Színház

A fösvénnyel és a Perelj, Urammal folytatódik a Vörösmarty Színház vetítéssorozata

2020.05.05. 12:40
Ajánlom
Folytatódik a Vörösmarty Színház online vetítés sorozata a facebookon. A függöny ezen a héten is kedden és csütörtökön libben fel otthonukban.

Perelj, Uram!

Online premier: 2020. május 5. 19.00 Vörösmarty Színház Facebook oldala

A magyarországi ősbemutató Sobor Antal azonos című kisregényéből készült, és egészen

az 1848-as magyar szabadságharc leverésének utolsó időszakába repít vissza. Egy megtörtént, de kevesek által ismert epizódot idéz fel,

amikor a Fejér megyei Csákberény maroknyi népe hősiesen védi szabadságát és kivívott jogait, és a bevonuló császári zsoldosok rémuralma alá kerül. A főszerepekben Gáspár Sándor és Imre Krisztián.

pereljuram01-120123.jpg

Perelj, Uram! (Fotó/Forrás: Vörösmarty Színház / Kiss László)

Az előadás hosszú utat tett meg: a Székesfehérváron született József Attila-díjas író, Sobor Antal egy véletlennek köszönheti a darab megszületését, mert mint irodalom tanárt egy kulturális estre Csákberénybe hívták, és a mellette ülő hölgy hívta fel a figyelmét a csákberényi papok tragédiájára. A kisregény írója, Sobor Antal és a darab szerzője, Román Károly között sorsszerű kapcsolat lehetett, hiszen mindketten 1933-ban születtek, valamint a székesfehérvári Vasvári Pál Gimnázium elismert tanárai voltak. A történelemtanár nagy álma volt, hogy a mű színpadra is kerüljön, ám 2017-ben bekövetkezett halála közbe szólt egészen a 2018. október 6-i bemutatóig.

2019. március 14-én aztán a Nemzeti Színházban vendégszerepelt a darab nagy sikerrel. Mikesy Pongrác, Manszbarth Antal, néhai csákberényi plébános testvérének, Józsefnek egyenesági leszármazottja, megrázó, és egyben felemelő eseményként élte át a látottakat, és elmesélte, hogy

a mai napig családjukban generációról generációra legendaként adják tovább a történetet,

melyben a harangok zúgása arra emlékeztet időset és fiatalt, hogy a béke mennyire értékes és fontos mindannyiunk számára. 2020. február elsején a Perelj, Uram! című előadással nyílt meg Csákváron a Floriana Könyvtár és Közösségi Tér. A Csákvártól nem is olyan messzi történet Sobor Antalnak, az ott élők emlékezetének, és immár a Vörösmarty Színház társulatának is köszönhetően örökre fennmarad, hirdetve a bátorság, összetartozás és az igazság létjogosultságát. 

pereljuram-120124.jpg

Perelj, Uram! (Fotó/Forrás: Vörösmarty Színház / Kiss László)

A megnyitón Szikora János rendező meghatottságának és büszkeségének adott hangot, hiszen, ahogy fogalmazott „a kultúra nemcsak a díszes palotákban él, ezen hajlékok, mint a most átadott közösségi tér is a kultúra igazi, élő melegágyai”. A Vörösmarty Színház igazgatója elmesélte, hogy amikor Sobor Antal özvegyének köszönhetően eljutott hozzá a Perelj, Uram! kézirata, már akkor tudta, hogy ez a darab arra született, hogy Csákváron is bemutassa a társulat, ráadásul az új közösségi tér avatóján: „A Csákberény-Mór-Nagyigmánd háromszögében zajló igaz, különleges történetet sajnos nem őrizték meg a történelemkönyvek. Amikor ellátogattam az események helyszíneire, azt láttam, hogy a történet emlékei, hősei napjainkban is elevenen élnek, mert a helyiek őrzik őket, de mások nem ismerik.

A református lelkész és a katolikus pap mártírhalála ma is megdöbbentő és elgondolkodtató.” 

 

A fösvény

Online premier: 2020. május 7. 19.00 Vörösmarty Színház Facebook oldala

Moliére már a XVII. században megírta, hogy a pénz körül forog minden. A pénz pedig hatalom. És ha valakinek a szívében nincs más, akkor könnyen szörnyeteggé válhat, úgy, hogy ő maga észre sem veszi. A főszerepben Hirtling István, Lábodi Ádám és Ostorházi Bernadett. Rendezte: Hargitai Iván.

afosveny02-120131.jpg

A fösvény (Fotó/Forrás: Vörösmarty Színház / Kiss László)

A 2013-as színházi bemutató előtti próbafolyamat alatt Hirtling István, alias Harpagon, így nyilatkozott: „Itt mindenki az életéért küzd, hogy a következő percet túlélje… A legnagyobb kihívás az volt, hogy mindannyian úgy szólaljunk meg, ahogy most beszélünk. Néhány segédjelzőt belevettünk az indulatok miatt, de nem akartuk átírni, kifacsarni. Talán ez a legfontosabb hívó szó:

itt láthatnak egy olyan történetet, egy szörnyű családi mesét, amit mi nem eltartunk, nem egy plakáton mutatunk, hanem meghívót küldünk, itt át lehet élni azt, amiről az újság ír, pedofília, hitelcsapda.”

„Olyan korszakban élünk, amikor a gerinctelenséget életrevalóságnak hívjuk. Egyre nehezebb a pénzért való hajsza, a társadalmi életünk egyre bonyolultabbá válik. Élni kell, és úgy tűnik, ez sok mindenre felhatalmaz minket…

Az, hogy valaki fösvény, vagy mizantróp, vagy képzelt beteg, az csak a felszíne valaminek.

Ha az embernek van egy mániája, az maga körül rombol. Visszatér, hogy az ötven körüli férfi generáció egy része megbolondul, újra szeretne élni és még kiszakítva az életből egy darabot magánál jóval fiatalabb feleséget választ.” – mondta annak idején Hargitai Iván, az előadás rendezője.

afosveny03-120128.jpg

A fösvény (Fotó/Forrás: Vörösmarty Színház / Kiss László)

Cléante szerepében Lábodi Ádám így nyilatkozott anno: „Ezekben a klasszikus szövegekben nagyon sok a túlzó jelző, ami nagyon furcsa ízt ad az egésznek. Például amikor nézek valamilyen klasszikus előadást, akkor mindig feltűnik, mennyire nehéz lehet ezt mondani. Furcsa módon mindig azok a jó előadások, ahol akármennyire nehéz a szöveg, mégis klasszikusan mondják a színészek. Igazából, ha csak pusztán a jelzőkbe és azok valós jelentésébe belegondolunk, akkor talán könnyebb elmondani őket. Nem a tempó számít, hanem az, hogy érzelmileg mögötte legyünk.”

Az előadásokat az online premiert követően még 48 órán keresztül megnézhetik a Vörösmarty Színház facebook oldalán a hírfolyamban vagy a videók között.

Támogatott tartalom

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Több mint egy hónapig ingyenesen nézhetünk klasszikus magyar filmeket

December 2. és január 6. között ingyen látható a FILMIO kínálatában szereplő összes klasszikus magyar film, több mint 450 alkotás a Meseautótól a Macskafogón át a Moszkva térig.
Klasszikus

Neves muzsikusok fogtak össze egy jó cél érdekében

December 8-án jótékonysági koncertet rendeznek a Zeneakadémián az autizmussal élő gyermekeket, fiatalokat segítő Világom Alapítvány támogatására. Az esemény mellett a hazai zeneélet nagyságai álltak ki.
Könyv

Beleolvasó – Grecsó Krisztián: Apám üzent

Az Apám üzent Grecsó Krisztián eddigi legszemélyesebb könyve, miközben valódi fikció. Regényes nyomozás a családi múlt után, amely a személyes vallomás látszatát kelti. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Vizuál

Dargay Attila szellemisége elevenedik meg az új Csongor és Tünde-adaptációban

2025 tavaszán érkezik a mozikba a Csongor és Tünde egész estés animációs film. A családoknak szóló mesefilm Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán, Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült. Cikkünkben megtekinthető az első teaser előzetes.
Vizuál

Téli képeslapok a boldog békeidőkből

A békebeli ünnepi képeslapok világát eleveníti fel a Várkapitányság és a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum november 29-én megnyílt közös adventi kiállítása a Budavári Palotanegyed újjászületett Csikós udvarán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

Búcsúzik Annie Baker sikerdarabja Budaörstől, december 7-én játsszák utoljára a Johnt!

A darab magyarországi ősbemutatójára a Budaörsi Latinovits Színházban került sor 2023 őszén Máté Gábor rendezésében, Takács Katalin, Bánsági Ildikó, Hartai Petra és Böröndi Bence főszereplésével.
Színház hír

Nem kapott működési támogatást a Magyar Színházi Társaság

A szervezet közleményben tudatta, hogy idén nem részesültek előadó-művészi támogatásban, és ennek kapcsán kifejtette álláspontját a közelmúlt vitás színházi kérdéseiről.
Színház interjú

Bálint András: „Az elmúláshoz való viszonyomat próbálom megélni Kosztolányi segítségével”

A Radnóti Színház Keres Emil Próbatermében látható a Kosztolányi, Bálint András legújabb estje. A Kossuth-díjas művész nem először bújik a magyar irodalom fontos alakjainak bőrébe – erről is kérdeztük.
Színház ajánló

Utoljára látható a Túlságosan vékony falak

Január 23-án a Trafóban tekintheti meg utoljára a közönség Bódi Zsófia, Georgita Máté Dezső és Horváth Panna darabját, amely a közösségi média és a magánszféra problematikus kapcsolódását mutatja be.
Színház interjú

„Itt most a szó jó értelmében szemérmetlennek kell lennünk” – beszélgetés Dobó Katával és Marjai Virággal

John Lonoff Centiről centire című darabjában apránként derül ki, hogy a felszín alatt senki és semmi sem tökéletes. A mű sikert aratott New Yorkban, a magyarországi közönség először a Rózsavölgyi Szalon előadásában láthatja, december 12-én.