia indította el, ám az azóta eltelt évtizedek alatt már több mint ezer beteg gyermeket sikerült támogatni. Lakatos György fagottművésszel, a kalocsai Kék Madár Fesztivál alapítójával beszélgettünk az idei eseménysorozat előtt.