Miután az SZFE új vezetése november 6-án megpróbálta felfüggeszteni az őszi szemesztert, három nappal később a Hallgatói Önkormányzat bírósághoz fordult, ami azt is jelentette, hogy a törvényi halasztó hatály alapján Szarka Gábor kancellár nem hajthatta végre a tanítás beszüntetését.
Később, ahogy mi is írtuk, éjjel megjelent egy kormányrendelet, amely szerint az egyetemek fenntartói megállapíthatják, hogy teljesülnek-e az adott félévben a tanulmányi kötelezettségek feltételei, és ha igen, halasztó hatály nélkül beszüntethetik a tanítást. Két nap múlva, november 27-én pedig az SZFE kuratóriuma a rendeletre hivatkozva valóban másodszorra is elrendelte az oktatás felfüggesztését.
December közepén, az új tanterv elkészültét kommunikálva az egyetem vezetése már csak két hetet érvénytelenített volna. Az még nagyobb kérdés lesz, hogy kik tanítanak az egyetemen, vagy hogy az újonnan felvételizők mi alapján jelentkeznek majd, ha a tanárok névsora hiányos.
Fővárosi Törvényszék: az oktatás felfüggesztése alaptörvény-ellenes
Az SZFE hallgatói most közleményben tudatták: „A jogalkotó elvette ugyan az eredendő törvényi jogosultságot, de a jogalkalmazó döntött:
december 18-án a Fővárosi Törvényszék kimondta, a félév elvesztése visszafordíthatatlan károkat jelentene számunkra, az ebből eredő jogsérelmek pernyertesség esetén sem lennének hatékonyan reparálhatók;
az alaptörvényben foglalt oktatáshoz való jogainkat pedig teljes mértékben csorbítja a fenntartói rendelkezés. Így elrendelte számunkra az azonnali jogvédelmet, mely biztosítja a félév eredményes befejezését, addig is, míg a kuratórium elleni per folytatódik.”
Mint írják: „A halasztó hatály elrendelésével az oktatás megtiltásáról és a szorgalmi időszak utolsó két hetében megtartott tanórák, valamint a jelenleg is zajló vizsgaidőszak során tett vizsgák figyelmen kívül hagyásáról szóló fenntartói intézkedésekhez a per jogerős befejezéséig joghatás nem kapcsolódik.”
Elbocsátások levélben
Szarka Gábor kancellár eközben két dolgozót is elbocsátott az egyetemről. A SZFE oktatói közleményben számoltak be Faur Anna kirúgásáról, aki november 30-án postán kapta meg azonnali hatályú elbocsátását Novák Emil rektorhelyettes aláírásával. Az oktató hiába érdeklődött elbocsátásának okáról, nem kapott választ.
Az egyetem egy nappal később, november végén bontott szerződést Szili Katalin pszichológussal, akihez egyéni tanácsadásra félévente tíz alkalommal járhattak a hallgatók. A Magyar Narancs járt utána, hogy Szili nem találkozott az egyetem új vezetésével, és nem is kapott indoklást.