Morgan Lloyd Malcolm krimijét hosszú évekig játszották óriási sikerrel Londonban. A történet két egykori osztálytárs újbóli találkozását meséli el. Gócpontja, a krimi maga, a két nő közös iskolai múltjában gyökerezik, ahol a gyerekkori emlékek immár sérelmek és traumák lenyomataként köszönnek vissza, és határozzák meg a felnőtt létüket, személyiségüket, ezzel együtt jelenidejüket.
A Darázs egy fordulatokkal teli, lebilincselő történet, háttérben az iskolai zaklatás, a bullying témájával.
A Delta Produkció előadása Ördög Tamás rendezésében, Sodró Elizával és Kiss-Végh Emőkével a főszerepben mutatkozott be a Kőszegi Várszínház nyári programsorozatában, ezt követően csupán néhány alkalommal volt látható Budapesten, a Kristály Színtérben. Több játszóhelyhez hasonlóan azonban ez a helyszín sem tudja kitermelni a megnövekedett költségeket a téli szezonban, így az előadás jövője bizonytalanná vált.
„Eredetileg október közepén lett volna az utolsó előadásunk, de a bemutatónkat követően olyan mennyiségű visszajelzés és megkeresés érkezett a nézőktől, amelyeket nem hagyhattunk figyelmen kívül.
Azt tapasztaltuk, hogy a Darázs témája valódi párbeszédeket indított el.
Olyan kérdéseket vetett fel a nézőkben, amik miatt spontán közönségtalálkozók szerveződtek az egyes előadások után. Ennek a felelőssége mellett nem mehetünk el szó nélkül. A Centrál Színházban nemcsak nagyon jó helyen lesz a produkció, de az is meg tud valósulni, hogy szervezett beszélgetésekkel és feldolgozó programokkal egészíthessük ki” – hangsúlyozta Gerlóczi Judit, a Delta Produkció vezetője.
A készítők célja tehát a segítségnyújtás is. Sodró Eliza a bullying kapcsán lapunknak arról beszélt korábban, a legjobb, ha a megelőzésre koncentrálunk. „Azért kell beszélni róla, hogy felismerjük magát a jelenséget, hogy egy közösségen belül hogyan jöhet létre ilyesmi, miként rekesztenek ki embereket, hogyan lesz valakiből állandó áldozat. (…) Számomra az az igazán érdekes, hogy amikor én voltam hasonló helyzetben, nem is vettem észre, hogy ez mennyire durva” – mondta.

Kapcsolódó
Pihe-puha babaszoba, nyers hús és brutalitás – Interjú Kiss-Végh Emőkével és Sodró Elizával
Mennyire határozzák meg az életünket azok a sebek, amelyeket tizenévesként szerzünk? – egyebek mellett erre keresi a választ a Darázs című krimi. Az előadásban látható két színművésszel beszélgettünk a bullying jelenségéről, a karakterekben rejlő sötétség szépségeiről, a független színházak helyzetéről, valamint arról, kedvesnek kell-e lennünk egymással.
Kiss Végh Emőke erre úgy felelt: „Ezért is jó, hogy lassan építkezik az előadás.
Nem kapjuk meg rögtön a drámát, hanem fokozatosan haladunk. Fikciós történetként nézzük, és közben mégis ad valamit, ami a saját életünkről is szól.
Mindig azok a legjobb előadások, amik néhány héttel később eszembe jutnak. Tudod, amikor hirtelen elfog valami érzés, amit pontosan nem is tudnék körülírni, de ott van.”
Az új helyszínen lévő első, december 15-i előadás már telt házas. Ezen alkalmat követően valósul meg a Darázs témáját feldolgozni hivatott beszélgetés-sorozat első része az érdeklődő nézők számára.
A felmerülő kérdések megválaszolásában nyújt szakmai segítséget a produkciónak az UNICEF Magyarország,
akik szakértőik bevonásával vesznek részt az előadás utáni feldolgozó beszélgetésben. Szlankó Viola gyermekvédelmi igazgató mellé december 15-én csatlakozik Orvos-Tóth Noémi pszichológus, moderátorként pedig Sodró Eliza próbálja ki magát új szerepben. Az előadásokat követő szakmai beszélgetések podcast formájában is elérhetők lesznek.
Az előadás sikerének, szakmai partnerhálózatának zászlóshajója a Fidelio. Lapunk idén úgy ünnepelte fennállásának 20. évfordulóját, hogy újraélesztette a korábban a Kult50 részeként létrehozott „Ügy" kategóriát.
Ennek jegyében minden évben két olyan művészeti produktumot támogatunk, amelyek valamilyen fontos, esetleg elhallgatott társadalmi kérdéssel, problémával, „üggyel" foglalkoznak.
Idén két független produkcióra esett a választás, amelyek közül az egyik a Darázs. „Büszkék vagyunk rá, hogy az előadást befogadta a Centrál Színház, és bízunk abban, hogy a produkció híre sok emberhez eljut majd, és minél többen látják. Hiszen a művészi alkotások segíthetnek fontos kérdésekre, problémákra ráirányítani a figyelmünket, és a Darázs is egy ilyen küldetést tölt be. S erre talán még soha annyira nem volt akkora szükségünk, mint ma.
A Darázs című előadás – a művészi élményen túl – segít abban, hogy elgondolkodjunk rajta, hogyan teremthetünk magunknak egy jobb és élhetőbb világot”
– fogalmaz Canjavec Judit lapigazgató.
További részletek és jegyvásárlás a Centrál Színház oldalán.
Fejléckép: Jelenet a Darázsból (Fotó/Forrás: Gordon Eszter)