Színház

15 sor színház: Peer Gynt

2025.03.11. 15:25
Ajánlom
Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy rengeteg kultúrát fogyasztunk nap mint nap, kár, hogy élményeinknek csupán töredékét oszthatjuk meg olvasóinkkal! A Fidelio 15 sor névre hallgató rovatát azért találtuk ki, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla, meghallgatni, megnézni, elmenni rá. A következő rövid írás a Budapest Bábszínház Peer Gynt-előadásáról szól. 15 sor színház.

Nem titok, hogy vártam ezt az előadást. Vártam, mert a mű, a Peer Gynt kedvenceim közé tartozik, és a Stúdió K meghatározó feldolgozása óta nem láttam új, magyar előadást belőle. Korábbi színházi felvételekkel, Edvard Grieg szvitjével csillapítottam szomjamat, és vártam: vajon ki vállalja be ezt az északi csodát, ezt a téren és időn átívelő, legendás monstrumot, ami végeredményben egyvalamiről mesél, az önazonosságról. Nagyon megörültem, hogy pont a Budapest Bábszínház tűzte műsorára, mert varázslattal teli, versben megszólaló világa

egyértelműen bábszínházért kiáltott.

És persze nem elhanyagolható a rendező személye sem, Szikszai Rémusz nem először dolgozik a társulattal, legutóbbi munkája a nagyszínpadi Dekameron 2023 volt, előtte pedig az évekig sikerrel futott (ugyancsak Ország Lili Stúdióban bemutatott) A vihart rendezte meg, ezt a Shakespeare-feldolgozást többször is láttam. És a Peer Gyntöt is többször fogom, ezt már a premier szünetében eldöntöttem, és a második felvonás pedig még biztosabbá tett ebben. Peer útja hosszadalmas, van benne menyasszonyszöktetéstől kezdve, a manók barlangján át a hajótörésig minden, lesz belőle gazdag, befolyásos és megvetett ember is.

41bac22d9d340ac4538723c17ef9d207-145259.jpg

Bartha Bendegúz, Teszárek Csaba, Ács Norbert és Fodor Tamás a Peer Gynt c. előadásban (Fotó/Forrás: Piti Marcell / Budapest Bábszínház)

Négyen alakítják az élénk fantáziájú Peert, a világirodalom ezen kiismerhetetlen karakterét, négy egymástól igen különböző, nagyszerű színész: Bartha Bendegúz, Ács Norbert, Teszárek Csaba és Fodor Tamás. Aase mama és Solvejg szerepe is színészt cserél, előbbit Pallai Mara és Blasek Gyöngyi, utóbbit Csarkó Bettina, Speigl Anna és Blasek Gyöngyi alakítja. Rendkívül sűrű anyag jött létre (dramaturg: Gimesi Dóra), mindenkinek jut feladat a tizenkét fős előadásban

a nyúlfarknyitól a nagyívűig.

A bábszínházi Peer Gynt végig fenn tudja tartani a figyelmet, külön érdemes kiemelni az előadás stílusától eltérő, de ezáltal azt állandóan felfrissítő koreográfiát (L. Nagy Attila) és a látványt, mely természetesen sokösszetevős.  Hoffer Károly bábjai, Zöldi Z Gergely díszlete, Szondi György fénytervei és Szelei Mónika jelmezei mind hozzájárulnak ahhoz, hogy az előadás egyszerűen bevésődik, egyes részleteire napokkal később is emlékszem. És akkor még nem is beszéltem a szarvasról, sem arról a sok extravagáns ötletről, amik miatt élvezet volt látni a Peer Gyntöt. De nem is baj, járjon mindenki utána! Egyszóval nagyon különleges munka született, sokszor kiszámíthatatlan, hektikus, és mégis megvan benne minden szépség, amire egy ekkora műnél vágyhatunk.

578633faee8cb52e25c6f415a1a81fd8-145300.jpg

Jelenet a Peer Gynt c. előadásból (Fotó/Forrás: Piti Marcell / Budapest Bábszínház)

Henrik Ibsen: Peer Gynt

Budapest Bábszínház

Rendező: Szikszai Rémusz

Játsszák: Ács Norbert, Barna Zsombor, Bartha Bendegúz, Blasek Gyöngyi, Csarkó Bettina, Fodor Tamás m.v., Kemény István, Pallai Mara, Pájer Alma Virág, Pethő Gergő, Spiegl Anna, Teszárek Csaba

Bemutató dátuma: 2025. március 8.

Fejléckép: Jelenet a Peer Gynt című előadásból (fotó / forrás: Piti Marcell / Budapest Bábszínház)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Vizuál

Egy éjszakán át tartó rémálom – David Lynch-maraton a Bem Moziban

Március 29-én este a januárban elhunyt filmrendező három remekművét élheti át újra nagyvásznon a közönség a Bem Moziban A Nagy Lynchelés elnevezésű eseményen.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

Az emberség kellékei – jótékonysági árverést hirdet a Radnóti Színház

Ikonikus színházi kellékek kerülnek kalapács alá Az emberség kellékei című jótékonysági online aukciót során. A szervező Radnóti Színház sikeres előadásaihoz köthető kellékeit árverezi el. Az aukció március 24–31. között zajlik.
Színház hír

Március 24-én búcsúztatják Csombor Terézt

Februárban elhunyt színművészétől, Csombor Teréztől búcsúzik a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház. Március 24-én, hétfőn a nagyszínház előcsarnokában tartják a megemlékezést, az esemény nyilvános a sajtó és a nagyközönség előtt is.
Színház ajánló

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház interjú

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Színház ajánló

Egy korszak lezárul – búcsúzik a Kultúrbrigád

160 hónap, 2700 előadás, 800 ezer néző – a Kultúrbrigád elmúlt 13 éve alatt számtalan emlékezetes pillanatnak lehetett tanúja a közönség, , most egy meghatóan gazdag, 2012 óta tartó korszak zárul le.