Süketelés Beethovenről

2021 January 7., 12:30
Klasszikus magazin Szerző: Csabai Máté

Tudjuk még szeretni a Für Elise-t?

A Für Elise az egyik leghíresebb klasszikus zenei dallam, és sokak szerint akkor is túljátszott, ha gyakorlatilag sosem halljuk koncertteremben. Igor Levit szerint ez bizony nagy kár.
2021 January 4., 12:30
Klasszikus magazin Szerző: Csabai Máté

Beethoven 10 legrosszabb műve, rangsorolva

A legnagyobb mestereknek is vannak rossz – vagy legalábbis nem jó – műveik. A bonni zeneszerző szintúgy alkothat gyengét, mint ahogy egy kismester jót. Összeszedtük a tíz leggyengébb Beethoven-művet, hogy Önnek ne kelljen!
2020 December 12., 15:10
Klasszikus Süketelés Beethovenről Szerző: Csabai Máté

Beethoven hálaéneke gyógyulás után

Hosszú betegség után felgyógyulva a bécsi mester megalkotta az egyik leggyönyörűbb vonósnégyestételt, ami ma, kétszáz évvel később is vigaszt jelenthet nehéz időkben. Hallgassuk meg közösen utolsó előtti kvartettjének lassú tételét!
2020 November 18., 20:45
Klasszikus galéria Szerző: Csabai Máté

Hogyan nézett ki valójában Beethoven?

Hol haragos szemű, szélfútta hajú géniusz, kezében egy készülő mű kottájával, amely megváltoztatja a világot, hol vörhenyes arcú, alkoholszagú különc, aki miatt a bécsi járókelő átment az utca másik oldalára. Melyik lehet a leghitelesebb Beethoven arckép? És melyik biztosan nem az?
2020 February 3., 19:35
Klasszikus magazin Szerző: (csm)

Nem volt teljesen siket Beethoven, legalábbis ez derül ki a beszélgetőfüzeteiből

Még a IX. szimfónia bemutatóján is hallott valamicskét, állapította meg egy zenetudós, aki tizenkét kötetben készítette elő Beethoven beszélgetőfüzeteit angol kiadásra.
2020 January 31., 15:15
Klasszikus Süketelés Beethovenről Szerző: Csabai Máté

Miért hitte Beethoven, hogy két évvel fiatalabb a valós életkoránál?

Idén ünnepeljük Beethoven születésének 250. évfordulóját. A zeneszerző a művészetének szóló elismerést biztosan nem kifogásolná, az évszámot viszont igen. A bonni mester ugyanis egész életében meg volt győződve róla, hogy 1772-ben született.
2019 December 23., 09:25
Klasszikus koktélparti Szerző: Csabai Máté

Így történt: Bernstein, Beethoven és a berlini fal

„Freude! Öröm!” – énekli a kórus Beethoven IX. szimfóniájában. 1989 karácsonyán, Berlinben azonban nem ez a szó visszhangzott az ajkakon, hanem a szabadságé: „Freiheit!”
2019 March 3., 13:25
Klasszikus koktélparti Szerző: Csabai Máté

Beethoven ragtime-ot is komponált? Mégis, hogyan?

Beethoven kései műveit egyfajta jazzes energia bolondítja, különösen ami az opus 111-es szonátát illeti. Nézzük meg, honnan merített a zeneszerző!

Süketelés Beethovenről

Idén minden Beethovenről fog szólni: 250 éve született a Mester, kilenc örökérvényű szimfónia, szonáták, vonósnégyesek, s nem utolsósorban lapunk névadó operájának, a Fideliónak a szerzője. Nem csak a közönség kedvence, hanem a zenetudósoké is, így joggal reméljük, tudunk még újat mondani róla. Cikksorozatunkban nem csak zenei kérdésekről, hanem Beethoven koráról, annak történelméről is írunk. Kellemes olvasást és zenehallgatást kívánunk!

A sorozat cikkeit itt érheti el!

Legolvasottabb

Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Zenés színház

„A csodát vissza a közönségnek” – Kesselyák Gergely is pályázik az Opera élére

A karmester közösségi oldalán jelentette be, hogy beadta pályázatát az intézmény főigazgatói posztjára, és közzétette pályázatának legfontosabb pontjait.
Könyv

23 kortárs író dolgozik Budapest nagyregényén

A projektben részt vevő művészek már kiválasztották a lakosság által beküldött történeteket legjobbjait, és hozzá is láttak a fejezetek megírásához. A könyvet novemberben vehetjük kézbe.
Vizuál

Ingyenesen nézhető filmekkel tiszteleg Ragályi Elemér emléke előtt a FILMIO

Április 2-a estig ingyenesen nézhetünk meg a Nemzeti Filmintézet (NFI) streaming platformján három filmet, amelyet a március 30-án elhunyt operatőr fényképezett.
Klasszikus

„Ha nem áldozunk az oktatásra, ne várjuk, hogy a fiatalok értelmiségi felnőtté váljanak” – Interjú Farkas Gáborral

Farkas Gábor zongoraművész életében egyaránt fontos szerep jut a tanításnak és az előadó- művészetnek. A Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetőjével áprilisi koncertje kapcsán beszélgettünk.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében